Продукти за здрава и красива кожа
Балсами, гелове и кремове
Чете се за 2 мин.
Ако разпознаването на балсам сред лосионите Ви се струва от трудно до невъзможно, най-добре хвърлете един поглед на тази статия.
Какво ще научиш?
Какви са основните групи продукти за кожа?
Според формата си продуктите за кожа могат да бъдат течни, полутечни или прахообразни. Според предназначението си различаваме: лечебни, козметични и здравно-профилактични. Възможна е комбинация между последните два вида. Според зоновото си предназначение съществуват специализирани групи за: лице, интимни зони, ръце, стъпала.
Течни продукти за кожа
Ароматни води
Притежават преди всичко прекрасен аромат и малък % билкови екстракти. Използват се основно с козметична цел, макар холистичната ароматотерапия да им придава "лечебен" ефект върху лошото настроение.
Течни ароматни масла
На вид са почти като олио, но уханието им е незабравимо. Използват се както в ароматерапията, така и в масажните практики. Извличат се от най-различни източници: дървесни, семена, ядки, билки и др. Често към ароматните съставки има прибавени и малки дози функционални такива.
Течни лечебни масла
Благодарение на мастните киселини течните масла позволяват на активните вещества, разтворени в тях, да проникнат по-дълбоко в кожата, в сравнение с носители на водна основа. Свързаните с мастни киселини или "опаковани" в мазнини дребни молекули, могат да преминат мембраните на клетките, за да достигнат до вътрешността.
Обикновени течни масла
Употребата им като цяло е профилактична за омекотяване на кожата, като и предотвратяват изсъхването. Някои са обогатени с витамини А, Д и Е.
Полутечни продукти за кожа
Лосиони
Лосионите са продукти с ниска до умерена плътност, затова се нареждат между течните и полутечните продукти за кожа. Съдържат преди всичко вода, някои желиращи агенти и малък, вариращ процент мазнини, равномерно разтворени на капки из водната основа. Лосионите за кожа се използват най-често с лечебни и здравно-профилактични цели. В съдържанието им предимно са разтворени активни съставки като: антибиотици, противогъбични агенти, противовъзпалителни, кортикостероиди, успокояващи акнето агенти, овлажняващи и предпазващи от изсушаване агенти.
Медицински и козметични гелове
Това са желеобразни продукти с преобладаващ % водно съдържание. Желеобразната форма се придава от желатинови протеини или специални растителни полимери, близки до фибрите. Върху кожата се използват основно като физически носители на разтворени функционални вещества: лекарствени съставки, водно-разтворими витамини, ароматни молекули.
Медицински и козметични балсами (мазила, мехлеми)
С гъстота като тази на меда, но далеч не толкова лепкави, този клас продукти за кожа се радват на популярност от дълбока древност. Думата "балсам" подсказва, че продуктът има лечебни и съхраняващи кожата свойства. По-големият процент от съдържимото в състава на балсама са мазнини, богати на наситени мастни киселини, които се втвърдяват при по-ниски температури. Колкото по-топъл е балсамът, толкова по-лесно се нанася. Тази група продукти винаги съдържат натурални активни вещества, извлечени от билки, водорасли или дървесина. Балсамите имат по-дълготрайно действие от кремовете и геловете. Техните мазнини не попиват бързо в кожата, затова отдават активните вещества на малки порции за по-дълъг период от време.
Кремове
Кремовете са най-широко използваните продукти за кожа. По структура те са намират между геловете и балсамите. Съдържат вода, гелообразуващи агенти и мазнини. Процентното разпределение между мазнините и водата варира и разделя кремовете в две основни групи:
- Кремове на водна основа (малки капки мазнини са разпръснати из водната основа);
- Кремове на маслена основа (малки капки вода са разпръснати из маслената основа);
Кремовете се използват за предпазване на външния слой на кожата от различни вредни въздействия и могат да задържат антиоксиданти, лечебни вещества и овлажняващи агенти. Кремовете на маслена основа имат свойствата да предпазват кожата от изсушаване, като колкото по-голям е мастният компонент в крема, толкова по-дълго предпазва от изсушаване, чрез изграждане на тънък пласт плътна мастна покривка върху повърхностния слой кожа.