Коремни мускули
Основен фактор за формата на цялото тяло
Основен фактор за формата на цялото тяло
От 03.05.2010, чете се за 4 мин.
Коремът играе важна роля както в голяма част от движенията, които извършваме ежедневно, така и при всякакъв вид спортни занимания. Силният корем е основополагащ за координацията между горната и долната част на тялото. Освен това, наличието на релефен и добре оформен корем е сред показателите, които най-красноречиво говорят за напредъка във фитнес залата.
Най-просто обяснено, коремът е система от мускули, която включва:
Положителните ефекти от добре развита коремна мускулатура не се изчерпват с коректното изпълняване на вече споменатите по-горе движения и функции. Силен корем = Силно тяло. Стягането на корема увеличава силата на всеки друг мускул в тялото. В източните бойни изкуства това явление се обяснява с повишената "чи" енергия, когато коремът е под напрежение. Това е и една от причините в традиционните бойни спортове да се обръща толкова голямо внимание на тази мускулна група. Дори подобно обяснение да ви се струва несериозно, всеки може сам да се убеди в увеличената сила, когато коремът е стегнат - при игра на канадска борба, например. От значение е какво се разбира под стягане на корема. Коремът, както и всеки друг мускул, се свива по права линия. Това означава, че при стягането не бива да има хлътване навътре или пък изпъкване. Силният корем е плосък. Най-близко до подобно стягане е приготвянето за силен удар в корема.
Основната задача на корема е стабилността. Здравият корем е в основата на правилната стойка на долната част на гръбначния стълб. Коремът е антагонист (с противоположно действие) на мускулите на кръста, а слабото му развитие е предпоставка за травми на поясните прешлени на гръбначния стълб.
Несъмнено, най-популярното упражнение за коремната мускулатура са коремните преси. Оказва се обаче, че те не само са неефективни, но и често водят до травми. Защо?
Основен принцип е напредъкът от статични упражнения към динамични. Важно – позицията на гърба при което и да е от упражненията трябва да е неутрална – без навеждане или извиване. Запазването на правилна стойка при изпълнение на упражненията гарантира правилна стойка и през останалите 23 часа от деня (в които не тренирате). Придържайте се към нисък брой повторения (до 12) – когато можете да направите повече, преминете към утежнен вариант на упражнението (или към някое по-трудно такова). Изпълнението на над 15 повторения драстично намалява ефекта от даденото движение.
В тренирането на тази зона е от значение да не се надценяват личните възможности. Постепенният прогрес е гаранция за предпазване от травми и добри резултати в дългосрочен план. Например, преминава се от предна опора (планк) към ренегадско гребане, от обърнати коремни преси към драконов флаг.
Посочените са само част от упражненията, с които може да се развитие на атлетичен корем, но покриват движения му във всички равнини и включват цялостното участие на всички мускули от групата. От значение са не толкова конкретните движения, колкото основните принципи. Що се отнася до добрия външен вид на корема, силовото му развитие е само едно парче от пъзела. При наличие на много подкожни мазнини в поясната област, коремът няма да бъде особено привлекателен, колкото и да е силен. Затова ключът към релефен корем не е правенето на повече упражнения за него, а съществена промяна в начина на хранене. Бъдете здрави и силни!
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече