Спорт и алкохол - съвместими ли са?
Как така алкохолът е толкова популярен, че хората забравят за страничните ефекти?
Чете се за 4 мин.
В ежедневието си всеки ден се сблъскваме със социалните зависимости. Те ни заобикалят до толкова, че хората неусетно забравят за вредите, които и без това превъзхождат ползите. Определен от лекарите като бич на обществото ни, алкохoлът се явява най-разпространеният социален наркотик. Лошото е, че е по-разпространен дори от спорта. Всичко започва на фамилната маса с невинното: "Сипете малко вино на детето, здравословно е!", а нерядко приключва с алкохолно натравяне в по-късна възраст.
Какво ще научиш?
алкохол" border="0" height="300" src="https://assets.bb-team.org/content/originals/1657_300.jpg" width="200" />Няма нищо чудно в пиянството. Та как може непознаващо количества и норми дете да схване сентенцията "Дозата прави отровата!", за да прецени как така за едни е "малко", а за други малкото е много?
Здравословността пък е приета на доверие... и така до първата глътка в компания, погълната съвсем по своя воля.
Нищо че законът забранява продажба на алкохол на непълнолетни.
След като отбелязах как най-често алкохолът стига до нас, ще мина директно на фактите.
Как ни се отразява пиенето на алкохол?
Ето какъв е ефектът на опиянението:
- алкохолът е депресант, той забавя реакциите, като въздейства директно върху нервната система;
- забавя мисленето;
- нарушава способността за правилна (трезва) преценка;
- временно намалява слуха и зрението;
- нарушава способностите за поддържане на равновесие;
Ето какви са допълнителните ефекти при висока консумация (напиване):
- дразнение на стомашната лигавица, повръщане;
- обезводняване;
- бърза загуба на топлина;
- нарушаване на речевите функции;
- атаксия;
При допълнителен прием (натравяне) може да последва:
- неспособност да се ходи;
- психоза на Корсаков;
- алкохолна дрямка;
- алкохолна кома;
- смърт;
Бележка: Симптомите и физиологичните състояния при алкохолно отравяне може да се появят не непременно в този ред! След консумацията на алкохола следват фази на детоксикация и изхвърляне на токсина. Ето какво се случва в тялото като част от понятието махмурлук:
- забавена чернодробна обмяна;
- натоварени бъбречни функции;
- повишена дразнимост на нервната система;
- висока дразнимост и болка при ярка светлина, висок шум;
- цялостно чувство на схванатост.
Какво ви засяга всичко това?
Ако спортувате редовно и пийвате честичко в малки дози или пък по-рядко, но в големи, то следва да ви пука по следните причини:
1. Спортното натоварване е физиологичен стрес, който стимулира обменните процеси, а възстановяването от въпросния стрес разчита именно на по-ускорен синтез на вещества. Алкохолът е депресант - той подтиска метаболизма в мащаб.
- Алкохолът забавя чернодробните функции, а с това намалява възможностите на черния дроб да реагира върху различни процеси - резки смени на нива на кръвната захар (алкохол и сладкиши, звучи ли ви познато?), като забавя освобождаването на чернодробна глюкоза от гликоген;
- Консумацията на алкохол след тренировка намалява способностите на черния дроб да възстановява гликогенните си нива;
- Обработката на алкохола в черния дроб конкурира обработката на млечната киселина, която се натрупва в мускулите след тренировки с тежки, дълги серии и голям обем извършена работа. Такива са типичните бодибилдинг сплит тренировки за маса;
- Влошава тъканното хранене, стеснява сечението на артериите, с което се намалява притока на кислород и свързан инсулин до мускулите. Резултатът е завишени пулс и кръвно налягане;
- Загубата на вода коства допълнителна работа на бъбреците - нещо, което не би следвало да си позволи нито един загрижен за здравето си фитнес любител, тъй като загубата на течности е свързана със загуба на соли, а това се отразява върху качеството на тренировките, сваляйки драстично прага на издръжливостта.
2. Махмурлукът, дори и в лека форма, намалява мотивацията на спортуващия да тренира качествено или да тренира въобще.
3. Пиещият и спортуващ човек може да приеме по-голяма доза алкохол от неспортуващия при еднакво телесно тегло. Най-често в социален аспект "мога" се възприема като "върша", особено щом има развлекателен елемент, което веднага се отразява като екстратоксичност за по-активната страна.
Изненадата тук е, че преднината във възстановяването на пияния атлет спрямо тази на също толкова пияния му анти-спорт сътрапезник е никаква, а тъкмо напротив! Въпреки системния спорт, способностите на хората да преработват алкохола зависят от чернодробните функции, а там по-малко токсини значат по-кратко време за възстановяване.
Стремежът към алкохолно опиянение е състезание на пиещия със способностите на собствения му организъм да преработва алкохола. Да те хваща от малко в случая е по-малко вредно, отколкото да трябва да пийнеш доста, за да го усетиш.
4. Алкохолът е калоричен - 7 ккал/гр. Докато пиете, изразходвате по-малко мазнини и глюкоза за метаболитни процеси, т.е. забавя се метаболизма ви. Това ще рече, че няма да изгорите мазнини на дансинга, ако сте решили да потанцувате. Сладкият коктейл и ордьовърът пък непременно ще ви се лепнат на "любимите" места.
5. Алкохолът предизвиква сериозна агресия при голям процент от пиещите мъже. Дори и най-леката контузия по време на "сборичкване" в пияно състояние ще ви откъсне за няколко дни от фитнес центъра, а съответно и от здравословната ви форма и спортните ви цели.
Контузиите стават най-често по следните няколко причини:
- лошо равновесие;
- по-дълго време за реакция;
- емоционално подценяване на ситуацията;
- лош контрол върху мускулната сила (или по-скоро липса на контрол);
- влошена обработка на информацията, постъпваща от сетивните органи.
Важно е да се отбележи, че феноменът пиян побойник не е научно наблюдаван при жените.
6. Системното пиене влошава способностите на мъжкото тяло да произвежда тестостерон и влияе негативно върху оплодителните способности на мъжете - факт!
За алкохола в заключение
Ако тренирате за кондиция, ограничете се с прием на максимум 21 гр чист алкохол в първия от два последователни почивни дни в края на работната седмица.
По-честа консумация от четири поносими за тялото порции алкохол месечно просто ще ви извади от графата спортуващи.
Ако имате по-сериозни амбиции: покачване на мускулна маса, изгаряне на мазнини или спортни прояви, най-добре заменете бирата с кисело мляко! Защото е напълно възможно алкохолното натравяне да "почука" и на вашата врата.
Използвани източници
- Addict Behav. 2006 Dec;31(12):2169-87. Epub 2006 Mar 24. "The influence of difficult temperament on alcohol-related aggression: better accounted for by executive functioning?", Giancola PR, Parrott DJ, Roth RM. Department of Psychology, University of Kentucky, 115 Kastle Hall, Lexington, KY 40506-0044, USA. PMID: 16563644
- "The World of Sport Examined" By Paul Beashel, Andy Sibson, John Taylor, www.worldofsportexamined.com