Допамин
Повече за този важен невротрансмитер в мозъка
Чете се за 4 мин.
Допаминът се класифицира като катехоламин (група биологично активни вещества, които изпълняват функцията на невротрансмитери и хормони) и е прекурсор (предшественик) на адреналина и норадреналина. Образува се от декарбоксилирането (отделяне на карбоксилната група COOH) на L-DOPA. Допаминът е отговорен за редица важни функции в човешкия организъм. Колебанията в нивата му могат да доведат до по-сериозни болестни състояния - неврологични, психични, свързани с моториката.
Какво ще научиш?
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
История
Допаминът е бил синтезиран първоначално през 1910 г. от Джордж Барджър (George Barger) и Джеймс Юънс (James Ewens) в Wellcome Laboratories в Лондон.
Функцията му като невротрансмитер е открита през 1958 г. от Арвид Карлсън (Arvid Carlsson) и Нилс-Еке Хиларп (Nils-Åke Hillarp), National Heart Institute, Швеция.
Има химическата формула C6H3(OH)2-CH2-CH2-NH2, а химическото му наименование е 4-(2-аминоетил) бензол-1,2-диол. Съкращава се "DA".
Биосинтеза
Синтезира се в тялото първо от хидроксилирането (образуването на феноли) на аминокиселината L-tyrosine (Л-тирозин) в l-dopa (Леводопа) с помощта на ензима тирозинхидроксилаза.
Следва декарбоксилация (преобразуване) на Леводопа в допамин от ароматичната аминокиселина декарбоксилаза, или допа-декарбоксилаза.
В някои неврони допаминът се преобразува в дорепинефрин от ензима допамин-бета-хидроксилаза.
Функции
Допаминът се произвежда в няколко области на мозъка, включително субстанция нигра (лат. "Черно вещество", намира се в средния дял на мозъка и отговаря за поведението, движението и зависимостите) и VTA (Ventral tegmental area – група от неврони, намиращи се в средния мозък. Областта отговаря за зависимостите към веществата, регулирането на поведението, мотивацията, познавателната способност и някои психични разстройства).
Регулиране секрецията на пролактин
Допаминът е неврохормон, който се освобождава от хипоталамуса – структура в мозъка, контролираща телесната температура, чувствата за глад и жажда, умората, съня и циркадните (денонощни) ритми.
Циркадните ритми са наследствено обусловени и се генерират в самия организъм от специализирана система, позната като "биологичен часовник".
Главната му функция на хормон е да потисне освобождаването на пролактин от предния дял на хипофизата.
Пролактинът (PRLили LTH) е отговорен за отделянето на мляко в млечните жлези (кърмене).
Хипофизата е основна ендокринна жлеза, а хормоните, отделяни от нея, оказват контрол върху някои процеси в тялото като растеж, кръвно налягане, водния баланс в тялото, производството на кърма и др.
Движение (моторика)
Допаминът има няколко рецептора – D1-5 и техните разновидности. Те отговарят за различни процеси като познавателна дейност, волеви движения, мотивация, удоволствия, памет.
Чрез тях и постоянното поддържане на допаминова активност в базалните ганглии (намират се под кората на главния мозък и отговарят за регулирането на различни моторни и психични процеси) се предотвратяват неволните движения.
Недостигът при синтеза на допамин може да причини болестта на Паркинсон, която се характеризира с невъзможността да се извършват контролирани движения.
Мотивация и зависимости
Допаминът се свързва с тази част на мозъка, която осигурява чувството на удоволствие. Допаминът се освобождава при хранене, секс, наркотици.
Така могат да се обяснят зависимости от кокаин, хероин, никотин, кофеин. В тези случаи се наблюдава свръхмотивацията – повишена готовност за реакция.
Пристрастеността е свързана с повишена чувствителност на D1-рецепторите на допамина.
Кратковременните колебания в допаминовата активност са свързани с психичните процеси като мотивация и концентрация. Когато тя е много ниска, човек е предразположен към депресии – един от най-главните симптоми е именно понижената мотивация.
Познавателна способност
В предния дял на мозъка допаминът контролира потока от информация от другите дялове на мозъка. Допаминовите нарушения в тази област може да причинят влошение на някои невропознавателни функции като запаметяване, внимание и разрешаване на проблеми.
Рецепторите, които са отговорни за ефекта върху познавателната способност, са D1 и D4.
Лечение
Допаминът може да бъде доставен като лечение, което оказва въздействие на симпатичната нервна система (дял на вегетативната нервна система, която отговаря за ред жизнени процеси като кръвообращение, дишане, храносмилане и др.), като увеличава сърдечния пулс и кръвното налягане.
Използва се при пациенти със синдром на Паркинсон и вегетативно-съдова дистония чрез приемане на леводопа.
Допаминът сам по себе си не може да премине кръвно-мозъчната бариера, а неговият предшественик леводопа преминава през нея относително лесно.
Кръвно-мозъчната бариера разделя кръвообращението от мозъчната течност посредством множество клетки и капиляри, отговорна е за поддържането на сравнително постоянна среда за нормалното функциониране на мозъка – през нея влизат веществата, необходими за неговата работа, и се извеждат обратно токсини и други отпадни продукти.
Болести и нежелани реакции вследствие промяната на допаминовата активност
Допаминът е изключително важен, защото като невротрансмитер участва в регулацията на различни процеси в централната и периферна нервна система.
Прекалено ниската или висока допаминова активност е причина за редица заболявания – неврологични и психични, някои от които са необратими.
- Болест на Паркинсон – неврологично заболяване, характеризиращо се със затруднено движение или невъзможност за движение, тремори (неволево свиване и отпускане на група мускули) и други. Причината е дегенерация (промяна в структурата на клетки, тъкани и органи, при което тяхната жизнеспособност се понижава) в централната нервна система и по-конкретно смъртта на клетките, произвеждащи допамин в субстанция нигра. Причината за това все още е неизяснена.
- Шизофрения – психоза, която се характеризира с различни симптоми (бълнуване, халюцинации, параноя и др.). Причинява се от прекалено висока допаминова активност и лечението е с антипсихотични лекарства.
От друга страна, антипсихотичните или невролептичните лекарства като потискащи допаминовата активност имат редица нежелани реакции при дългогодишна употреба.
Намаляват концентрацията, ограничават мотивацията и причиняват невъможност да се изпита удоволствие.
Могат да причинят:
- Дискинезия – неволево разстройство на движенията;
- Нарушение във функциите на мъжките и женски полови жлези. При жените намаляват нивата на естрадиол и прогестерон, а при мъжете – понижават нивата на тестостерон и dhea (ДеХидроЕпиАндростерон, хормон, който повишава нивата на тестостерон в кръвта и респективно води до увеличение на мускулната маса и силовите постижения);
- Аменорея;
- Загуба на либидо;
- Фалшиви положителни резултати при тестове за бременност;
- Риск от остеопороза при жените;
- Гинекомастия и импотентност при мъжете;
- Покачване на теглото;
- Диабет;
- Силно слюнкоотделяне;
- Дисфория - противоположно на еуфория, болестно състояние, характеризиращо се с депресия, черни мисли и недоволство;
- Умора;
- Проблеми със сърдечния ритъм, сърдечен удар и др.;
- Синдром на уморените крака – състояние, при което се усеща болка, сърбеж, изтръпване на крайниците, както и тежест, умора и напрегнатост. Най-често се отнася до краката, но не е изключено да засегне и горните крайници;
- Фибромиалгия – ревматично заболяване с мускулни и ставни болки. Причината е нарушение във функцията на допамина като невротрансмитер и отсъствието му в някои органи. Като хормон от групата на катехоламините (към която влизат адреналин и норадреналин), той има болкоуспокояваща роля.
Използвани източници
- medicinenet.com
- nlm.nih.gov/medlineplus
- news-medical.net
- Снимка: wikipedia