Невроза
Когато стресът от съвременното ежедневие стане нетърпим...
Когато стресът от съвременното ежедневие стане нетърпим...
От 11.11.2009, чете се за 5 мин.
Да се чувстваш тъжен и напрегнат понякога е част от нормалния начин на живот за много хора, особено когато възникнат проблеми. Но за хората, които страдат от постоянна тревожност, тази тъга и напрегнатост затруднява, а понякога прави и невъзможно нормалното им функциониране както вкъщи, така и на работното им място. До самото заболяване невроза се стига, когато реакцията на организма спрямо стреса доведе до сериозни отклонения в поведението.
Всеки пети човек в някакъв период от живота си страда от психично разтройство, наречено невроза. Тя възниква вследствие на продължително психично напрежение, като най-често това са продължително действащи социални фактори върху личността. Тези фактори водят или до хронично пренапрежение на възбудния процес в централната нервна система (например дълго продължаващи семейни конфликти, хронично недоспиване, дългогодишна работа без седмичен или годишен отпуск, лош микроклимат) или до хронично пренапрежение на потискането (продължително потискане на емоционалните реакции, непрекъсната смяна в обема на работата, изпадане често в ситуации, при които е необходимо да се вземе бързо решение). В условията на съвременния начин на живот действат огромен брой подобни социални фактори като безработица, инфлация, социална неосигуреност и дори расова дискриминация. Лесно се отключват невротични състояния като анорексия, пиромания, перфекционизъм, злоупотреба с алкохол, наркотици и тютюн.
Ето няколко съвсем обикновени примера:
Важно е да се отбележи, че неврозата не е свързана с увреждане на нервните структури или функциите на органите. Основните признаци за подобно състояние са прекомерните по сила емоции като: страх, тревога, притеснение, напрежение, свръхвъзбудимост и раздразнителност. Почти винаги тези емоционални състояния се съпровождат и с неприятни симптоми от страна на тялото - сърцебиене, главоболие, задух, стомашни оплаквания, схващания, бърза уморяемост, нарушение на съня и др. Много трудно би било да се изброят всички телесни оплаквания, защото те се дължат именно на реактивността на вегетативната нервна система.
От медицинска гледна точка неврозата се разделя на: фобийни разстройства, тревожни състояния и хистерия.
Дали ще се развие един или друг тип невроза, изцяло зависи от типа нервна система, от вродените и придобитите особености на личността, както и способността й да се бори с ежедневния стрес. А за съжаление, той е неизбежна част от нашия живот. Но пък от друга страна избягването на стресови ситуации прави човекът непълноценен и зависим от други хора и събития.
Много психолози смятат, че първата крачка в терапията срещу невроза е разкриване на несъзнателните желания на болния, както и причините за неговото поведение. Обикновено се прибягва до хипноза, обсъждане, търсене на влиянията от детството и психотерапия, която е необходима при лечението на всички тревожни разтройства. Последиците, които стресът причинява на психиката и тялото могат да бъдат повлияни и облекчени. При здрави хора психотерапията предотвратява възникването на тревожно разтройство, а при пациенти - намалява риска от повторното му възникване. Но няма съмнение, че състраданието, приятелството, съпричастността и безрезервното приемане на личността на засегнатия могат да облекчат несъзнателните му притеснения и да го освободят в неговата борба срещу стреса.
Леките форми на неврозата се повлияват особено добре с диети, лечебни билки (жен-шен, мента, майорана, валериана, глог и жълт кантарион), правилен режим на хранене и спорт. Полезно за нервната система се оказва превключването от умствен на физически труд. Защото е известно, че активно спортуващият човек е подложен в по-малка степен на травми, които са опасни за централната нервна система. По време на спорт организмът на човека произвежда голямо количество ендорфин - истинско природно лекарство срещу стрес.
По-тежките форми на невроза успешно се повлияват от лечение с антидепресанти, независимо дали са налични или не симптоми на депресия, и бензодиазепини. Но трябва да се има предвид, че бензодиазепините дават бърз и осезаем ефект непосредствено след приема им, като този ефект след време се изчерпва и възниква необходимост от по-високи дози, а прекратяването на приема става почти невъзможно. Поради тази причина бензодиазепините се комбинират с антидепресанти, които са с отсрочено във времето действие.
Някои специалисти предлагат за лечение на невроза електрошокова, лазерна, ултразвукова и зонова терапия, както и иглотерапия и природолечение. Тези методи се характеризират с болкоуспокояващ и противовъзпалителен ефект, като подобряват кръвообръщението, засилват обменните процеси и спомагат за отделянето на токсините от организма. В заключение можем да отбележим, че не избягването на стреса, а умелите модели за справяне с него са сигурен залог за вътрешната ни стабилност!
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече