Пушене и спорт - неочаквано лоша комбинация!
Днес е прекрасен ден да спрете цигарите! Нали?
Днес е прекрасен ден да спрете цигарите! Нали?
От 10.04.2012, чете се за 4 мин.
Ден след ден, цигара след цигара. Нещата си вървят. Вие си мислите, че сте здрави и че ви е добре, тютюнопроизводителите ликуват и пускат все по-атрактивни реклами. Като онази на авантюриста, облечен с кожа на фона на камила... Да, точно това е пушенето. Безотговорна авантюра със собствения и чуждите бели дробове, а оттам и с глобалното здраве.
Всички сме чували за вредата от цигарите, а надписът върху всяка кутия: "Пушенето убива!" изобщо не влияе на по-коравите пушачи.
Мнозина са на мнение, че така или иначе ще умрат - нека да е приятно. Други пък заявяват, че пушат нищожно количество пречистен тютюн, затова не се чувстват заплашени.
Трети ми се смеят, като казват: "Не съм решил, не съм ги отказал!" Всички те обаче знаят, че са зависими.
Пристрастени са на социално, психологично и на физиологично ниво. Ще демонстрирам на четящите пушачи какво губят...
Примерни здравословни удоволствия, които пропуска един умерен пушач на цената на цигарите:
30 дни х 10 цигари = 300 цигари = 15 кутии х 2,50 лв (средно) = 37,50 лв х 12 = 450 лв
Ще спра дотук, макар че списъкът е дълъг. Ако не съм успял да ви накарам да се замислите с икономически аргументи, ще продължим с наука...
Никотинът е наркотик. Да, това е вещество с бързо изразено седативно действие върху психиката. Нужни са само седем до осем секунди след инхалиране с тютюнев дим, за да може навлязлата през белодробните алвеоли в кръвта никотинова молекула да достигне до мозъка.
Да, никотиновите изделия са легални, но това не означава, че са безвредни. Стремежът на определени кръгове в обществото да прокламират "нормалността" на пушенето, основаващо се на традициите, е пазарна политика с вековна традиция и силни интереси.
В Рим избиването на хора на арената също е било нещо нормално, подобно на робството преди появата на съвременните САЩ и обединена Европа. Никотинът е вещество без социално бъдеще.
Това вещество се среща под формата на токсичен газ. Образува се при изгарянето на тютюна и навлиза в кръвта на пушачите през белодробните алвеоли.
Веднага след това бива прихващан от червените кръвни клетки, където се свързва с хемоглобина 240 пъти по-здраво от връзката въглероден диоксид - хемоглобин.
Това означава, че въглеродният оксид конкурира и доминира, а с това затруднява дишането, като блокира нормалните дихателни вериги.
Това, съпътствано с ниско ниво на червените кръвни клетки, води до хронична умора, световъртеж и главоболие. Нещо доста познато за дамите пушачи.
Някои молекули въглероден оксид достигат до различни органи и тъкани, където имат редица негативни ефекти. Най-общо казано, забавят клетъчния метаболизъм.
Достатъчно е да забавят метаболизма и действието на еритроцитите (червените кръвни клетки) за дълго време, за да говорим за забавено възстановяване, забавено хранене и забавен растеж на всички кислороднозависими клетки.
Мускулната тъкан е богата на миоглобин, подобно на хемоглобина в червените клетки, той се свързва и пренася кислород в мускулите за успешна реализация на цикъла на Кребс (цикъл на трикарбоновите киселини).
Сърцето обаче също е мускул и то такъв, който не спира да работи. Понякога се случва въглероден оксид да разкъса връзката с хемоглобина и да се свърже със сърдечен хемоглобин. В резултат може да настъпи заболяването церебрална исхемия на сърцето (исхемична болест).
В ендотелни клетки подтиква освобождаването на свободни радикали, включителни пероксинитрит.
В мозъка води до капилярно кървене, митохондриални малфункции, отчуждаване на левкоцити, а нерядко и до стимулиране на програмирана клетъчна смърт. Буквално казано, размеква ви мозъка.
Съдържа се в цигарения дим. Вдишан, той полепва по белодробните клетки и намалява активната повърхност, абсорбираща кислород. При дългогодишно пушене може да покрие до 70%.
Дразни лигавицата и е виновен за белодробни възпаления и извънредното натоварване на сърцето и повишаване на кръвното дори при умерено завишена кардиоактивност.
Установено е, че тютюнопушенето влияе върху секрецията на хормона лептин. Този хормон играе роля върху върху метаболизма, като регулира апетита и активността на мастните клетки.
Това е от особено значение при хора, опитващи се да откажат цигарите, защото нивата на лептин се увеличават многократно в периода на никотинова абстиненция.
Периодите на раздразнителност и вълчи апетит са известни като тютюнева депресия, а онези, които се опитват да спрат тютюна често, но неуспешно, винаги си патят от нея.
Това може да се избегне, ако последните включат спорт, диета и активни хранителни добавки за преодоляване на този биологичен стрес.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече