Глицин
Аминокиселина с малка популярност, но с ценни качества
Аминокиселина с малка популярност, но с ценни качества
От 28.11.2014, чете се за 11 мин.
Рядко ще я видим по щандовете на магазините, а още по-рядко ще намерим издания, в които тя се рекламира и предлага като супердобавка. Много често аминокиселината глицин е пренебрегвана в здравословната и спортната суплементация, което не означава, че не притежава полезни свойства.
Глицинът е неесенциална аминокиселина. Това означава, че глицин може да се синтезира в човешкото тяло, като източници са аминокиселините серин и треонин. Синтезирането на глицин се осъществява чрез ензимни реакции, като кофактор е пиридоксал-5-фосфат.
Глицинът е най-малката аминокиселина въобще. Тя и е с най-проста структура от всички, като съдържа единствено една водородна молекула, която да образува страничната й верига.
Глицинът е аминокиселина, която изобилства в човешкото тяло. Тя е втората най-разпространена аминокиселина в протеините и ензимите след глутамина.
Структурата на глицина е кристаловидна, като вкусът му е сладникав. Неслучайно глицинът е един от основните изграждащи блокове на захарната тръстика. В човешкото тяло глицинът е най-концентриран в кожата, съединителната тъкан и мускулите.
Глицинът се съдържа както в животински, така и в растителни източници. Поради това, че неговите основните концентрации са в меките тъкани, животинските източници са далеч по-богати като концентрация.
Най-богатият източник на глицин е желатиновият протеин и всички източници на желатин – хрущяли, кожа и други меки тъкани. Концентрацията на глицин в желатина достига до 11 грама за 100 грама. С високо съдържание на глицин са свинското, телешкото и щраусовото месо, както и морските раци.
Сред растителните източници най-богати са спанак, мокреш и хрян. Високи концентрации на глицин се съдържат в зелените водорасли спирулина (2100-2400 мг на 100 грама).
Основната биологична роля на глицина е формирането на протеини. Той е ключов продукт за синтезирането на колаген, като си взаимодейства с хидроксипролин. Глицинът участва и в изграждането на някои киселини като нуклеинова киселина, жлъчна течност и креатин фосфат.
В човешкото тяло глицинът се свърза с храносмилането и функцията на нервната система. Глицинът спомага за разграждането на мазнини, защото стимулира отделянето на жлъчна течност, но се счита, че тази му функция е по-слаба при здрав храносмилателен тракт.
По-важна роля глицинът има за централната нервна система. Той функционира като потискащ невротрансмитер най-вече в гръбначния стълб, ретината и мозъчните клетки.
Като невротрансмитер глицинът си взаимодейства с таурин и gaba, потиска възбудеността и изхвърля излишния хлорид и калий. Глицинът е естествен ко-агонист на възбуждащите невтрансмитери глутамат и NMDA (N-метил-D-аспартат).
Глициновият рецептор се активира не само от глицин, но и от други аминокиселини като таурин и бета-аланин. Рецепторът може да бъде отчасти блокиран от конкурентния му антагонист стрихнин. Наскоро беше установено, че и кофеинът въздейства върху глициновия рецептор като конкурентен антагонист.
Установено е, че неправилното функциониране на глициновия рецептор може да намали свързването му с хлоридни йони и това да доведе до рядката неврологична болест хиперекплексия. Тя се изразява в смущаване на мускулната функция при неочаквано и рязко възбуждане, което води до безпомощно падане.
Глицинът се счита за безопасна аминокиселина, дори в изключително високи дози. Въпреки това липсват по-подробни изследвания, които да наблюдават въздействието му върху организма при прием на високи дози в дългосрочен план.
Поради липсата на достатъчно научна база, не се препоръчва прием на високи дози глицин (10+ грама) при бременност, кърмене и проблеми с бъбреците или черен дроб.
Възможно е високи дози да предизвикат дразнене на стомаха, леко гадене или разхлабителен ефект. Тези симптоми са рядкост или се проявяват при висока доза за еднократен прием.
Не се препоръчва приема на глицин с антипсихотичното лекарство клозапин. Лица, които са претърпели инфаркт могат да приемат глицин само под наблюдението на лекар.
Глицинът може да се използва както за спортни, така и за здравословни цели. От това зависи и с какво можем да го комбинираме. Ако се цели предтренировъчен прием за подобряване на издръжливостта по време на тренировка, се препоръчва комбинирането с карнитин, таурин и креатин.
Глицинът може да се използва като средство за успокояване на нервната система и подобряване на съня. За подобна цел максимално ефективно би било съчетанието му с 5-HTP, мелатонин, теанин, ZMA или GABA.
Треньорът Чарлз Поликуин препоръчва глицин като средство за намаляване на хормона на стреса – кортизол. Според предложената схема, най-ефективният начин за регулиране на кортизола е комбинацията между глицин и фосфатидилсерин.
Според различните цели глицинът се употребява в рамките на различни дози. Ако глицинът е включен в един предтренировъчен стак, то доза от 5 грама преди тренировка би имала положителен ефект върху спортното представяне.
Като средство за подобряване на съня дози от 5 до 10 грама, 30 минути преди сън, са напълно достатъчни. Възможно е ударна доза преди сън да има обратен ефект и да подейства тонизиращо.
За понижаване на кортизола Поликуин препоръчва прием от 10 грама преди сън или след тренировка. За лечението на тежки психични заболявания лекари са използвали глицин до 60 грама на ден, без да има странични ефекти.
Глицин се предлага като самостоятелна хранителна добавка. Някои марки имат варианти на прах. Кристаловидната форма и сладникавият вкус, както и лесната му разтворимост правят глицина лесен за консумиране.
Глицин също така се предлага и под формата на капсули, но единствено в течна форма. Течните дражета са по-лесни за преглъщане.
Глицин може да открием и в някои комплексни формули. Много производители го добавят към предтренировъчни продукти, заради потенциалните ползи на глицина за увеличаване на издръжливостта и регулиране на умората.
Други пък ползват глицин в следтренировъчни формули, които целят главно възстановяване. Много рядко глицинът се добавя към продукти за подобряване качеството на съня и успокояване на нервната система.
Глицинът се използва при създаването на минерални съединения. Поради лесния му метаболизъм в тялото той транспортира свързания минерал и увеличава неговата усвояемост. Често се срещат минерали като цинк глицинат, магнезиев глицинат, железен бисглицинат и др. Тези формули са патент на Albion Minerals.
Въпреки своята малка популярност, глицинът е аминокиселина, която има какво да предложи - както в чисто здравословен план, така и в спортен. Глицинът може да е най-малката и опростена аминокиселина, но тя ни изненадва с множество положителни функции, които могат да се окажат ключови за нашето здраве.
Въпреки че не е рекламиран и активно предлаган продукт, глицинът е сравнително евтина добавка и не натоварва допълнително бюджета. Тези му качества могат да го направят любима добавка на много потребители.
Десо се грижи за това да има винаги готов, аргументиран и ясен отговор на въпроса "от кои хранителни добавки има смисъл?". Той е нашата енциклопедия по темата с добавките, а тя, вероятно знаеш, е много голяма и много противоречива. Редовно може да го потърсиш за съдействие и в магазина ни.
Имаме план за твоята по-добра спортна форма!
Научи повечеCelipharm Celimax Mg
Магнезиев комплекс
Celipharm CelimaxC+
Витамин C и цинк
Nadia Petrova Zen
Комплекс от адаптогени
Celipharm Acetyl L-Carnitine
Nadia Petrova One с Касис
Мултивитаминен комплекс с колаген
Celipharm Celiflam Rapid
Противовъзпалителна формула за кости и стави
Blackroll Loop Band Set
Комплект тренировъчни ластици
Nadia Petrova Сутрешен пакет за здраве и енергия
Nadia Petrova
Blackroll Super Band Set
Комплект дълги тренировъчни ластици
Celipharm Celigen
Комплексна формула за стави и хрущяли
Още предложения от BB-Team Магазин