Интервю с Йордан Христов (KETLOT)
"Наблюдавайте и усещайте тялото си"
"Наблюдавайте и усещайте тялото си"
От 20.06.2012, чете се за 6 мин.
Представяме на вашето внимание едно интервю с Йордан Христов, популярен още и под името KETLOT във форума на изданието. Вижте какво сподели той с нас.
Йордан Христов, на 27 г. Роден съм в Сливен, понастоящем живея в София.
Около 17-годишен започнах с Ушу, впоследствие започнах да се занимавам основно с танци (хип-хоп, брейк, тае-бо, салса), малко лостове и еквилибристични умения. В средата на 2008 г. започнах активно да тренирам с тежести, гимнастика и еквилибристика.
Почти винаги опитвам различни неща. Така е и с Ушу и танците и тежестите – опитах и ми допадна. Тренирането ми доставя удоволствие и затова продължавам.
Първата пречка беше незнанието на правилната техника. След срещи с достатъчно професионалисти и доста четене започнах да откривам проблеми с мобилността, които ми пречеха, след това трябваше да се подобри силата и издръжливостта в новите позиции и накрая вече можех да се концентрирам върху баланса. Като цяло бяха нужни доста постоянство и много вложена енергия.
Част съм от екипа на LiveToLift. Ежедневието ми е обвързано със спорта. Всеки ден съм в залата, всеки ден чета за спорт и мисля за спорт.
Обичам да правя неща, които ми доставят удоволствие. Целите ми са да ставам по-добър в тези неща. Това се отнася за всичко - от уменията ми като треньор до еквилибристиката и бягането.
Силен пренос се усеща в движенията, изискващи добра стабилизация в раменния пояс (Лег с дъмбели, Военна преса, Келнерски разходки, TGU и т.н.).
Принцип 1 : Не правя неща, които ми причиняват болка.
Принцип 2 : Перфектна техника.
Принцип 3 : Да има удоволствие или поне задоволство от тренировката.
Понякога тренирам по стриктна програма, понякога тренирам интуитивно, понякога тренирам това, което ме забавлява. Тренирам високоинтензивно, тренирам нискоинтензивно, с големи тежести, с малки тежести, бягания, гимнастика...
При храненето:
Принцип 1 : Ако ми се дояде нещо, го ям.
Принцип 2 : Ако мога да избера по-добрата храна, винаги го правя.
Принцип 3 : Опитвам да съм максимално осъзнат в храненето си.
Понякога спазвам стриктни режими, понякога ям всичко. Не се вманиачавам, освен ако не проверявам нещо. Може с дни да си хапвам само риба, а може и да се размажа от фъстъчено масло и мед.
Във всеки експеримент бих спрял там, където преценя, че негативите ще бъдат вече необратими. Не бих провел екперимент, ако това няма да ми донесе опит и знание.
Няма нищо, което не бих променил, ако има добра причина да го направя.
Отскоро използвам добавки. Основната причина е осъзнаването, че сме променили дотолкова света, в който живеем, въздуха, който дишаме, храната, с която се храним и т.н., че телата ни са пълни с токсини, които можем да махнем само с добавки. Хормоните ни са объркани и може да ги оправим само с добавки. Сънят и храната ни са слаби и можем да ги подсилим само с добавки.
Единствените ни алтернативи да имаме пълноценно работещи тела са добавките или отшелничеството в някое от малкото все още недокоснати кътчета земя.
Ще се възстановявам по-бързо. Ще имам повече издръжливост, повече сила, повече енергия, по-малка вероятност от травми, по-добро настроение, повече увереност.
Ставам към 8:30 ч. (ако не сме правили нощно бягане из Витоша).
Чета статии/книги, пиша програми или хранителни режими, организирам тренировки и въвеждам проведените такива в базата данни. Губя известно време пред компютъра в неосъзнати дейности. Обядвам. Ако има време, събирам слънце в някой парк. Водя тренировки с хора до вечерта. Вечерям. Компютър. Лягам между 23.00 и 24.00 ч.
Смятам да участвам в състезания и занапред. Предимно планински бягания.
Да, под лифта. Изкачванията са ми голяма мъка. Както се досещате, нагоре се пълзи, не се тича. Обожавам спусканията, доставят ми голямо удоволствие, особено тези с висока техническа трудност.
Peroneus tertius.
Занимавал съм се с Ушу, всякакви танци, катерене, канадска борба.
Искам да опитам плуване.
Всичко, което не съм опитал.
Двете не са взаимноизключващи се. В момента не бих се спрял на нито едно от двете.
Когато започнах да бягам и да тренирам леко, беше само временно. След като видях, че се чувствам добре, доставя ми удоволствие и нямам никакви болежки, реших да продължа така.
Не мисля, че имат повече преимущества от тежките тренировки за един атлет. Могат да бъдат чудесно допълнение към тренировките за човек, който тренира силово и се храни и суплементира качествено. Не мисля, че нискоинтезивните продължителни тренировки са подходящи за начинаещ трениращ или за човек с прекомерен адренален стрес.
При мишките адаптивните промени при прекомерни натоварвания/стрес се изразяват в развитие на рак, уголемени адренални жлези и пониженна имунна система. Не мисля, че прекомерните натоварвания при хората могат да доведат до добри адаптивни промени.
Най-тежкото и същевременно най-продължително натоварване – един преход с бягане и изкачвания, около 33 км за около 6 часа.
Тръгнахме от Петрохански проход, имахме едно леко изкачване около 2 км, после бягахме още 4 по равно и започна много стръмно спускане, спуснахме към 300 метра денивилация, но с оказа, че сме объркали пътя и се връщахме нагоре, като това изкачване ми изцеди всички сили.
После с още бягане и ходене се домъкнахме до хижа Ком. После със сетни сили изкачихме връх Ком, тичахме вече на автопилот обратно до хижата и после с редки тичания и ходения се върнахме в начална точка. Последните километри бях толкова изтощен, че се налагаще да спирам да си почивам от ходенето по равно.
Не съм правил тази година.
Атлетите сами си вдигат тежестите, сами се потят, сами решават колко енергия ще вложат в определена цел. Аз мога да им дам средства да постигнат целите си. Всеки спорт има технически и тактически умения, които аз не мога да преподам.
Силово-кондиционно аз и екипът, с който работя можем да подготвим атлет според желанията му. Ще започнем с тестове, които включват нива на определени хормони, витамини и минерали, FMS и тестове за структурен баланс.
В зависимост от резултата ще изградим план за подготовка, която ще коригира нужното и ще премине в подобряване на нужните атлетични качества, което ще вкючва тренировки, суплементация, хранителен режим и добро възстановяване.
Най-трудното нещо – постоянството. Нещото, отнело най-много време е балансът на ръце - умение, изискващо много постоянство.
Обикновено експериментите, които правя са продиктувани от желанието ми да разбера нещо и да добия знание. Ако в графа "експерименти" влиза предложения от рода на "Що не пробваш ...., да видим какво ще стане" - да, отказвал съм.
Да.
Хората, които идват да тренират, имат мотивация, аз им давам средствата за реализация на целите им. Понякога личният пример усилва мотивацията на хората около мен.
Нямам общи наблюдения. Доста ми допада все по-голямото търсене и предлагане на качествена храна и качествени услуги в областта.
Започнете с максимално проста система.Наблюдавайте и усещайте тялото си.
Запознах се с BB-Team покрай познати и приятели. Допадна ми множеството материали на всякаква тематика. Ще ми хареса все повече материали да са вследствие на собствен опит, а не онлайн справки.
Пожелавам ви все повече дейности от ежедневието ви да ви доставят щастие и задоволство и все по-малко да ви причиняват стрес.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече