Велоергометър – кардио при намален сърдечен риск
Като четеш, докато въртиш педали, постигаш фитнес и интелектуална форма в едно
Като четеш, докато въртиш педали, постигаш фитнес и интелектуална форма в едно
От 08.10.2011, чете се за 1 мин.
Няма начин да не сте се качвали на велоергометър поне веднъж през "фитнес кариерата" си. Независимо дали ще загрявате, ще се потите на него или ще релаксирате след тежка тренировка за бедра, да повъртите педали винаги ще ви бъде в услуга.
Велоергометърът е фитнес машина, която симулира каране на колело. Има подвижна седалка, неподвижно кормило, педали.
По-модерните уреди притежават и електронен дисплей с редица функции.
Преди всичко мускулатурата на бедрата, подбедриците, а ако се кара в изправено положение, и седалищната мускулатура.
Основните мускулни групи са квадрицепсите, задните бедрени мускули, прасците, а при изправено каране и глутеусите.
Има два типа велоергометри:
Електронното табло на модерните велоергометри дава възможност на спортуващите да изберат програма на трудност, да зададат оптимална скорост, която да поддържат, или оптимален пулс.
Дисплеят показва ротациите в минута, изразходваните калории, текущата реализирана мощност, времето и разстоянието, което упражняващият се е изминал.
Велоергометърът е ниско до средно разходващ енергия спортен тренажор, а това го прави много подходящ за първи кардио уред.
За разлика от планинското колоездене и спининга, въртенето на педали на фитнес колело трудно поддържа висок пулс, като изключение правят само хора с издръжлива бедрена мускулатура.
Това прави велоергометъра неподходящ за млади хора след няколко седмици тренировки.
Бавният скок в пулса обаче е полезен на хората със свръхтегло, както и на по-възрастните спортуващи без предишен спортен живот.
Бедрата на тези две групи обикновено се изморяват при високо темпо на въртене, което е нужно за покачване на пулса, който при последните не успява да надхвърли 150 удара в минута. Хубавото в случая е, че това не е и нужно, за да се постигне ефект на отслабване.
Упражненията на велоергометър са противопоказни за хора с коленни травми.
Алтернатива за тях са аква аеробиката, плуването и други водни дисциплини, които не използват коленете като основни действащи стави.
Като цяло велоергометърът е един от най-безопасните кардио уреди.
По тази причина той присъства в почти всяка първа програма за отслабване, която човек, заел се с тази задача, получава от треньора си.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече