Как да се борим с естрогеновата доминантност?
Природни средства за понижаване на "лошия" естроген
Природни средства за понижаване на "лошия" естроген
От 04.02.2015, чете се за 4 мин.
След като вече изяснихме въпроса какво е естрогенова доминантност и какво я предизвиква, ще отделим време, за да ви дадем практически идеи как по естествен начин да се справите с това състояние и как да помогнете на тялото си да си върне баланса. Настоящият материал не е замислен и не би следвало да се използва, за да замести прегледа при вашия лекар, а има за цел да ви помогне да подобрите качеството си на живот чрез природни средства.
Преди да започнем, ще споменем, че естрогенът е жизненоважен хормон, чиито нива не би следвало да се потискат самоцелно, а единствено ако има установен излишък. Естрогеновата доминантност се проявява в следните форми:
Това е комбинация, срещана най-вече при жени/мъже с наднормено тегло и при хора, които са били изложени на влиянието на ксеноестрогени, които са външни за тялото субстанции, имитиращи човешкия естроген. По-голямата част от естрогените се произвеждат основно в яйчниците/тестисите и надбъбречната жлеза при мъжете. Мастните клетки при жените обаче също произвеждат и складират естрогени, така че повече мастни клетки означава повече естрогени.
Тази комбинация е основно срещана при жените. С напредването на възрастта при жените нивата на прогестерона спадат рязко, докато тези на естрогена намаляват постепенно. Въпреки това обаче, естрогеновата доминантност не е проблем на всяка жена в по-зряла възраст.
Специализирани тестове могат да ви помогнат да се ориентирате дали имате този проблем, в случай че при вас са налице повече от три характерни симптома. Разместванията в нивата на хормоните са налице и при мъжете в по-зряла възраст. При подходящи условия тези промени могат да прераснат в естрогенова доминантност.
Нивата на ароматазата се повишават под фактори като възраст, свръхтегло, инсулин, алкохол и някои други. Нейните завишени стойности водят до неприятни последствия и при двата пола – при мъжете води до гинекомастия, а при жените до ранен пубертет, макромастия и други.
Все по-ясно става, че половите хормони са хормоните, от които зависи в голяма степен здравето, и в наш интерес е да ги поддържаме в оптимални граници.
В ежедневието си сме заобиколени от над 70 000 различни вида химикали, повечето от които се отразяват негативно на ендокринната ни система.
Вече е доказано, че почти всяко 13-годишно момиче разполага в тялото си с повече външни естрогени, отколкото собствени.
Ще разделим съветите за понижаване на нивата на „лошите” естрогени на няколко етапа: промени в начина ни на живот и хранене, билки и хранителни добавки.
Предвид факта, че в по-голямата си част естрогеновата доминантност е причинена от външни фактори, бихте могли да направите някои адаптации на навиците си и да промените живота си към по-здравословен. На пръв поглед елементарни, следните промени биха се отразили положително на хормоналния ви баланс:
По дефиниция „лошият” естроген е с липсваща метилова група, това е един атом въглерод с три атома водород. Приемането на храни – донори на метилови групи спомага за стабилизирането на естрогеновите молекули.
Такива са червеното цвекло, годжи бери, яйчните жълтъци и всички сурови плодове и зеленчуци, съдържащи витамините В6, В9 и В12. Те помагат на тялото да се освободи от лошия естроген, който е с липсваща метилова група. Когато тестостеронът се ароматизира, той губи метилова група.
Печурките, горските плодове, лимоновите кори, зеленчуците от семейство кръстоцветни – всички те спомагат за извличането на лошия естроген от организма.
Фибрите също играят важна роля в борбата с естрогеновата доминантност. Препоръчителните дози за прием на фибри с храната са между 35 и 50 грама дневно в зависимост от пола, теглото и други фактори.
Ако имате доказана естрогенова доминантност, можете да помогнете на организма си да се справи с нея, като използвате следните билки и хранителни добавки:
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече