За полезните и безсмислените таблици
Фитнес таблиците са все по-популярни, но често могат да бъдат подвеждащи
Фитнес таблиците са все по-популярни, но често могат да бъдат подвеждащи
От 31.07.2013, чете се за 3 мин.
В интернет е пълно с фитнес таблици, които могат силно да ви подведат. Таблици за физически данни, за калории, постижения и т.н. В този материал ще разясня няколко заблуди, витаещи около доста използвани и зле тълкувани данни.
Често, когато търсите ориентир, за да разберете къде сте в света на фитнеса, посягате към списания или търсите в интернет, за да разгледате статистиките.
"Колко сантиметра талия трябва да имам при ръст 180 см?" - мислите си в този момент и не след дълго намирате таблица, която показва такива съотношения.
Правите сравнението си и... се оказвате много далеч от суперсиметрията, или пък излиза, че сте с идеални мерки.
Замисляме ли се как е изчислена тази "хармоничност"? Нека видим какво съдържат този вид таблици.
Ще спра до тук. Истината е, че едва ли някъде може да се намери таблица, съдържаща всички тези показатели, която да има силата на стандарт по хармоничност.
Ето защо, когато се касае за оценяване на хармония и симетрия, последната дума има човека. Затова по-добре се доверете на приятелите и изгледа си в огледалото.
Таблиците с антропометрични данни използвайте за следене на прогреса си, като сравнявате само и единствено миналите си данни с моментните такива.
Искате да изгорите 390 ккал? Намирате таблица, на която пише, че тези калории се изгарят при практикуване на 1 час пилатес. Дали таблицата е права? И да, и не!
Тук следват едни таблици с данни в кой спорт средно колко ккал се изгарят на час. Какво ни казва една такава таблица?
Ако караме колело 1 час при скорост 15 км/ч, ще изгорим 360 ккал? Всъщност не. Таблицата не може да знае това, понеже няма графа, където да се посочи, че при тази скорост и наклон 0, и при липса на вятър ще изразходим 360 ккал, но само ако тежим Х килограма. Без теглото ни формулата е безмислена. Тогава за какво е тази таблица?
Всъщност тя е направена с цел да се сравни колко енергия се изразходва средно в даден вид спорт, като за измерването са използвали поне 10 човека.
Всеки от тях е практикувал всеки отделен вид спорт, а калориите му са се брояли. Така се е оказало, че ако той гребе, ще изразходи повече, отколкото ако се разхожда при определена скорост.
Затова следващият път, когато се качите на велоергометъра във фитнес центъра, не мислете за тези 360 ккал.
Интернет е пълен с тях. Колко вдигаме, колко тежим, колко трябва да вдигаме и да тежим, за да сме на средно ниво? Лошото е, че средното ниво е доста плаващо.
Защото човекът с тегло 75 кг може да вдига повече от човек с тегло 95 килограма, ако вторият има с 15% по-ниско ниво на мускулна маса и по-дълги ръце, например.
Оказва се, че таблицата е само отчасти вярна, заради недостатъчното информация, събирана при попълването. А как да я направим по-акуратна?
Трябва да вземем всички антропометрични измервания, даващи данни за структурата на човешката фигура и приети за стандарт.
Нека не забравяме - това отново ще я направи относително точна. Най-малкото защото няма как да знаем къде свършват способностите ни, преди да ги изпитаме.
Популярна и отново силно относителна зависимост. Няма как да се коментира какви следва да са постиженията ви или каква е оценката ви според постиженията по таблица.
Това, което може да каже таблицата, е само колко човека в проценти от изследваната група, притежаващи данни сходни на вашите, са направили постижение като вашето.
Фитнесът не бива да е състезание с други хора, а път към по-добро и по-здраво тяло - вашето тяло.
Не се сравнявайте с чужди постижения, освен ако не ви предстои състезание. Фитнесът не бива да е състезание с други хора, а път към по-добро и по-здраво тяло - вашето тяло.
Ако мислите за себе си така, сравнявайте само своите резултати - преди и след. Измервайте прогреса си в таблици - таблици с вашите собствени данни.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече