Ботокс против бръчки
Колко струва да имаме съвършена външност?
Колко струва да имаме съвършена външност?
От 20.02.2009, чете се за 4 мин.
Нашето лице се състои от 57 мускула, като само малка част от тях работят постоянно. Мускулите, "лишени" от движение, постепенно отслабват, тонусът се понижава и те се отпускат. В резултат на което се появяват торбички под очите, отпускат се бузите и брадичката, горните клепачи "натежават". Грижите и емоциите също оставят своя отпечатък, дори и върху младото лице - по челото се образуват малки бръчици - издайници, между веждите се получават гънки, нагъват се ъгълчетата на очите, образува се т. нар. "пачи крак"... какво да направим?
Нима трябва да се примирим? Всяка дама, подвластна на красотата и суетата, би дала категоричен отговор: "В никакъв случай!". Съществуват много начини за борба с остаряването на кожата. Ние не можем да спрем този физиологичен процес, защото това е неизбежна част от нашия живот. Но можем да се отървем от досадните бръчки с помощта на кремове с лифтинг ефект, пилинг, корекции с лазер, подкожни инжекции с биологични вещества - хиалуронова киселина или собствени мазнини, хирургическа намеса или ботокс терапия.
Първите методи изискват време и постоянство, за да има резултат, докато процедурите с ботокс дават почти мигновен резултат (в рамките на 24 до 48 часа) и по-скоро нямат странични ефекти. Ботоксът се радва на голяма популярност през последните няколко години, но парадоксалното е, че той е бактериална отрова.
Ботокс е медикамент, който се произвежда от ботулиновия токсин тип А. Този токсин се синтезира и отделя от специфичен вид бактерии, наречени Clostridium Botulinum. В природата те съществуват единствено в анаеробна (безкислородна) среда и отделят екзотоксин по време на размножаването си. Познати са няколко типа ботулинов токсин - A, B, C, D, E, F и G, като за целите на медицината се използва основно тип А и много рядко тип В. Инжектирането му в нищожни количества директно в мускулатурата, предизвиква нейната релаксация и същевременно изглаждане на надлежащата кожа.
Бактерията Clostridium Botulinum (грам - отрицателни) предизвиква смъртоносното хранително отравяне, наречено ботулизъм. Бактериите се развиват и размножават в животни, риби, птици и чрез тях попадат в човека. В консервираните продукти те се рзамножават много по-бързо, защото там средата също е анаеробна. Когато попаднат в храносмилателния тракт на човека, бактериите отделят екзотоксин, който прониква в кръвта и бързо достига до всички тъкани и органи. Настъпва силно увреждане на нервната система, защото бактериалният токсин причинява нервно-мускулна парализа. Токсинът уврежда и малките кръвоносни съдове, в резултат на което настъпват много различни по големина кръвоизливи във вътрешните органи. Обикновено лечението се провежда в инфекциозно болнично отделение, включва прилагането на специфичен противоботулинов серум, както и широкоспектърни антибиотици, витамини, вливания на глюкозо-солеви разтвори.
Важно е, да се отбележи, че инжектирането на ботокс в мускулите не може да предизвика развитие на ботулизъм.
Ботулиновият токсин, известен с наименованието "ботокс", е открит през 1822 год, а едва през 1968 год. започва неговата употреба за медицински цели. От 1978 год. се прилага в офталмологията, когато очни хирурзи случайно откриват, че с помощта на ботокс успешно се лекуват някои случаи на страбизъм (кривогледство) при децата и блефароспазъм (неконтрулируемо мигане). По-късно намира приложение и в неврологията за лечение на лицев хемиспазъм, шийна дистония (болезнено неврологично заболяване съпроводено със спазъм на мускулите в областта на раменете и шията). През 1992 год. се поставя началото на т. нар. ботокс терапия. Успешно се третират мимическите бръчки на лицето, както и бръчките "пачи крак", а дори намира приложение за лечение на хиперхидроза - състояние на обилно изпотяване.
Ботулиновият токсин представлява мощен невротоксин. Неговото действие се изразява в блокиране на предаването на нервния импулс от неврона към мускулното влакно (блокира прехода на ацетилхолин от нерва към мускула). По този начин мускулът остава в трайно състояние на релаксация, т. е. не се съкращава и не може да набръчква кожата, която е разположена отгоре. Този период на релаксация трае от 3 до 14 дни след инжекцията, а ефектът на "изгладените" бръчки - около 6 месеца. През това време ботоксът се разгражда от ензими в организма и нервните окончания възвръщат предишната си функция. В дългосрочен аспект процедурите с ботокс намаляват появата на нови бръчки.
Съществуват данни, че ботулиновият токсин успешно повлиява мигренозните пристъпи, като води до пълното им изчезване, но все още няма достатъчно доказателства.
Ботокс терапията е бърз и безкръвен метод и точно поради тези причини се оказва и много търсен. Много важно е да се отбележи, че процедурите с ботокс са абсолютно противопоказани по време на бременност и кърмене. Препоръчително е ботокс да се използва при пациенти над 30 годишна възраст. По принцип не съществува ограничение на процедурите с ботокс, могат да се правят цял живот, но не е препоръчително да се инжектира токсина на едно и също място повече от два пъти в годината. Ако повтаряте по-често процедурата и тя се изпълнява от непрофесионалист, то съществува реална опасност да получите парализа на лицевите мускули.
Ботокс се прилага в случаите, когато трябва да се изгладят мимическите бръчки по лицето и шията, между веждите, около очите (т. нар. пачи крак) и около устните. Той е в състояние да промени общата визия на лицето, като успешно заличава уморения вид. Токсинът може да "поправи" включително леки дефекти в носа, а също така се справя успешно и със стърчащите уши. Намира приложение и при контролирането на нежеланото изпотяване по лицето и челото. Ботулиновият токсин се оказва особено полезен не само за суетните дами, но и при хора, "тежко" белязани от съдбата - жертви на катастрофи, при инциденти със заливане с киселина и др..
Манипулацията с инжектирането на токсина трае от 5 до 10 минути, като ефектът от нея се проявява след 2 до 5 дни и първоначално продължава около 6 месеца. След повторното му нанасяне, времетраенето му се удължава. Дозировката на ботокса, предназначен за корекция на бръчки, е под 100 единици, като той е екстремно разреден. За сравнение може да добавим, че ако единиците са над 3000, може да бъде убит 70 килограмов мъж. За дълбоките назолабиални бръчки (свързващи носа и устните), ботоксът не би бил най-добрият избор. По-добре е те да бъдат третирани с хиалуронова киселина.
Усложненията при терапията с ботокс са минимални и преходни. Непосредствено след апликацията може да се наблюдава усещане за тежест, разпъване, повишаване на температурата, главоболие, дразнене на стомаха. Но това е в рамките на нормалното и обикновено отшумява с резорбирането на разтвора. Най-сериозното нежелано явление, което може да се получи при прилагане на токсина е птоза на клепача - спадане на клепача и невъзможност окото да се отваря напълно, вследствие на което се налага хирургическа интервенция.
Понякога се появява синина на мястото на инжектирането, и най-вече около очите. Тя може да бъде по-голяма при пациенти, които са приемали аспирин и други разреждащи кръвта препарати. Оказва се обаче, че ботокс терапията има един съществен недостатък – тя е достъпна само за платежоспособните дами и господа. Все пак има начин за борба с остаряването на кожата – естественото й поддържане – то е достъпно за всеки. Ефектът от него е чудесен и постигнатите резултати са трайни. Ключът е във фейсбилдинга (face–building – гимнастика за лицето). С негова помощ могат да се укрепят мускулите на очите например. Тренираните мускули увеличават обема си, като по този начин бръчките се заглаждат.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече