По-добре мед, отколкото захар!
Може ли медът да се превърне в рационален заместител на захарта?
Чете се за 1 мин.
Медът постоянно е предмет на изследване от науката. Преди време се е използвал в народната медицина като помощно средство при лечение на рани. Сега учени от университета в Бон успяха да докажат, че той наистина може за седмици да лекува рани, инфектирани от устойчиви бактерии.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
мед, отколкото захар!" border="0" height="300" src="https://assets.bb-team.org/content/originals/1312_300.jpg" title="По-добре мед, отколкото захар!" width="245" />
Хранителен състав на меда:
- фруктоза: 38%
- глюкоза: 31%
- захароза: 1%
- вода: 17%
- други захари: 9%
- неорганични вещеста: 0.17%
Здравословни ползи от консумацията на мед
Антисептичните (антибактериални) ефекти на меда бяха до скоро необясними, но с напредването на науката това се промени.
Знаем, че пчелите синтезират ензим, наречен glucose oxidase, който осигурява постоянния приток на хидроген - пероксид, който организмът ни извлича от захарта в меда.
Именно хидроген-пероксидът е силен антисептик и е причината за заздравяващите качества на меда.
Както знаем, медът може да увеличи нивото на антиоксидантите в кръвта. Те са средството, с което природата се бори със заразите и най-вече с признаците на остаряването.
Силата им е еквивалентна на тази в много от зеленчуците.
Учени от университета в Илинойс публикуваха изследване през април 2006 г., в което предлагат меда като заместител на захарта - основен подсладител на приеманата от нас храна.
Изследвания на различен цвят мед установяват, че най-тъмният изразява най-силно ефектите от антиоксидантите.
Като вземем под внимание опасно високата консумация на захар в Америка - 3 паунда на седмица на човек (около 1 350 грама), веднага можем да видим ползата от меда като заместител на захарта в подслаждането - антиоксидантите ще са в наистина значително количество и ще окажат своя благотворен ефект.
Изводът е - употребявайте мед, но в умерени количества, за по-сладък и здравословен живот!
Въпреки добрите думи, не трябва да забравяме, че той е източник на прости захари и гликемичният му индекс е 88 (при глюкоза, приета за 100), което е около 35% повече от този на кристалната захар.