Как да тренираме и бъдем все по-мотивирани?
Практични съвети за нашата по-добра тренировка
Практични съвети за нашата по-добра тренировка
От 19.06.2013, чете се за 4 мин.
Всички знаем колко са скучни понякога упражненията, които правим ежедневно (или поне няколко пъти седмично). Колкото и да сме упорити и отдадени на спорта, винаги се случва да се стигне до един момент, в който си казваме „писна ми, мразя го вече това упражнение".
Тъй като това е критичен момент, провокирал мнозина да си дадат почивка за известно време или дори за постоянно от тренировките, ще разгледаме някои практични съвети как да не губим мотивация, а и същевременно да се амбицираме и да „покорим" нови върхове във физическата ни форма.
Добре, ситуацията е ясна: практикуваме спорт, който по някакъв начин ни затормозява. Дали това ще е поредното придърпване на скрипец във фитнес центъра или пък сутрешния крос през алеите на парка, не е толкова важно, колкото е важен въпросът: „това ли е физическата дейност, която ми харесва"? Това ли искам да правя в така трудно намерените 40 минути през деня?
Ако преди сте отговаряли със сигурност „О, ДА!", а сега този категоричен отговор се е поразклатил в съзнанието Ви, вероятно е време за промяна или на начина, по който тренирате, или на самата тренировка. Това не е индикация за нещо лошо - напротив, никой не иска да живеe в абсолютна адаптация и автоматизирано ежедневие.
Този въпрос го чувам много често от мои приятели, познати, читатели на изданието. Преди всичко пак бих искал да поясня под „тренировка" да не се разбира само такава в спортен център. Освободете съзнанието си и приемете фитнеса като начин на живот, а не като просто набор от упражнения с тежести между четири страни. Затова и ви препоръчвам да отговорите за себе си на следните въпроси:
Е, стана почти като лексикон, но практиката ни досега е показала, че малцина си задават тези въпроси, а смятам, че те са важни за отговора ни на въпроса „коя физическа активност е подходяща за мен?".
Случва се и това. Но може би грешката се крие в „каквото". Замислете се, че при достатъчно желание с лекота бихте могли да комбинирате два-три спорта, които да редувате през определени дни или седмици дори. Не е изключение и „сезонното" трениране. През лятото тичане и фитнес, през зимата - плуване, един-два пъти фитнес, може би скуош? Гарантирам Ви, че така рискът от въпросното „омръзване" намалява драстично.
Ако на въпрос 3. по-горе сте отговорили „състезателна натура съм", то предполагам, че ме разбирате за какво говоря. Страхотно усещане е да си кажете „аз искам да постигна това", след което „това" стане факт и завършите с „аз успях, аз мога".
Спортът не е математика, но следенето на развитието ви по отношение на физическата активност и хранителния режим ще ви дадат необходимата яснота за това къде сте в момента, къде сте били, накъде отивате. Може да видите как нашите читатели водят свои дневници във форума ни мисля, че това помага значително на постоянството и дисциплината, тъй като едно е да тренирате сами със себе си, друго е хиляди души да имат възможността да ви проследят „какви ги вършите".
Както и преди бях писал в блога на изданието, горещо ви препоръчвам да подредите времето за спорт първо във Вашия календар, органайзер и други GTD пособия. НО ... бъдете реалисти: ако не обичате да ставате сутрин, едва ли ще заобичате още с началото на обновения ви спортен ентусиазъм.
Да, казахме си, че „ние можем", но не се подлагайте на екстремни, бих казал, режими веднага. Запишете тренировките си в това време, което е най-удобно за вас и Вашите ангажименти, но същевременно и не тогава, когато сте уморени от емоциите през деня и имате сили само за кратък сериал на дивана.
Бъдете абсолютно наясно колко време ви е необходимо да се организирате (някои се преобличат за 5 минути, други за 15) и да направите своята тренировка без излишно размотаване и сладки приказки с приятели. Току виж вместо отбелязаните 2 часа и 30 минути, са ви нужни около 90. Гот е, когато времето се оптимизира в наша полза.
Разбирам, понякога е наистина скучно да се тренира сам. Социалният контакт не е никак маловажен, но не е фактор, който да ни откаже от спортуването. С риск да се изразя грубо, крайниците ви се управляват от Вас, не от партньора.
Тренирах няколко години сам, като в допълнение минавах два квартала, за да стигна до спортния център. Тогава открих предимството на MP3 плейъра. Давам ви го като пример, сега техниката напредна, има вероятно по-подходящи аналози.
Ако пък Ваш приятел или приятелка все не може да се амбицира и да се включи към инициативата Ви, изпратете този материал - много е възможно да помогне значително.
Докажете, че може да управлявате себе си. Не пренебревайте собствената си физическа форма за сметка на субективни фактори през деня. Просто запомнете стъпките:
Основател и идеолог на BB-Team. Имайки предвид, че прави това, откакто е на 13 години, разбираме, че буквално израства в така наречената фитнес индустрия. Занимавал се е с почти всички разновидности на тежестите - фитнес, бодибилдинг, кросфит, функционални и нефункционални тренирания (последното е шега). Активно търси практичното в необятната сфера на здравословното хранене и трениране, като подкрепя наученото и чрез обучения от Precision Nutrition (Канада), NSCA (САЩ), CPPS Academy (САЩ) и други.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече