Колене и коленни връзки
Не пренебрегвайте болките в коляното!
Не пренебрегвайте болките в коляното!
От 14.01.2010, чете се за 4 мин.
Няма съмнение, че болката в коляното е от тези, които със сигурност не бива да бъдат пренебрегвани. Причините за нейната поява са различни. Често стари травми и неизлекувани инфекциозни заболявания могат да доведат до тежки последици. Възможно е болката да бъде резултат от заболявания като артрит, ревматизъм, артроза, остеопороза и др. Редица специалисти дори изказват мнение, че намалената двигателна активност и дискомфорт при възрастните хора се дължат именно на неизлекувани болки в колената в юношеска възраст и след това. Важно е да се отбележи, че понякога тези болки могат да бъдат толкова силни, че да доведат до невъзможност за сгъване в колянната става.
коленни връзки" align="right" />
Ако карането на ски и бягането са сред любимите ви спортни занимания, то тогава трябва да обърнете сериозно внимание на коленете и коленните връзки, защото вероятността да получите болки в тях е четири пъти по-висока от средната.
Скелетът на долния крайник в човешкия организъм е изграден от пояс и свободен долен крайник. Поясът на долния крайник се нарича таз и се състои от две тазови кости - кръстна и опашна. Свободният долен крайник е изграден от бедро, подбедрица и ходило. Бедренaта кост (femur) е най-дългата и най-голямата тръбеста кост в човешкото тяло. Тя, както всички дълги кости, се състои от два края - горен (проксимален) и долен (дистален). Подбедрицата от своя страна е изградена от две успоредни кости: голям пищял (tibia), разположен от вътрешната страна, и малък пищял (fibula), свързани в горната си част със много здрави ставни връзки, а надолу по цялото им протежение е разположена плътна съединително-тъканна мембрана и по този начин практически няма свобода на движението.
Горният край на големия пищял участва в образуването на колянната става. В нея се съчленяват бедрената кост, капачето (patella) и големия пищял. Укрепена е от здрави връзки, две от които прекосяват ставната кухина. Отпред е разположено капачето, което представлява голяма сезамовидна кост, включена в сухожилието на четириглавия бедрен мускул. На задната му част има ставна повърхност за свързване с бедрената кост. Тази кост играе защитна роля и осигурява ефективната работа на ставата.
Между костите на колянната става са разположени две "възглавнички" от плътен и здрав хрущял, наречени менисци. Всеки един от тях има форма на дисковиден полумесец. Те се разполагат между повърхностите на бедрената кост и големия пищял във вътрешната и външната част на всяка колянна става. Тези полумесеци поемат голяма част от натоварването върху долната част на крака, спомагат за добрата работа на ставата и подобряват нейната стабилност. Налице са четири здрави и еластични връзки, които способстват за устойчивост и здравина на ставите, две групи мускули, които осъществяват движението и две основни групи сухожилия, които стабилизират колянната става от задната страна и частично отстрани. Всичко това показва колко сложно устроено е коляното и същевременно колко деликатна част от човешкия организъм е то. А незначителна промяна в климатичните условия, тежка умора или възпалителен процес могат да доведат до сериозни болки и отоци, свързани с ограничение на движението и общ дискомфорт.
Състоянието на коленете и коленните връзки може да се подобри при приема на определени храни. Изследвания показват, че редовният прием на екстракт от джинджифил в продължение на шест седмици подобрява значително състоянието на пациенти, страдащи от болки в колянната област. Това е така, защото джинджифилът е с изразени противовъзпалителни свойства. Други, много полезни за коленните стави храни, са: зеле, авокадо, риба, горски плодове, ленено семе, зелен чай и соя.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече