Тренировки за стречинг и гъвкавост
Основна идея, ползи и насоки
Основна идея, ползи и насоки
От 05.01.2011, чете се за 5 мин.
Разгрявате ли преди тренировка? Ако имате здрав разум, сигурно се грижите за ставите и сухожилията си. Вторият ми въпрос обаче ще Ви изненада. Какво сте избрали за себе си, да тренирате схванати, но напомпани или да разтягате?
Това е способността на тялото да изпълни движение на дадена става в рамките на определен обсег на движение. Без значение дали говорим за гъвкавост, мобилност или подвижност, става дума за движението на крайниците около прилежащите им стави или за движения в торса спрямо гръбначния стълб. За да разберете какво точно е гъвкавост, ще се наложи да прочетете още няколко определения и пак да се върнете към основното. Когато говорим за гъвкавост, винаги имаме в предвид понижена, повишена или нормална. Как обаче се определя коя каква е?
Гъвкавостта се измерва по степени спрямо стандарт. Има общоприети норми за това какво могат да извършат ставите ни въпреки мускулите за обикновения човек и специални стандарти за спортуващи спрямо всеки отделен спорт. Ако за човек със средно ниво на физическа подготовка е достатъчно да може да се наведе и да пипне пръстите на краката си, то за гимнастик това съвсем не е достатъчно. Така че подвижността за един футболист може да е поднормена за балетист или нормална за спринтьор. Степента на гъвкавост засяга определени двигателни вериги (неделими комбинации от движещи се мускули и стави), като повишената гъвкавост при едни често води до понижена гъвкавост при други и съвсем не гарантира мобилността на трети двигателни вериги. Пример: да можете да си пипате пръстите на краката не ви прави автоматично способни да допрете пета до седалището си от стоеж. При определени условия и упражнения обаче можете да постигнете и двете, като разширите обсега на движенията си.
Това е разстоянието между две крайни точки в амплитудата/траекторията на движение, която може да опише дадена става в идеални условия (максимален обсег на движение), а в реални - среден обсег на движение.
Средният обсег на движение е ограничен от мускулите, разположени в противоположни групи по крайниците и торса. За да е по-ясно веднага привеждам пример: когато стегнем бицепси, това, докъде можем да свием лакътните стави, зависи от дължината на трицепсите, които разтягаме. За да разберете добре статията от тук надолу, е желателно да знаете повече за мускулното съкращение.
За разлика от мускулите, сухожилията не притежават еластичност, а мобилността (твърде голямата удълженост) на някои мускули често води до скъсвания и растежения на последните.
Стандартите за гъвкавост са систематизирани стойности (дължини и ъгли), които даден атлет следва да способен да реализира, за да постигне максималния си потенциал в спортната дейност, която упражнява. Веднага ще ви кажа кой физически спорт има най-нисък стандарт. Разбира се, става дума за модерния бодибилдинг. Не се усмихвайте, за това си има и причина, както ще разберете в следващите редове.
Гъвкавостта може да бъде категоризирана според отношението на мускулите агонисти и антагонисти по отношение на дадена позиция, с или без наличие на динамика. Различаваме:
В повечето случаи връзката е обратно пропорционална, поне за една от двигателните вериги. Признавам, че е отчасти неправилно да се правят така кратки обобщения по въпрос, заслужаващ разглеждане в отделна статия, затова ще се постарая да осигуря такава в близко бъдеще.
Идеята в общ план е, че саркоплазмената хипертрофия (обемното нарастване на мускулите, тип бодибилдинг) скъсява определени мускули за сметка на тяхната изпъкналост и така техните антагонисти се удължават. Резултатът е разместване на общия мускулен тонус, разваляне на стойката, износване на ставите, поява на шипове и не на последно място, нарушена функционалност. Всяко нарушение обаче е поправимо, ако се установи достатъчно рано. За целта се провеждат на тестове при специалист: стречинг терапевт/треньор, кинезитерапевт, физиотерапевт и/или ортопед. След тях на човека с установени отклонения от нормата се съставя индивидуална стречинг програма и предписание, кога и как да я изпълнява.
"Стречинг" (stretching) е английската дума за "разтягане", наложила се като международно наименование на практиките за контролирано мускулно разтягане. В течение на години, прекарани в спортно и медицинско експериментиране и изучаване на традиционни практики, се оформят редица отделни техники, всяка от които носи свои ползи за практикуващите я. Абстрахирайки се от йога, понеже при нея разтягането е само част от всичко, можем да дефинираме следните видове разтягане:
Изометричен стречинг: тип стречинг, при който съпротивлението на различни мускулни групи се прилага върху опънатия мускул на контракции.
Ето четири добри причини да направите стречинга част от ежедневната си физическа активност:
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече