Да излъжем стомаха с глюкоманан - защо не?
Запознайте се с най-важното вещество в корена на Amorphophallus konjac!
Запознайте се с най-важното вещество в корена на Amorphophallus konjac!
От 17.02.2011, чете се за 2 мин.
Причините за включване на глюкоманан в храната най-често са с цел предизвикване на чувство за ситост. Това се налага при диети, бедни на храна със съдържание на фибри.
Втората важна причина за вземане на глюкоманан е подобряване на усвояването на смляната храна. Това е и причината той да се влага в състава на здравословни храни от ново поколение.
Глюкомананът е сложен въглехидрат от групата на фибрите.
Подпомага редуцирането на нивата на LDL холестерола и повишаването на HDL холестерола в кръвта.
Придава трайно чувство за ситост, приет дори в минимални количества, ето защо той е много подходяща добавка към ястия с нисък засищащ ефект в диети за редукция на теглото.
Терапевтите обикновено препоръчват дози между 3 до 5 грама дневно, разделени в няколко приема непосредствено преди хранене.
Единствените сигнали за странични ефекти, настъпили при употреба на глюкоманан са рядка поява на газове и още по-рядка - на диария, при предозиране.
Глюкомананът е вещество, което не може да бъде набавено с храната в нашия географски регион. То се продава под форма на капсули. Капсулата не бива да се дъвче или гълта суха, понеже в случай на нараняване и последващ контакт между глюкоманана и вода настъпва набъбване на активната съставка. При набъбването глюкомананът може да достигне обем, 17 пъти по-голям от първоначалния.
Подобряване на храносмилането е друг положителен ефект вследствие употребата на глюкоманан. Това се дължи на принципно "очистващото" действие на растителните влакна в стомаха, дванадесетопръстника и най-вече в тънките черва.
Глюкомананът, подобно на другите известни баластни вещества - пектин и целулоза, задържа престоя на храната в стомаха и с това забавя храносмилането, но придава трайно чувсто за ситост. Благодарение на глюкоманана обаче усвояването на храната в тънките черва става по-бързо и пълно.
Някои автори отдават на глюкоманана способност да регулира кръвната захар. Според тях това се дължи на забавянето на преминаването на храната през стомашния пилор и повишената й усвояемост в тънките черва.
Предизвикването на чувство за ситост при диети, бедни на храна със съдържание на фибри, както и подобряване на усвояването на смляната храна, както вече споменахме, са двете основни причини. Именно заради това глюкомананът се влага в състава на здравословни храни от ново поколение.
Глюкомананът, подобно на други влакнини, не се усвоява. Неговата роля е да въздейства на скороста и качеството на храносмилане и усвояване, както и да излъже "стомашния" и главния мозък за обема на приетата храна. След преминаване през храносмилателната система той се изхвърля от отделителната система с фекалиите.
Глюкомананът се съдържа в грудката (вид кореноподобна част на растение) на Amorphophallus konjac. Това растение е разпространено в Япония. Там то се използва от стотици години. Изсушена и стрита на брашно, съдържащата глюкоманан грудка се прибавяла в ястия за придаване на питателен ефект.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече