Хелиотерапия
Слънчевите бани - желязно здраве в шепа топли и ярки лъчи
Слънчевите бани - желязно здраве в шепа топли и ярки лъчи
От 05.08.2011, чете се за 6 мин.
Хелиотерапията (лечението със слънце) е метод за лечение и подобряване на здравословното състояние чрез слънчеви бани. Днес повече се говори за вредата, отколкото за ползата от слънцето. Хелиотерапията е полезна не само за лечение, но и за превенция при здрави хора. Тя има стимулиращ ефект върху хормоналната и кръвоносната система и възстановява всички тъкани.
За вредата на слънцето се говори много и с право - прекомерното излагане на слънце може да бъде изключително опасно, особено ако кожата е незащитена.
Освен вредно обаче, да не забравяме, че слънцето може да да бъде и много полезно.
Организмът ни има нужда от слънчевите лъчи и не бива да се лишава напълно от тях.
Благоприятният ефект на слънчевата светлина върху човешкото тяло е бил известен още в далечни времена. Използван е от асирийците, египтяните и древните гърци за терапевтични цели.
В Древна Гърция качеството на живот в градовете се е определяло от позицията им по отношение на слънцето.
По-късно римляните изобретили и разпространили традицията на слънчевите бани. В много от сградите са се изграждали специални места за слънчеви бани, наречени "солариуми".
Енергията от слънчевата светлина е жизненоважна за живота на Земята и пряко или косвено всички живи същества зависят от нея.
Чрез хелиотерапията, т.е. чрез директно излагане на човешкото тяло на слънчева светлина са се лекували редица заболявания.
Приложението на хелиотерапията продължава до 1930 г., когато е открит пеницилинът и постепенно фармацевтичните препарати изместват лечението с хелиотерапия.
Различни открития в биологичната и медицинската сфери през последните десетилетия водят до преоценка на значението, което дневната светлина оказва върху самочувствието и здравето на хората.
Оказва се, че светлината контролира голяма гама от биохимични процеси в човешкото око и в човешкия мозък.
Слънчевата светлина оказва огромно влияние върху циркадните ритми на човешкото тяло.
Денонощният цикъл светло-тъмно е в основата на биологичния часовник, чрез който се регулират някои основни хормони.
Това са кортизол (хормонът на стреса) и мелатонин (хормонът на съня).
Кортизолът увеличава нивото си сутрин и подготвя тялото за активност. Нивото на хормона остава достатъчно високо през целия ден, спадайки до минимум в полунощ.
Нивото на мелатонина спада в сутрешните часове, намалявайки сънливостта. Той нараства отново привечер, подпомагайки здравословния сън, докато кортизолът е в своя минимум.
Съвременните схващания за здравословен начин на живот се базират именно на схващането, че този ритъм не трябва да бъде нарушаван.
При нормално физическо състояние излагането на слънце е полезно за здравето.
С негова помощ се усъвършенстват механизмите на ветегативната нервна система, нараства съпротивляемостта на организма към различните инфекции и простудните заболявания, повишава се работоспособността.
Като профилактично и закаляващо средство хелиотерапията се препоръчва за всички здрави хора.
С напредване на възрастта трябва да се приемат по-рядко слънчеви бани, а тяхната продължителност следва да бъде намалена.
Нужно е повишено внимание по отношение реакцията на децата към въздействието на слънцето.
При вялост, раздразнително, изчезване на апетита и нарушения в съня трябва незабавно да се прекратят слънчевите бани.
Недопустимо е пребиваването на малки деца под силни слънчеви лъчи – те трябва да почерняват на сянка.
Изпълнява се по същия начин както директната слънчева баня, но цялото тяло трябва да бъде покрито с тънки памучни дрехи, а главата и очите – с влажни превръзки;
При този тип излагането на слънце е насочено към определена част от тялото, докато другите части на тялото са покрити с мокри слоеве плат.
Ефективно е при респираторни и всички ставни заболявания.
Както директната слънчева баня, но цялото тяло е покрито с бананови листа.
Не е необходимо да се носят слънчеви очила по време на слънчева баня, нужно е само да затворите очи.
Хелиотерапията е противопоказна при следните заболявания:
Витамин D, най-важният витамин за здравината на костите, се образува в кожата изключително под влияние на слънчевите лъчи.
Той е с ключова роля за усвояване на калций и фосфор в човешкия организъм.
Излагането на слънце е особено полезно за хора със ставни проблеми и заболявания на опорно-двигателния апарат.
Слънцето намалява болката и повлиява положително болестите от тази група.
Страните, в които слънчевата светлина е по-слаба и недостатъчна, случаите на заболявания на костите са много по-висок процент. Особено силно се усеща това при подрастващите.
Витамин D се складира в организма месеци наред и активното излагане на слънце през лятото може да осигури запас за зимния сезон.
Излагането на слънце е важно и за емоционалното състояние, тонуса, настроението, а в общ план - върху психиката на човека.
Неслучаен е фактът, че в страните, където слънцето е по-слабо (северните части на Русия, Скандинавските страни) процентът на самоубийствата и депресиите е значително по-висок.
В слънчевите страни хората не страдат от зимни депресии, живеят по-щастливо и безгрижно.
Няколко научни наблюдения предполагат положителен ефект върху мелатониновия антагонизъм при болестта на Паркинсон.
Изпитвано е действието на ярката слънчева светлина върху двигателните симптоми, депресивните състояния и съня при болни с Паркинсон.
Ярката слънчева светлина е терапия на избор при сезонно афективно разстройство, биполярна депресия, хронично депресивно разстройство, пред- и следродилна депресия, смущения в съня, проблеми с часова разлика, поведенчески смущения, безсъние.
Бъдещи изследвания ще се фокусират върху ефекта от комбинацията на слънчева светлина и нейната продължителност на действие с приспивателни медикаменти, други класове антидепресанти, психотерапия и други.
Хелиотерапията предлага един чисто натурален и много приятен подход в грижата за здравето. Длъжни сме да се възползваме от даровете на слънцето, особено през летния сезон. Също така обаче наша първостепенна грижа е това да се случва разумно и отговорно.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече