Изгаряне на мазнини с интервални тренировки
Бързо и интензивно или бавно и внимателно?
Бързо и интензивно или бавно и внимателно?
От 15.06.2011, чете се за 3 мин.
Някои от хората, занимаващи се със спорт, са като костенурки. Не, не си представяйте някой със зелена кожа и с черупка на гърба! Такива хора просто предпочитат да си прекарват времето сладко в нискоинтензивно влачене по бягаща пътека или двадесетина минути спокойно въртене на педалите на велоергометъра. Други са като зайци, тренират високоинтензивно, пробягвайки километри.
Всеки от двата подхода предполага, че с поне една тренировка седмично ще постигнем по-нисък риск от сърдечни болести, защита срещу диабет и загуба на мазнини.
Но нови открития предполагат, че най-доброто би било комбинацията от двете. Редуване на кратки високоинтензивни натоварвания с периоди от нискоинтензивни.
Тази алтернативна техника "бързо-бавно", наречена интервална тренировка, далеч не е нова. От десетилетия сериозните атлети са я използвали, за да подобрят постиженията си.
Новите доказателства предполагат, че такава тренировка, примерно по стъпaла или пресечен терен, може драматично да подобри работата на сърцето, както и потенциала на тялото да гори мазнини. Най-хубавато е, че резултатите стават видими в рамките на седмици.
Проучване през 2005 г., публикувано в Журнал за приложна физиология, открива, че само след две седмици интервални тренировки, 6 от 8 колежани удвояват издръжливостта си - времето, което могат да карат колело със средна интензивност, преди да се изтощят. 8 доброволци в контролна група, които не са правели никакви интервални тренировки, не показват подобрения в издръжливостта.
Изследователите в Университета МакМастър, Хамилтън, Онтарио, карат доброволците да редуват 30-секунден спринт с 4 минути бавно въртене на педалите. Подобно рязко подобрение в издръжливостта след общо 15 минути интензивно натоварване, разпределено в две седмици, е още по-изненадващо, взимайки предвид факта, че доброволците вече са били в доста добра физическа форма. Дотогава са тренирали джогинг, колело или аеробика от два до три пъти седмично.
Правенето на бързи, тежки тренировки не само подобрява работата на кръвоносната система, но и възможността на тялото да изгаря мазнини, дори по време на ниско- или средноинтензивни тренировки, според съвсем ново проучване, публикувано през чесец май в Журнал за приложна физиология.
След интервални тренировки, количеството изгаряни мазнини за час продължително умерено каране на колело се увеличило с 36 %. Способността на сърцето и дробовете да доставят кислород на работещите мускули се подобрила с 13 %.
Няма значение колко здрав физически е бил човек преди това. Водещите заседнал начин на живот и колежанските атлети достигнали съизмеримо подобрение във фитнеса и изгарянето на мазнини. Дори когато интервалните тренировки били добавяни към другите тренировки на доброволците, пак се наблюдавало значително подобрение.
Проведеното изследване не е от най-мащабните, но засега изгледите за ползите от интервалните тренировки са много добри.
Определено не за всеки!
"Силното натоварване на сърцето с интензивни интервални тренировки може да повлияе отрицателно на кръвоносната система, предизвиквайки удар при хората в риск." Това са думите на Уолтър Томпсън, професор в университета в Джорджия, Атланта.
За всеки с болести на сърцето, високо кръвно налягане, със ставни проблеми като артрит, или хората над 60 години експертите препоръчват консултация с лекар преди започване на интервални тренировки.
Все пак всеки в добро здраве би могъл да помисли за такъв тип тренировка веднъж или два пъти седмично. Тези, които се занимават с джогинг, могат да редуват вървене със спринтове.
На първо място се стимулират промени в митохондриите, които произвеждат енергия в клетката. При тези тренировки митохондриите са стимулирани да изгарят първо мазнините за енергия, дори по време на ниско- и средноинтензивните тренировки.
Другият ефект показва как подобен тип тренировка се отразява на мускулите. Мускулите ни са съставени от различен вид мускулни влакна - бързи и бавни. Всеки човек се ражда с определено съотношение бързи към бавни влакна.
Бавните влакна имат малко сечение и са предназначени да ни дадат издръжливост при дълго, нискоинтензивно натоварване. Обратно, бързите имат голямо сечение и тяхната роля е да ни дадат голяма сила за кратко време.
Ако се чудите защо говоря за сечение, то е защото, както предполагам много ще се досетят, това пряко засяга начина, по който ще изглеждат мускулите ви. Идеалното сравнение е между маратонец и спринтьор... мисля, че разликата е очевидна.
Ето къде идват в полза въпросните интервални тренировки. Те натоварват най-вече бързите влакна. Ако тренираме по-този начин, ще стимулираме мускулите ни да развиват все повече бързи влакна и съответно ще имаме по-красиво и силно тяло. Темата за бързите и бавните влакна е доста обширна, и ако трябва да се спирам на нея по-подробно, то ще е в отделна статия.
Няма универсална формула за отношението между количеството тежка тренировка и умерено темпо или почивка.
Но е хубаво да се спазват следните закономерностти. Фазата на високоинтензивно натоварване би трябвало да е достатъчно дълга и тежка, за да останете без въздух - обикновено от 1 до 4 минути с 80-85% интензивност. Периодите на умерено натоварване и възстановяване не би трябвало да продължават толкова дълго, че пулсът на трениращия да се върне към нормалното си темпо при почивка.
Аз лично от няколко месеца тренирам на подобен режим и резултатите са страхотни, въпреки че почти не ми остава време и тренирам веднъж седмично. Ако искате сами да проверите тезата ми, следващия път в парка пробвайте 15 минути спринтови отсечки.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече