Котешки нокът (Cat's claw)
Алкалоиди от тропика в помощ на здравето
Алкалоиди от тропика в помощ на здравето
От 09.06.2011, чете се за 2 мин.
Медицината отдавна познава ползите на алкалоидните фитохимикали. Хомеопатията и фитнеса са свързани от по-скоро. Това става чрез навлизане и утвърждаване ролята на ергогеничните фитохимикали като постоянни съставки из етикетите на множество модерните спортни храни. В тази статия ще разберете повече за Котешкия нокът и ползите, които неговите алкалоиди носят със себе си.
Така наричат растението Uncaria tomentosa. Котешкият нокът е лиана, която вирее в тропическите зони на Централна и Южна Америка. Растението се вие по дърветата, достигайки до 30 метра дължина. По него растат шипове със завита форма като нокти на пантера. Оттам идва и името "Котешки нокът".
Има две разновидности на лияната, като и двете са наричани Котешки нокът: Uncaria tomentosa (U.t.) и Uncaria guianensis (U.g.). Двете растения имат различни хомеопатични функции, като U.t. е по-подробно медицински изследваната разновидност на Котешкия нокът. Двете растения съдържат различни фитохимикали, които носят биомедицинки ползи и се добиват чрез извличане на екстракти от корите и корените им.
Разновидността Uncaria tomentosa проявява имуностимулиращ ефект, а разновидността Uncaria guianensis се ползва при лечение и профилактика на оастеоартрити. От полза за спортуващия човек е най-вече първата разновидност на котешки нокът, ето защо ще се спрем на нейните функции.
Тази разновидност съдържа две различни групи фитохимикали от групата на алкалоидите, по-специално пентациклични оксинадолни алкалоди (ПОА) или тетрациклични оксинадолни алкалоиди (ТОА). Групите имат различни въздействия върху тялото.
Пентацикличните оксинадолни алкалоди (ПОА) имат основно подсилващи имунитета функции:
Тетрацикличните оксинадолни алкалоиди (ТОА) от своя страна подтискат функциите на ПОА и водят някои негативни за здравето ефекти:
Други положителни за здравето ефекти: има предположения, че Котешкият нокът проявява антиоксидантна активност и други за това, че подобрява оплодителните способности при мъже.
Има две групи възможни странични ефекти: причинени от ПОА и причинени от ТОА. ПОА предизвикват свръх имунни реакции при някои хора с алергии. ТОА подтискат сърдечната дейност.
Повечето производители не премахват тетрацикличните оксинадолови алкалоиди от екстрактите с котешки нокът. Най-добре търсете на етикета на продукта уверение за % съдържание на ПОА и ТОА алкалоидни групи, защото само така ще сте по-сигурни за своето здраве.
Бременни жени или кърмещи майки. Деца на възраст под две години. Хора с присадени кожа или органи. Хора с автоимунни заболявания (алергии), проблеми с кръвосъсирването или туберкулоза също не бива да употребяват билката.
Не е желателно да се взима Котешки нокът в комбинация с ваксини, хормони или инсулин. Не приемайте Котешки нокът с азотни буустъри, в случай че страдате от ниско кръвно налягане.
Концентрациите на алкалоидите в екстракта определят дозите. При 4% концентрация на алкалоиди дозите варират от 250 до 1000 мг/дневно.
Най-често котешки нокът се влага в имуностимулатори, антиоксиданти. По-рядко ще го срещнете в някои подобрители на храносмилането. Влага се там, за да премахне патогенните щамове бактерии в стомаха и червата.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече