Разширени вени
Болест на обездвижването
Болест на обездвижването
От 01.06.2009, чете се за 6 мин.
Вените са кръвоносни съдове в човешкото тяло, които носят кръв от периферията към сърцето, поради което се разглеждат в обратна на артериите посока. Обикновено функцията на артериите е свързана с пренасянето на кислород и хранителни вещества и тяхната мускулатура е сравнително добре развита, за разлика от тази на вените, чиято основна роля е да връщат отпадналата от органите кръв към сърцето. Характерна особеност на тези кръвоносни съдове е наличието на клапи в тях. Венозните клапи са тънки, нежни образувания от съединителна тъкан на вътрешната обвивка на венозната стена и по форма са подобни на клапите на аортата и белодробната артерия. Тяхната здравина е генетично предопределена. Клапите, работейки при голямо хидростатично налягане, възпрепятстват връщането обратно на кръвния поток.
Когато се наруши процесът на изтласкване на венозна кръв към сърцето, говорим за венозна недостатъчност или т. нар. разширени вени. Причините за това заболяване се крият не само в съвременния начин на живот, който в определени случаи се оказва доста заседнал, но са и еволюционно предопределени. Разширените вени са заболяване предимно на кръвоносните съдове на краката - варици, на правото черво - хемороиди, на семенната връв - варикоцеле и рядко на други места (напр., при компресия или запушване на v. portae от цироза или тромбоза на черния дроб, се получават варици на хранопровода), които се дължат на недостатъчност на клапите на тези вени, които в нормално състояние не позволяват на венозната кръв да се връща обратно. Дължи се на отслабване на венозните стени и на съединителната тъкан около тях, която е с различна здравина при хората и това оказва сериозно влияние върху движението на кръвта.
Много често това е проблем, който се появява по време или след бременността, защото докато жената е бременна, се отделя по-голямо количество от хормона естроген, който "размеква" съединителната тъкан около вените и техните стени. Оказва се, че дамите са "привилигировани" в това отношение. Но от друга страна, рискови за получаване на разширени вени са и някои професии, при които преобладава продължителната работа в седящо положение с отпуснати долни крайници (офис-служители, стоматолози, шофьори). Венозна недостатъчност получават и професионалните спортисти след края на своята кариера. Преустановявайки активната си спортна дейност, започват проблеми с болки в ставите и в долната част на краката. Наднорменото тегло е друг сериозен фактор, който определено предразполага към разширени вени.
Заболяването започва с оток по долните крайници след натоварен ден, а пациентите чувстват краката си уморени, тежки и подути. Обиколката на глезена видимо нараства и след като притиснем кожата с пръст и отпуснем, остава вдлъбнатина върху нея. Това е първият белег за възникване на хронична венозна недостатъчност. При втория стадий под повърхността на кожата започват да се забелязват тънички, мрежовидни сини съдове - разширени венули, най-често около глезените или по външната страна на бедрата. Постепенно вените се уголемяват и стават ясно забележими. Появява се и болка. Третият стадий се характеризира с релефни вени от двете страни на краката, уголемени и изпъкнали. Започват да се появяват отоци по глезените, сърбеж и възпаление на кожата над вените, схващане на краката през нощта, червеникаво-кафяво оцветяване на кожата. Крайният стадий е най-тежък, появяват се екземи и язви, които могат да предизвикат кръвоизливи.
Дрехи, които са твърде тесни, притискат вените и възпрепятстват венозното оттичане. Избирайте свободни дрехи, избягвайте тесни панталони, корсети, колани.
Избягвайте обувки с равна подметка, както и такива с токчета, по-високи от 5 см. Стремете се да носите обувки с ток между 3 и 5 см.
Поставянето на краката на височина 10-15 см по време на сън намалява венозния застой, като благоприятства венозното оттичане към сърцето.
Масажирайте краката си при всеки удобен случай, започвайки от ходилата и продължавайки във възходяща посока.
Когато вашата работа изисква продължително седене или стоене прави, правете кратки почивки, като се разхождате или извършвате кръгообразни движения с краката. При продължителни пътувания с кола или влак, раздвижването на краката или извършването на кратки разходки на равномерни интервали от време оказва благотворно влияние върху венозното оттичане.
Извършвано редовно и с подходящи обувки, ходенето е най-доброто упражнение за благоприятстване движението на кръвта във вените. Спортувайте! Плуване, бягане, каране на колело (с изключение на тенис, хандбал и баскетбол) не се препоръчват, тъй като водят до разширяване на вените и забавят венозното връщане.
Топлината предизвиква разширение на вените. Поради това продължителното излагане на слънце, използването на топла кола маска, както и горещите вани и сауни трябва да се избягват.
Завършването на тоалета със студен душ на краката отдолу нагоре в края на деня подобрява венозната функция и значително намалява чувството на болка и тежест в краката.
Запекът и наднорменото тегло причиняват повишено венозно налягане и могат да бъдат предотвратени с богата на фибри диета (плодове, зеленчуци, пълнозърнест хляб), повишен прием на течности (около 1.5 литра вода на ден) и ограничен прием на мазнини, тлъсто месо, кафе и алкохол.
Ако почувствате болка и тежест в краката, подуване на глезените, или вените на краката станат видими, задължително посетете вашия личен лекар, за да може хроничната венозна болест да се диагностицира рано и своевременно да ви бъдат предложени превантивни мерки и лечение. Непременно трябва да предупредите вашия лекар, ако сте бременна или на хормонална терапия, защото и в двата случая венозните симптоми могат да се влошат. Редовното проследяване на вашето състояние от лекар е от съществено значение, както за доброто здраве, така и за избора на най-добро лечение.
Упражненията се изпълняват в легнало положение:
Този въпросник може лесно да ви помогне да оцените какъв е рискът да развиете или страдате от хронична венозна болест (разширени вени).
1.Пол
2. Възраст
3. Откога водите заседнал начин на живот?
4. Имате ли наднормено тегло?
5. Спортувате ли (ходене, бягане, плуване, каране на колело)?
6. Работния си ден прекарвате в седящо, стоящо положение или на крак?
7. Имате ли родител, страдащ от разширени вени?
8. Раждали ли сте?
9. Усещали ли сте краката си "тежки"?
10. Увеличава ли се това усещане за тежест?
11. Имали ли сте понякога подуване на глезените?
Моля, отговорете на въпросите и сумирайте резултатите, след което може да оцените какъв е вашият риск!
≤11точки: Имате нисък риск за развитие на хронична венозна болест. Следвайте здравословния си начин на живот, за да запазите вените си здрави!
От 12 до 22 точки: Съществува риск от развитие на хронична венозна болест и/или вече страдате от нея. Сега е моментът да реагирате, като промените начина си на живот и започнете лечение.
Повече от 23 точки: Вече имате изявена венозна болест или съществува реален риск от развитие в бъдеще. Но прогресирането на болестта може да бъде спряно (склерозиране, хирургично лечение, лазер терапия), съчетано с промени в начина на живот.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече