Сънят и неговата роля във възстановяването
Влиянието на съня върху тренировките и процеса на възстановяване
Влиянието на съня върху тренировките и процеса на възстановяване
От 16.06.2015, чете се за 5 мин.
Всички знаем, че ако почивката ни не е качествена, няма да стигнем далеч. Сънят е много важен за спортуващите, тъй като когато тялото е в максимален покой, започва най-дългият период на мускулен растеж за денонощието. Сънят е не по-малко важен и за неспортуващия човек. Докато всеки от нас вечер поспива, организмът ни работи за нашето здраве и самочувствие.
За съжаление в съвременния свят всеки човек е все по-притиснат от обстоятелствата около него. Всеки ден сме подложени на риск от всички възможни страни. Много често дори не успяваме да си отпочинем, което, ставайки лош навик, би могло сериозно да ни навреди.
Статистиката показва, че:
Пълноценният сън има няколко жизнено важни за организма функции:
Сигурно някои от вас биха се учудили, но е напълно възможно самият сън да предизвиква безсъние.
Кошмарният сън може дълго да ни лишава от нощната почивка, която ни се полага. Нощните страхове плашат не само децата, а и много възрастни. Когато тъмнината се свързва с редовно повтарящи се кошмарни сънища, то тя може да предизвика безсъние.
За съжаление сънят е едно изключително загадъчно явление, което все още не е изцяло изучено и изследвано.
Важно е да знаем, че причината за кошмарите ни понякога могат да бъдат сигнал за здравословни проблеми.
Ето защо е много важно да се вслушваме в съня си, той би могъл да ни даде ключова информация.
Безсънието може да бъде причинено от различни фактори те може да са – цигарите, кафето, алкохола, стреса, застоялия начин на живот или дори неправилно хранене.
Основно причините за проблеми със съня се делят на четири:
Сред психологическите причини са различни проблеми в службата, у дома или на училище, обременяващи пътувания или професия, при която непрекъснато трябва да се доказвате. Много често човек страда от психологическа причина при натоварване на нервната система в следствие на емоционално натоварване, например при спортистите, при хората, които гонят постижения като билдерите, при лекарите, учителите и много други професии свързани с психическо напрежение. Безсъние може да бъде причинено и от много по-силни емоции като гняв, страх и други.
Най-често срещаната причина за проблеми със съня се крие именно в начина ни на живот. Тук влиза употребата на прекалено много кафе или тонизиращи напитки, цигари или алкохол. Други сериозни причини са честа смяна на часовите пояси, употребата на токсични лекарства като стероиди, хронична преумора или системно преяждане. Важно е да знаем, че за да е спокоен сънят ни трябва да се стремим да осигурим почивка на храносмилателния си тракт, което означава, че трябва добре да преценим последното си хранене за деня спрямо часа на лягане.
Сред медицинските проблеми може да са липса на калций, магнезий, и витамини от група Б. Може да страдаме от болести, които нарушават ритъма на съня ни. Такива са: световъртеж, астматични пристъпи, заболяване на сърцето и белите дробове, мъчително главоболие, нарушена работа на храносмилателната система и дори сексуални смущения.
Под неправилни навици по отношение на съня се има предвид обстановката в спалнята - дали е топло студено или шумно, дали леглото е удобно и върху какво спим - матрак, пухени завивки или друго.
Сигурно много от вас се замислят как да се предпазят от безсъние.
Съществуват 10 златни правила за справяне с безсънието.
Съществуват и много други методи за борба със съня. Един от тях е билковото лечение.
Сънят може да се лекува чрез музика и цветове.
Влиянието и на двете над човека е много силно, независимо от неговата възраст, професия или образование. Напълно е възможно през дългия си и съзнателен живот да сте открили неща, които ви влияят негативно или позитивно над съня. Само по себе си безсънието е стресов фактор, затова първата мярка за справяне с него би следвало да бъде тази да не се страхувате от него.
В случай, че не успеете да се справите със съня си сами, консултация при лекар е повече от препоръчителна.
Не е толкова важно какви методи ще изберете важно е да ги превърнете в постоянен ритуал за заспиване.
Статията е написана по материали на книгата "Победете безсънието" с автор доц. д-р Светлана Ангелова.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече