Лецитин (Lecithin)
Коктейл от фосфолипиди и мастни киселини за здрави клетъчни мембрани и по-бърз метаболизъм
Коктейл от фосфолипиди и мастни киселини за здрави клетъчни мембрани и по-бърз метаболизъм
От 23.03.2011, чете се за 2 мин.
Лецитинът е полезна добавка за всички, които силно ограничават мазнините в храната си и спортуват. Причината е в есенциалността на веществото, чийто основен вносител е лецитинът. Без холин тялото изпитва сериозни метаболитни затруднения, които трайно могат да влошат здравето му. Това прави лецитинът по-важен за покачващите килограми чрез ВВД, отколкото за отслабващите на НВД, понеже последните най-често си го набавят от храната.
В биологията лецитинът е дума за жълто-кафеникава субстанция, която можем да срещнем в клетъчните мембрани на клетките при различни животински и растителни тъкани. Там обикновено мастната смес включва коктейл от вещества: фосфорна киселина, холин, фосфолипиди, триглицериди (обикновени мазнини), сложни гликолипидни молекули, мастни киселини и глицерол. Като основен първичен ресурс за индустриално производство на лецитин се използват яйчени жълтъци и соеви бобове, където фосфатидил серинът е на сравнително най-високо ниво.
В сферата на спортното и здравословно хранене като лецитин се означава натурална субстанция, изградена от фосфолипиди (предимно фисфатидил холин) и триглицериди или директно се говори за фосфатидил холин.
Основната съставка в състава на пакетираните добавки, съдържащи обработен лецитин, е натуралният фосфолипид фосфатидил холин. В по-малки количества са включени фосфолипидите: фосфатидил етаноламин, фосфатидил инозитоли и фосфатидна киселина (фосфатидат).
В тялото фосфатидил холинът служи като донор на фосфатидна киселина и холин. В обща молекула участва като един от най-мащабно представените компоненти на клетъчните мембрани. Важността му за различните типове клетки зависи от тяхната обменна активност (съществуват и изключения). За чернодробните клетки например сериозният хроничен недостиг или дефицита на фосфатидил холин води до редица метаболитни проблеми най-често свързани с нарушаване функциите на черният дроб, панкреаса, нарушаване на паметта и други. Участва в състава на липопротеините, в това число LDL и HDL холестерола.
Холинът и метаболитите му са нужни на клетките и тялото, като цяло изпълнява следните задачи:
Взиман в нормални дози, лецитинът не причинява странични ефекти. При надвишаване на дозата от 30 гр./ден може да се наблюдават стомашно-чревни проблеми, гадене, повръщане, диария.
Няма известни взаимодействия между лецитина и други добавки или лекарства.
Дневната доза фосфатидил холин се определя според процента на съдържанието на активното вещество в даден продукт. Най-добре е да следвате предписанията на опаковката, тъй като процента на фосфатидил холин може да варира от 10 до 35% в лецитин.
Лецитинът се продава като отделна добавка към храната под формата на гранули, на капсули или като течен гел. Често го класифицират и като функционална храна, заради съдържанието на хранителни мазнини във формулата му. Използва се и като емулгатор и сгъстител за различни сладкарски изделия, като в това число се нареждат и диетичните протеинови десерти.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече