Убиквинол
По-мощният коензим Q10
По-мощният коензим Q10
От 23.08.2013, чете се за 7 мин.
Тялото е сложен механизъм от множество метаболитни процеси и реакции. За да изпълнява функциите си, то има нужда от най-разнообразни макро- и микронутриенти. Сред тях са белтъчините, определени видове мазнини и въглехидрати, и изключително нужните и редовно подценявани минерали и витамини. Сред микронутриентите своята роля имат и антиоксидантите, котио участват в метаболизма, неутрализират вредните свободни радикали и засилват защитните механизми. Един от най-популярните антиоксиданти е всеизвестният коензим Q10, за който има да научим още много.
Коензим Q10 е мастноразтворимо вещество, което има структура, наподобяваща тази на витамините. Коензим Q10 се съдържа естествено в тялото, като изпълнява своите функции в еукариотите (клетки с ядро и плазмена мембрана) и по-точно митохондриите.
Основната функция на коензим Q10 е участието му в електронната транспортна верига и генерирането на основната енергийна единици в тялото – аденозин трифосфат. Антиоксидантът е важен най-вече за органите с голям енергоразход, затова и неговите концентрации са най-високи в сърцето, черния дроб и бъбреците.
Като вещество, чиито източник е не само човешкото тяло, но и храната, коензим Q10 се въздейства от метаболитните реакции, като в зависимост от неговото състояние се различават три различни форми.
Най-популярната и разпространена форма е убиквинонът, който е напълно окислен коензим Q10. Съществува и полуокислена форма, която се нарича убисемикинон. Последната форма е убиквинолът, който е редуциран коензим Q10.
Разликата между окисление и редуциране е в това дали молекулата, атомът или йонът губят или добавят електрони. При окислението се губи електрон и се засилва оксидантното състояние, докато при редуцирането се добавя електрон и се регулира оксидантното състояние.
Именно свойството на антиоксиданта да съществуват в различни фази на редуцирането и окислението е основната причина да има толкова важно значение за енергийното производство и антиоксидантната защита. Но въпреки сходните си функции, основните две форми на коензим Q10 - убиквинон и убиквинол притежават множество различия.
Убиквинолът е обогатен с електрони коензим Q10 и затова е редуцирана форма. Не може да се каже, че убиквинолът е натуралната форма на коензим Q10, тъй като и двете форми, убиквинол и убиквинон, се синтезират в тялото и се съдържат в редица хранителни източници.
Особеностите на коензим Q10 са свързани с възможността да променя своето редуцирано-окислително състояние, като убиквинолът и убиквинонът участват в един общ цикъл, при който взаимно преместват своите електрони. Така двете форми взаимодействат и си влияят при изпълнението на своите функции, които всъщност се различават.
Установено е, че окислената форма, а именно убиквинонът, активно участва в производството на аденозин трифосфат и затова се нарича енергиен коензим Q10.
От друга страна убиквинолът е редуцирана форма, която по своята природа неутрализира свободните радикали и изпълнява антиоксидантни функции, което я прави антиоксидантен коензим Q10.
При нормално състояние на човешкото тяло съотношението между убиквинола и убиквинона е 95% към 5%. При увеличаването на окислителния стрес нивата на убиквинол се понижават, защото неутрализира свободните радикали и се трансформира в убиквинон.
Въпреки че изпълняват различни активни функции, двата коензима Q10 са свързани помежду си. Освен че предават своите електрони един на друг, приемът на която и да е от двете форми води до увеличаване на нивата на другата в тялото.
Установено е, при орален прием на 100 мг и 200 мг убиквинон плазмените нива на убиквинола се увеличават с 80% и съответно 150%. Обратната конверсия също е доказана, като във всички случаи двете форми поддържат постоянен баланс помежду си.
Освен разлики във функциите, убиквинолът и убиквинонът се концентрират на различни места в клетъчните мембрани. Когато не произвежда енергия, убиквинонът се концентрира в средата на втория слой на клетъчните мебрани, докато убиквинолът се намира във всички останалите части на втория слой, като по-този начин предпазва клетката, включително и митохондриите, срещу увреждания от свободните радикали. Така убиквинолът може да взаимодейства и с други антиоксиданти като витамин C и витамин Е, като ги активира отново.
Убиквинолът се съдържа в солидни количества в най-разнообразни хранителни източници, които биват както животински, така и растителни.
В животинските храни най-високи концентрации на убиквинол има в телешки дроб, свинска плешка, пилешки сърца, скумрия и риба тон. Сред най-богатите растителни източници са магданоз, броколи и портокали.
Като цяло по-високи са количествата в месото (от 2,63 до 84,8 мкг/г), морските дарове (0,38 до 23,8 мкг/г), зеленчуците (0,17 до 5,91 мкг/г) и плодовете (0,22 до 3,14 мкг/г).
Коензим Q10 не се отличава със странични ефекти или токсичност. Всъщност убиквинолът и убиквинонът притежават изключително ниска токсичност. При тестовете се стига до заключението, че високи дози от рода на 3600 мг дневно убиквинон не са токсични при здрави и болни индивиди, но могат да предизвикат странични ефекти, свързани с диария и стомашен дискомфорт. Границата, която се препоръчва като напълно безвредна, е 1200 мг убиквинон дневно.
Няма данни за горната граница на убиквинола и неговата токсичност при прием на високи дози. Доказано е, че 900 мг убиквинол дневно е напълно безвреден и не проявява странични ефекти.
За убиквинона съществуват различни виждания относно потентността му и възможността да се усвои напълно, като при някои изследвания се демонстрират положителни резултати, докато при други се отбелязва ниска усвояемост и нужда от прием на дози над 100 мг дневно.
Липсват и достатъчно надеждни изследвания за потентността на убиквинола. Едно от малкото целенасочени изследвания, което достига до положителни резултати, е спонсорирано от фирмата патентоносител, Канека, което внася съмнение в надеждността му.
Въпреки това, като се направи кратък анализ на всички изследвания върху убиквинола, може да се стигне до заключението, че той е добре усвоим през интестиналния тракт и увеличава плазмените концентрации при орален прием от 90 до 300 мг дневно.
Коензим Q10 се усвоява по-добре при прием с храна, богата на мазнини и има по-ниска усвояемост при прием на гладно. Установено е, че когато убиквинолът се приема под формата на течни дражета с мастно съдържание, неговата абсорбация се увеличава.
Убиквинол е мощен антиоксидант, поради което може да се комбинира с други силни антиоксиданти. Поради неговите свойства да реактивира антиоксиданти като витамин Е и витамин C, комбинацията им с убиквинол е препоръчителна.
Поради полезните си свойства, свързани със сърдечното здраве и енергопроизводството, убиквинолът може успешно да се комбинира с L-карнитин и рибено масло.
Убиквинолът би се допълнил с рибено масло, въпреки, че едновременният прием на рибено масло с антиоксиданти е непрепоръчителен, поради което трябва да се приемат в различни части на деня. Комбинацията с L-карнитин или ацетил L-карнитин би била също удачна, като ацетил L-карнитинът спомага за увеличаването на плазмените концентрации на убиквинол.
Не се препоръчва прием на убиквинол с лекарства от класа на статините (понижаващи холестерола), медикаменти за понижаване на кръвното налягане и бета-блокери.
В изследвания е установено, че приемът на статини може да понижи с 40% серумните концентрации на коензим Q10. Не е изследвано как би повлияла допълнителната администрация на коензим Q10 по време на терапията със статини.
Убиквинолът не е придобил голяма популярност сред потребителите, като към него имат интерес най-вече доктори и потребители, които проявяват силен интерес към хранителните добавки или страдат от влошени здравословни състояния.
Убиквинолът е патентовано вещество, което през 2006 г. е представено на пазара от японската фирма Канека, която до този момент е известна с производството на фармацевтично най-чистия коензим Q10. Патентът гарантира качеството на убиквинола, като в плюс е това, че се държи от реномиран производител. Недостатък е отрицателното влияние върху цената на продукта.
Поради високата си цена убиквинолът почти не се включва в комплексни формули като мултивитамини, антиоксиданти и продукти за сърдечно здраве. В повечето случаи той се продава под формата на дражета или капсули, в концентрации от 50 до 100 мг.
Убиквинолът може да се намери в гамите на по-известните марки за здравословни хранителни добавки.
Десо се грижи за това да има винаги готов, аргументиран и ясен отговор на въпроса "от кои хранителни добавки има смисъл?". Той е нашата енциклопедия по темата с добавките, а тя, вероятно знаеш, е много голяма и много противоречива. Редовно може да го потърсиш за съдействие и в магазина ни.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече