Витамин К
Поддръжникът на кръвта и здравите кости
Поддръжникът на кръвта и здравите кости
От 11.12.2019, чете се за 4 мин.
Витамин К е един от витамините, който получава сериозно внимание през последните няколко години и има защо. Играе роля в съсирването на кръвта и поддържането на здрава костна система.
NOW Foods Daily vits
Дневни мултивитамини
Pure Nutrition Daily Vitamins
Дневни мултивитамини
NOW Foods Adam Men Vitamins
Мултивитамини за мъже
NOW Foods Витамин К
NOW Foods Eve women`s vitamins
Витаминен комплекс
NOW Foods Prenatal Gels with DHA
Витамини за бременни с добавена DHA
Още предложения от BB-Shop
Витамин К, заедно с витамини А, Д и Е, е един от четирите мастно разтворими витамини.
Открит е през далечната 1929 година от датския биохимик Хенрик Дам.
Поради неговото свойство да подпомага съсирването на кръвта (коагулация) и това, че откритието е направено в Германия, където думата коагулация се пише Koagulation, си е залужил и буквата К.
Когато говорим за витамин К, не говорим само за една химично съединение, а за цели 13.
Витамин К представлява сбор от молекули с близка структура, които се делят на 2 подкатегории – витамин К1, известен още като филоквинон (phylloquinone) и витамин К2, известен още като менаквинон (menaquinone).
При витамин К2 нещата малко се усложняват. Той е изграден от група вещества наречени менаквинони, които се делят на късоверижни и дълговерижни. Техните наименования започват с буквите МК.
Съществуват и 3 синтетични форми на витамина – К3, К4 и К5. От тях единствено витамин К3 показва признаци на токсичност, затова е и забранен в много страни.
В зависимост от формата си, витаминът може срещне в различни храни.
K1 се среща в растителните хранителни източници, най-вече в зеленолистните зеленчуци. Едни от най-богатите храни са къдраво зеле, спанак, броколи, брюкселско зеле и аспержи.
В семейството на K2 и късоверижните, най-важен е МК-4, който се среща в малки количества в животински хранителни източници – яйца и месо.
От дълговерижните най-известните са МК-7, МК-8 и МК-9. Те се намират в най-големи количества във ферментирали храни, най-вече различни ферментирали сирена и традиционното японско ястие Натто (Nattō). Натто може би е най-добрият източник.
Въпреки че си набавяме по-голямата част от витамин К под формата на К1, в организма ни К1 бива преобразуван в МК-4.
Витамин К може да се намери и като хранителна добавка. Макар и К1, и К2 да могат да бъдат еднакво ефективни, препоръчваме употребата на МК-7.
Витамин К2 МК-7 показва много по-дълъг полуживот, по-стабилни серумни нива и по-добро натрупване при продължителен прием.21
Витамин К отговаря за две изключително важни неща – регулира съсирването на кръвта и подпомага здравината на костите и тяхната плътност.
Начинът на действие е сложен и ще спестим голяма част от биологията и химията. Накратко, механизъмът на действие е чрез така наречения Витамин К цикъл.
Витамин К е необходим за синтезирането на гама-карбоксиглутамат от глутамат. Синтезираният гама-карбоксиглутамат е необходим за работата на определени протеини, участващи в съсирването на кръвта и костния метаболизъм.
При липса на достатъчно от витамина, тези протеини остават неактивни и съответно не вършат никаква работа.
През последните години витамин К се превърна в основна препоръка за хора с нарушена костна обмяна. Най-вече за жени в менопауза с диагностицирана намалена костна плътност.
Въпреки че на този етап твърд извод не може да се направи, е факт, че витамин К се съдържа и в костите.
Факт е, че от витамин К зависи работата на важен протеин в костите наречен остеокалцин. Остеокалцинът отговаря за изграждането на костите.
От научна гледна точка съществуват изследвания както в полза на хипотезата за костната плътност и здравина, така и против нея.1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14
По наши наблюдения, дори към момента да не може да се каже, че витамин К може да спре напълно намаляването на костната плътност в съответните рискови групи, то може значително да намали загубата на костна маса, като комбинацията му с витамин Д е от голямо значение.
Въпреки това още много фактори трябва да бъдат изследвани.
Витамин К се препоръчва и за намаляване на патологичната калцификация.
При патологичната калцификация нещата изглеждат много по-добре, тъй като данните подкрепящи ефективността на витамин К за намаляване на патологичната калцификацията значително нарастват и положителното влияние на витамина може да се счита за потвърдено.15,16,17,18,19,20
На този етап препоръчителният прием варира между различните страни, различните възрастови групи и пол.
Жените се нуждаят от малко по-малко, в сравнение с мъжете и е препоръчително да приемат между 60 и 100 мкг на ден. При мъжете препоръката е между 80 и 120 мкг дневно.
Важно е да се отбележи, че гореспоменатите препоръки са за витамин К1 и тези препоръки са направени на база усреднен прием на витамин К от храната.
На този етап все още няма достатъчно данни, за да се дадат точни препоръки за прием на витамин К2.
Именно липсата на достатъчно научни данни е причината все още да не се знае колко точно витамин К е необходим за оптимално здраве.
Знае се колко е необходимо, за да се избегнат здравословни проблеми, но тепърва ще се научава дали и колко допълнително можем да приемаме и да очакваме допълнителни здравословни ползи.
Ако приемате под формата на хранителна добавка, стремете се да приемате дози около 200-300 мкг на един или няколко приема.
Силно препоръчително е да приемате добавката по време на хранене богато на мазнини, тъй като наличието им значително подобрява усвоимостта на витамина.
На този етап дефицитът на витамин К е рядко явление и повечето хора имащи поне малко приличен начин на хранене, включващ зеленчуци, успяват да си набавят достатъчно от витамина, за да избегнат наличието на здравословни проблеми.
Застрашени от недостиг са хората с нарушена функция на черния дроб, хора на хемодиализа, страдащи от цьолиакия (глутенова ентеропатия), хора диагностицирани с болест на Крон и хора приемащи антикоагуланти.
Лек недостиг на витамина не води до значими проблеми, докато сериозният дефицит води най-вече до кръвоизливи.
Интересно при витамин К е, че на този етап няма нито едно научно изследване, показващо токсичност или други странични ефекти при хора с нормално кръвосъсирване.
Последното е много важно, тъй като при хора, приемащи антикоагуланти на база кумарин (например медикамента Варфарин), витамин К може да бъде много опасен.
Независимо от формата си, витаминът взаимодейства с ефективността на антикоагулантите като я намалява значително. Това може да доведе до вътрешни кръвоизливи и други усложнения.
От друга страна обаче приемът на антикоагуланти намалява нивата на витамин К и той се превръща с необходимост. Посъветвайте се с вашия лекуващ лекар дали и в какви количества може да приемате от витамин К.
Ако попаднеш на проучване за нещо, свързано с хранене и тренировки, твърде вероятно е Тишо вече да го познава подробно. Той е изследователят в екипа. Обожава да се рови и да намира най-новото, най-интересното и най-най-онова, което може да приложим в работата с клиентите ни, както и в писането на статии.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече