Тренировки със съпротивление
Тренировки с ластици, пружини и гумени топки
Тренировки с ластици, пружини и гумени топки
От 03.02.2012, чете се за 7 мин.
Има ли полза от тренировките с ластици и пружини? Какво е това машина за плуване? Вярно ли е, че можете да подобрите силата си, използвайки еластично съпротивление? Отговорът на тези въпроси се крие в осмислянето на тази статия. Приятно четене!
От гледна точка на физиологията понятието съпротивление има три често бъркани базови значения. Като цяло всяка сила, която се противопоставя на работата на мускулите е вид съпротивление. Те обаче, се различават според видовете сила, противопоставяща се на силата на мускулите. Накратко имаме:
В това число са тежести и машини, повдигащи други тежести. Такъв тип натоварване се нарича метрично натоварване. Тук усилието нараства с височината, а вложената в движението енергия служи, за да повдигне/помести някакво тяло в пространството.
В това число влиза плуването и изпълняването на упражнения във вода, където гравитацията вече е по-слабо участващ фактор. Такъв тип натоварване наричаме хидравлично (вид кинетично натоварване), а съпротивлението му - хидравлично съпротивление. В този случай усилието нараства със скоростта, а енергията се поглъща от триенето и изместването на/промяна на състоянието на флуида. По-голяма скорост - повече съпротивление.
Става дума за упражнения с ластици, пружини, гумени топки, скоби за стискане и други еластични материи, където освен гравитацията действа и силата на материята, която се съпротивлява върху промяната на формата й. Такъв тип натоварване наричаме кинетично, като при него променяме състоянието на енергията в еластичната материя. Тя натрупва нашата енергия и така собствената ни енергия работи срещу нас. Скоростта е фактор, важен колкото и специфичното съпротивление на материала. Колкото по-твърд е ластикът/пружината, толкова повече енергия трябва да вложим, за да променим дължината му.
Според това, дали силата на съпротивление действа върху подвижно или неподвижно, но съпротивляващо се тяло (нашите мускули), разпознаваме:
Всяко упражнение има четири основни точки от гледна точка на физиката, а според това в коя от тях се намираме, разглеждаме четири фази. Ще илюстрирам това с пример на упражнението бицепсово сгъване с дъмбел. Натоварването е максимално, ще приемем, че изпълняващият упражнението може да изпълни само едно повторение с дадената тежест.
Разликата между работата с тежести и работата със съпротивление е, че последните позволяват да увеличим обема на активираните мускулни влакна от ниско до максимална степен в едно единствено повторение. Същото важи и за количеството вложена енергия. Упражненията с ластици обаче са по-икономични. Максималното опъване на ластик коства по-малко енергия от максималното повдигане на тежестта.
Причината е в изкуствения контрол над скоростта и тежестта, който ние упражняваме, за да не се контузим. Ако повдигаме максимална тежест от лег, ние засилваме щангата отдолу и горе забавяме движението, иначе тя ще продължи пътя си извън ръцете ни и ще се върне върху тялото ни донасяйки ни контузия, а това значи по-бавно повторение. С ластиците/пружините този проблем не съществува. Там цялата енергия вложена в експлозивното движение се поема от ластика/пружината.
Оказва се, че прогресивното натоварване, което оказва еластичното съпротивление, е с по-голяма променлива по пътя на натоварването (концентричната фаза) в сравнение със свободната тежест. Точно това предопределя ползването на ластиците в тренировки за специфична и максимална сила.
Какво да кажем за ексцентричната фаза на движението? В тази фаза ластикът/пружината помага на гравитацията, като увеличава скоростта на негативната част на повторението в случаите, когато двете сили работят в една посока.
Това стресира мускулатурата, което допринася за по-голям мускулен растеж. Ползите от негативните повторения при работа с тежести могат да бъдат получени с ластици + тежести, дори при работа с тежест в диапазона на повторения максимум, а това значи: повече микротравми и повече растеж!
Всички ползи на еластичното и хидравличното съпротивление обаче са силно относителни за всяко тренировъчно движение, според техниката на захващане на ластика. Тук комбинациите са безброй.
Еластичнo съпротивление
Хидравлично съпротивление
Pure Nutrition Hydro 100
Хидролизиран суроватъчен протеин
Garmin Vivosport
Смарт гривна за спорт и ежедневие
Pure Nutrition 100% Pure Creatine
Микронизиран монохидрат
Pure Nutrition Herbal Burn
Липотропен фетбърнър
Pure Nutrition 100% Pure Yohimbine
Йохимбин
NOW Foods L-OptiZinc
Цинк монометионин
NOW Foods Daily vits
Витамино-минерален комплекс
NOW Foods Витамин D-3
Витамин D
NOW Foods Super enzymes
Храносмилателни ензими
NOW Foods Ultra omega 3 fish oil
Рибено масло
Още предложения от BB-Team Магазин