НАД - новата надежда в борбата с хроничната умора
Никотинамид аденин динуклеотид (НАД+, НАДН, НАДФ+, НАДФН)
Никотинамид аденин динуклеотид (НАД+, НАДН, НАДФ+, НАДФН)
От 02.12.2010, чете се за 3 мин.
Ето едно познато за тялото вещество, което може да Ви помогне в борбата с хроничната умора. В комбинация с билкови екстракти и антиоксиданти, НАД е помогнал на много хора, участващи в редица независими изследвания, да се справят с чувството за физическо и психическо изтощение.
Никотинамид аденин динуклеотид, това е естествено за човешкото тяло вещество, без което то не може да живее. НАД е коензим с комплексна молекулна формула. Според това, дали се намират в свързано състояние с водороден йон или не, различаваме НАД+ и НАДН молекули. Друга форма на ензима НАДФ+ (свързан с фосфатна група НАД+) и НАДФН също работи за клетките.
Коензимите НАД+ и НАДФ+ имат сходен химичен състав, но изпълняват различни роли в метаболизма на клетките и не бива да се бъркат. Най-общо казано, приемайки НАД+, ние осигуряваме коензим с две различни, но есенциални за тялото функции, като според нуждите си клетките могат да използват този ензим, който не им достига в момента.
НАД+ участва като коензим в клетъчното дишане (аеробно и анаеробно), окислителното фосфорилиране, гликолизата и цикълът на Кребс. Той се свързва с редица ензими като ко-фактор и подпомага най-различни химични реакции на изграждане и разграждане на органични вещества, като пренася енергия, служи за донор на молекули или сам по себе си става част от молекулен комплекс. Като част от някои реакции се свързва с други коензими, например коензим Q10.
Освен участник в транспорта на енергия, НАД+ има роля и в създаването на някои вещества със сигнална/контролна функция, например преносителите на нервни сигнали: допамин и норепинефрин.
Лекарите го предписват като част от подпомагащи енергичността формули, използвани в борба със синдрома на хроничната умора (СХУ). Все още няма точно обяснение за първопричините за поява на този синдром, но много лекари и медицински изследователи смятат, че периодите на стрес и боледуване може да намаляват количествата на свободна клетъчна енергия в лицето на аденозин три-фосфата (АТФ). Взимането на НАД+ обаче може да повиши производството на АТФ и така да помогне на хората, страдащи от СХУ или психологическо изтощение. Друга теория отдава подобряването на паметта след използване на НАД+ на стимулатор на невротрансмитери (допамин, норепинефрин). В хранителните добавки НАД+ се приема в свързаната с водорода форма НАДН.
Доказани ползи:
Предположения и недоказани твърдения:
Една от причините за ниското ниво на проучване, въпреки търговския потенциал на НАДН е голямата трудност за точно измерване на нивата на съотношенията между НАД+/НАДН, НАДФ+/НАДФН, АТФ/АМФ в мускулни клетки преди и след прием на НАДН. Около 80% от количество на въпросния коензим се намира в свързано с протеини състояние в клетките. Освен това съдържанието на коензимите трябва да се мери и в клетките, и в междуклетъчните пространства. По мое (непрофесионално) мнение това са доста скъпи и доста сложни изследвания.
НАД+ е добре проучено и познато на тялото вещесто, затова обикновено се понася добре от организмите. Най-сериозните странични ефекти докладвани в течение на приема му са загуба на апетит и безпокойство.
Дневната доза може да варира от 2,5 до 15 мг. НАДН за ден, според поносимостта на човека и целите на приема.
Обикновено дозата се разделя на два до три приема от 2 до 5 мг., но има и препоръки за сутрешен прием в дози от 10 мг./ден.
В самостоятелна форма против умора и стрес, в комплексни ергогенни продукти със същата цел, но в компания на коензими и антиоксиданти като Q10, билкови екстракти от Гинко Билоба, Жен Шен и други. В някои добавки от ново поколение в комбинация с пируват, карнитин">л-карнитин и различни формули на креатин.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече