Безопасност при пренасяне на товари
Как да не си скършим кръста, докато носим неудобни предмети по стълбите до петия етаж

Чете се за 9 мин.
При тренировките в залата почти винаги се спазват определени правила. Тежестите тежат, колкото изглеждат, имат удобни места за хващане и с тях се изпълняват упражнения, чиято техника по един или друг начин можем да научим. Някои хора не отделят специално внимание на това как тренират и понякога се контузват, това си е вид урок също. Други хора тренират здраво и същевременно внимателно, полагат нужните усилия да изпълняват правилно упражненията, всичко в залата е наред, но си секват кръста, докато носят диван по етажите, например.
Какво ще научиш?
- Превенция
- Основни начини за поддържане на неудобен обект
- Основни начини на вдигане на обект от земята
- Важни особености:
- Превенция при вдигане/носене на товари:
- Общи правила при вдигане пренасяне на обекти:
- Основни съвети при хамалуване
- Тяга
- Клек
- Напад
- Изхвърляне до гърди и преход към рамото
- Изтласкване над глава
Проблемът е, че често животът ни предлага предизвикателства, с които не сме се срещали, и правилата, които обикновено прилагаме, са неприложими. Част от тези предизвикателства са манипулацията на тежки и/или неудобни предмети в ежедневието. Въпреки непредвидимостта на ситуациите при носенето и вдигането на случайни обекти, има определини фактори, които ще увеличат шансовете ни да останем здрави след схватка с дивана и стълбите.
Превенция
Винаги когато ви се наложи да вдигнете нещо тежко и неудобно или да го носите по стъпала или друг проблемен терен и по начин, който не е изцяло под ваш контрол, моят първи съвет е да намерите някой друг да свърши тази работа вместо вас.
Когато все пак се налага и вие да участвате - тогава вторият най-важен съвет е да имате добре подготвено тяло за работата. Нека разгледаме основните части на тялото, които контузваме, за да разберем какво означава добре подготвено тяло.
Статистиката показва, че 1/3 от индустриалните наранявания се падат на контузии в областта на гърба и кръста. Проблемите с кръста и гърба може да са следствие както от вдигане, бутане, дърпане на тежки обекти, така и от многократното повтаряне на леки неправилни движения, дори и само от стоене на стол. Болката най-често идва от гръбначния стълб и мускулите около него. Гръбначният стълб има четири естествени извивки, които го правят много по-устойчив.
Ключът към здравите гръб и кръст е в поддържането на тези естествени извивки, които ще наричаме накратко правилна стойка. Това поддържане на правилната стойка става чрез оптималното действие на мускули в областта на торса и способността им да изпълняват основните си функции (например способността на корема да извършва функцията си стабилизация/противодействие на движение в изправено състояние.) В таблица 1 можете да откриете някои от мускулите, които често имат нарушени функции и идеи за поправянето на проблемите.
Друга често срещани проблемни стави са коленете и глезените. Липсата на дорсална мобилност в глезена, т.е способността ни да придвижим коляното напред и да останем с цяло стъпало на пода силно ни затруднява при движения, изискващи клякане и вдигане на обект с правилна стойка.
Този проблем води до неправилно положение на коленете и/или нарушаване на правилната стойка, които могат да доведат до проблеми както със самия глезен, така и с коленете и гърба/кръста.
Липсата на стабилност в коленете, т.е. способността ни да ги задържим в правилна позиция, когато са под напрежение също може да резултира в контузия както в самите тях, така и в съседните им стави. Отново идеи как да противодействате на тези проблеми може да откриете в таблицата по-долу.
Грижата за описаните проблеми и редовното изпълняване на упражнения ще подобри начина ви на движение и ще подобри шансовете ви да излезете здрави след схватките с дивани и перални на всякакъв терен. Стабилният пояс, колене и раменен пояс, активните глутеуси и долен трапец и мобилните глезени и рамена са нещо, което ще ви пази както в залата, така и във всяка непредвидена и опасна ситуация.
Основни начини за поддържане на неудобен обект
- Бедро/коляно. Това са междинни позиции, помагащи ни да повдигнем обекта по-лесно до рамо и да почиваме при нужда. Когато поставяме тежест върху коляното, то трябва да се намира над стъпалото с възможност да отиде леко напред и навън, но не и навътре.
- На рамо. Удобна позиция, при която обектът е близо до центъра ни на тежестта. С тежест на рамото можем да се изправим чрез клек или напад, като е важно да държим гръбнака вертикален. Това е от най-удобните позиции за носене.
- Захващане отдолу. Най първичния начин за захващане на обект е като сложим дланите си под него. Удобна е както за носене, така и за изправяне чрез клек, тяга или напад. Важно е дланите да обхващат максимална площ от обекта с помощта на предмишниците и мишниците. Гърбът трябва да е в една линия от таза до главата, а при клек и напад трябва да е вертикален.
- Зерчер. Малко по-висока позиция, при която обектът е върху сгъвката между мишницата и предмишницата. Изисква повече енергия, но е по-високо и е единствена възможност при определени обекти и ситуации. Подходяща е както за носене, така и за повдигане на обект от клек или напад.
- Над глава. Трудна позиция, която трябва да избягвате при липса на мобилност в раменете и здрав пояс. Нужна е в много малко ситуации, при които трябва да поставим обекта някъде високо или да го пренесем през определен терен.
- Под мишница. При определени обекти като дини или пъпеши може да се окаже доста удобен начин за пренасяне.
Основни начини на вдигане на обект от земята
Тяга
<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/AkU3Fsn5vKI" width="560"></iframe>
Вдигането чрез тяга е приложимо при по-обемни обекти, които не трябва да пренасяме на големи разстояния и не е нужно да бъдат високо повдигани. При по-трудни товари техниката е приложима и от повече хора. Ако имате проблеми с коленете и лоша мобилност на глезените, тази техника е за предпочитане пред следващите.
Важни особености:
- Трябва да приближим обекта максимално близо до центъра на тежестта на тялото.
- Държим гръбнака в една линия от върха на главата до таза.
- Поясната мускулатура е стегната.
- Гърдите изпъчени и ребрата натиснати към гръбнака.
- Брадичката прибрана.
Клек
<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/NYO12QahX0g" width="560"></iframe>
Вдигането чрез клек може да се използва с много различни начини за поддържане на обекта. Техниката също е приложима с повече хора. Много по-щадяща за кръста, но пък има по-големи изисквания за мобилност в таза и глезените и стабилни и здрави колене.
Важни особености:
- Трябва да приближим обекта максимално близо до центъра на тежестта на тялото.
- Захващаме обекта плътно и изправяме гърба до вертикала, докато сме в най-долна позиция, едва след това започваме изправяне.
- Държим целите стъпала на пода.
- Отваряме колената навън.
- Държим гръбнака прав от главата до таза и се стараем да бъде максимално близо до вертикала.
- Целият пояс е стегнат, гърдите изпъчени, ребрата прибрани навътре.
Напад
Най-лесната за изпълнения техника е приложима в най-много ситуации. Щадяща за кръста, но с изискване за здрави колена и сравнително гъвкав свод на стъпалото. Позволява междинни позиции за повдигане на тежък обект от земята до рамо постепенно.
- Трябва да приближим обекта максимално близо до центъра на тежестта на тялото.
- Захващаме обекта плътно и изправяме гърба до вертикала докато сме в най-долна позиция, едва след това започваме изправяне.
- Държим коляното на основния крак над стъпалото.
- Държим гръбнака прав от главата до таза и се стараем да е максимално близо до вертикала.
- Целият пояс е стегнат, гърдите изпъчени, ребрата прибрани навътре.
Изхвърляне до гърди и преход към рамото
<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/hBfClkt1dKA" width="560"></iframe>
Ако сме в изправена позиция и държим обекта със захващане отдолу, а е нужно да го придвижим по-високо без да го оставяме - прилагаме тази техника.
Описание на техниката:
- Приклякаме с вертикален гръб и се изправяме експлозивно нагоре, сякаш искаме да подскочим.
- Обектът получава импулс от правите ръце и също подскача нагоре.
- Използваме този момент, за да преместим ръцете нагоре и да го подхванем с предмишници (Зерчер).
- Приплъзваме обекта по гърдите до рамото и го балансираме добре.
- Готови сме за носене.
Изтласкване над глава
<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/t3xn1bTU9bs" width="560"></iframe>
Ако е нужно да поставим обект на по-висока от нас позиция или да го носим високо над глава, това е техниката, която може да ви помогне. Използвайте само при нужда и ако сте сигурни, че имате стабилни и мобилни рамене и умеете да държите пояса стегнат.
Важни особености:
- В начална позиция обектът се поддържа едновременно от дланите и от рамото/гърдите.
- Лактите трябва да са точно под дланите.
- Приклякаме, подскачаме леко и предаваме импулса на обекта чрез рамото/гърдите, така че да полети нагоре.
- Подпираме с ръцете и ги изпъваме над глава, сякаш ги протягаме.
- Не се навеждаме назад.
- Ако е нужно да гледаме нагоре, за да балансираме обекта, правим го с минимално движение във врата и предимно от очите. Обектът да е в горната част на периферното ни зрение.
Ето как изглеждат последните две техники в по-близка до реалността ситуация. Забележете как първо се приближаваме до мястото, където трябва да поставим обекта и след това изпълняваме техниката, за да минимизираме времето, през което сме в опасната позиция с тежест над главата:
<iframe allowfullscreen="" frameborder="0" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/TWogOJ3jkQ4" width="560"></iframe>
Превенция при вдигане/носене на товари:
Проблемна част | Често срещан проблем | Възможно решение |
Глезени | Ограничена мобилност | Размачкване на Солеус, Гастронемиус, Перонеус, Тибиалис. Мобилизация |
Колене | Недостатъчна стабилност | Тренировки за Вастус Медиалис в целия обхват на движение на коляното. |
Таз и пояс | Ограничена мобилност и недостатъчна стабилност | Стегнати предни бедра и хип флексори, Стегнати еректори. Слаб корем и неактивни глутеуси. - Отпускане на стегнатите части, последвано от упражнения за стабилизация за пояса и активация на глутеусите. |
Стегнати пекторалиси и неактивни долен трапец и корем |
Ограничена торакална мобилност, Лоша позиция на гръбначния стълб | Отпускаме пекторалисите и правим упражнения за активация на долния трапец и заучаване на позиция на тялото с изпъчени гърди и прибрани ребра. |
Скъсени екстензори на врата и слаби флексори | Лоша позиция на гръбначния стълб | Отпускайте трапеца и екстензорите на врата. Тренирайте всички мускули на врата в позиции с издължени екстензори. |
Рамене | Стабилност и мобилност | Опускайте стабилизиращите мускули в раменния пояс и ги тренирайте за стабилност. |
Общи правила при вдигане пренасяне на обекти:
- Дръжте гръбнака в оптимална позиция: Изпънат врат, събрани плешки, прибрани ребра (гръдният кош да бъде в естествена, а не изпъчена позиция), стегнат корем, стегнат глутеус. Права линия от темето до таза и приоритетно вертикална позиция.
- Тежестта винаги да е максимално близо до вас. Поставена на рамо или прегърната максимално плътно, винаги се старайте тежестта да съвпада с вашия център на тежестта.
- Не усуквайте тялото. Когато носите нещо и някой ви викне, не се извивайте към него, дори не завъртайте главата си към него. Ако е нужно да се обърнете, използвайте краката си и го направете чрез няколко малки стъпки. Не пренебрегвайте правилото, когато сте без тежест. Натрупването на тези, дори и леки усуквания, води до същите проблеми.
- Сгъвайте коленете и използвайте големите мускули на краката. По-добре мускулна треска на краката, отколкото с херния в кревата.
- Дишайте равномерно. Следете дишането си, движението си, стойката си.
Основни съвети при хамалуване
- Винаги когато можете да викнете друг да ви свърши товарно-преносната дейност - направете го.
- Ако е възможно да използвате колички, макари, мотокари и друга техника - направете го с тях.
- Ако е възможно да разделите товара на части и да направите няколко курса - направете го.
- Ако тежестта е извън комфортната ви зона и не можете да мислите дали се движите правилно, да следите дали дишате и как се движите - не я вдигайте.
- Повикайте помощ - нещо, което може да ви контузи, ще е лесна работа за два чифта ръце.
- Подреждайте товарите си добре и стъпвайте само върху стабилни повърхности.
Добрата техника и качественото движение ще ви дадат много предимства при всякакви дейности от ежедневието, но това, което може да ви осигури най-много безопасност, се нарича съзнателност. Дори и с най-доброто движение липсата на внимание и концентрация в извършваната дейност може да завърши фатално. Наясно съм, че повечето от вас знаят много добре как да се пазят, затова крайният ми съвет към вас е - бъдете осъзнати и прилагайте знанието във всеки един момент.