Мазоли
Има ли как да се предпазим или те са неразделна част от фитнеса?
Има ли как да се предпазим или те са неразделна част от фитнеса?
От 07.04.2011, чете се за 5 мин.
Всеки знае, че фитнесът е здраве. И наистина, той може да направи тялото здраво и силно, да премахне излишните мазнини, да коригира размери и обиколки. Но може да бъде и източник на болезнен дискомфорт. Почти всеки, който посещава спортните зали, рискува да се "запознае" с редица дерматологични проблеми. Мазолите са сред най-разпространените "фитнес болести".
Мазолът (callosity, callus, clavus) представлява кръгово уплътнение на кератиновия слой на епидермиса на кожата.
Появява се в резултат на продължително триене или постоянен, неравномерно разпределен натиск и налягане върху специфични места.
Това са области, където кожата е над костна подложка и без достатъчна подкожна мазнина - стъпалата, дланите, петата и пръстите на краката.
Синоними на широко известното понятие мазол са кожно уплътнение, хиперкератозен посттравматичен отговор, хиперкератозна лезия, хелома - твърда и мека (съотв. helomadurum и helomamolle), кератома (keratoma).
При така създадените обстоятелства на триене и натиск тъканта реагира с ясно изразен клинично и хистологично процес, наречен хиперкератоза.
В отговор на постоянното дразнене на клетките от роговия слой те започват да се размножават по-бързо, кожата загрубява и се появява така познатият на всички ни мазол.
Най-често засегнатите места са дланите и стъпалата, тъй като те са свързани с продължително механично триене и натоварване. Мазоли могат да се появят и на горната повърхност на пръстите на краката и между тях, което е свързано с носенето на тесни или неудобни обувки.
Най-честото място на образуване на клавус е специално дорзолатералната повърхност на петия пръст (кутрето) за helomadurum и четвъртата интердигитална ямказа helomamolle, а типичните мазоли се образуват под метатарзалните глави на стъпалото.
Уплътненията се появяват като бяла, сивкава или жълтеникаво-кафява част от кожата, в зависимост от естествения й тен. Симптомите включват болка и зачервяване около кожните втвърдявания, както и чувство на дискомфорт при директен натиск.
Понякога мазолестите образувания могат да се сраснат с нервни окончания в кожата, като при това да станат изключително болезнени. Често развиват централна част с т.нар. "корени".
Мазолите биват единични или множествени. В някои случаи затрудняват движението и могат да доведат дори до инвалидност.
Интензивното уплътняване на кожата може да доведе до формиране на рана или язвеноподобна структура (улцерация).
Възможни са мацерация и вторични гъбични или бактериални инфекции, ообено при подлежащ диабет. Клавусът може да бъде и знак за диабетна невропатия или ревматоидни деформации.
Честотата на това страдание е голяма. Хора от всякакви раси могат да бъдат засегнати от него. При жените то е по-често, отколкото при мъжете, поради носенето на по-тесни и неудобни обувки, обувки с високи токове, стегнати чорапи и чорапогащи.
Всяка възраст може да бъде засегната, но повечето индивиди попадат под рискови фактори след пубертетна възраст.
При много от трениращите след всяка тренировка се появяват малки уплътнения, стигащи често и до ранички по ръцете, най-често под безименния пръст и кутрето.
Получават се след използване на някои фитнес-уреди: лостове, дъмбели, тренажори (ръкохватки). За това допринася триенето в металните и други повърхности, водещо до разслояване на кожата.
При бягане главната причина за появява на мазоли по стъпалата са тесни и неудобни обувки, както и продължително натоварване.
Най-общо бягането на дълги разстояния и вдигането на тежести е пътят към поява на мазоли по стъпалата и дланите.
Като оставим настрана немаловажния естетичен въпрос, който е коментиран и във форума на сайта, мазолите могат да бъдат и много болезнени.
"Услугитe", които предлагат ръкавиците като фитнес-аксесоари, са различни по вид допълнителни възглавнички за омекотяване и комфорт – дунапренени, кожени и каучукови. Те подобряват захвата и предотвратяват плъзгането и нараняването.
Направени са от проветрива и попиваща потта материя, често имат антимикробно покритие. За максимално предпазване на ръцете се използват ръкавици с удължени пръсти. Всички тези характеристики допринасят и за редуциране на риска от поява на мазоли по време на тренировка.
Най-важният елемент при фитилите е гумираната лента, която трябва да е и с достатъчна дължина, за да фиксира лоста върху дланта. Ако нямате здрав хват или слагате допълнително тежести, това е едно добро решение.
Когато тежестите започнат да стават непосилни за хвата, се изисква стабилна връзка и сцепление между щангата и трениращия. Фитилите, като малко неудобен аксесоар по отношение на китките, често са подплатени с приспособления против протъркване на кожата и омекотяване за китката.
По този начин и фитилите като спортен аксесоар оказват щадящо влияние върху хвата като цяло, а оттук и по-малко агресия върху контактната с уреда кожа.
Някои трениращи предпочитат "мъжката", "спартанската" тренировка – без никакви улесняващи пособия и заради суровото усещането на желязото.
Това често носи след себе си болезнени последствия, но и доза самочувствие на "мъжкар" за трениращия – всеки си има предпочитания.
При дамите, разбира се, нещата стоят по-различно и в почти всички случаи те предпочитат да използват предпазни пособия за ръцете си, ако са заложили на "мазолест" тип упражнения.
За лечението на тези образувания е необходимо да се премахне натискът и да се подобри статиката на краката чрез носене на подложки и ортопедични обувки, ако става въпрос за мазоли на краката. Трябва да се носят удобни и меки обувки.
При мазоли на ръцете от фитнес уреди е важно да се следи за добро позициониране на дланта при захват на лоста, използване на фитили, носенето на спортни ръкавици, обикновени ластични бинтове – всичко това може да ви спаси от появата на мазоли.
От 10% салицилова киселина, 10% млечна киселина и вазелин се приготвя мехлем. Прави се гореща баня на краката в продължение на 30 минути, след което се намазват мазолите.
Процедурата се повтаря няколко пъти, докато те започнат да побеляват и да се размекват, след което могат внимателно да бъдат отстранени с чисто и обгорено на пламък бръснарско ножче, със специална пила или пемза.
Съществуват и готови препарати за тази цел - мехлеми, пластири и др. Добър резултат дава и изгарянето с течен азот от специалисти-дерматолози в кабинетите по кожни болести.
Проклятие, неизбежност или досада, мазолите съпътстват много усилено трениращи (а и не толкова) хора и те до голяма степен са свикнали с това.
Важно е да се знае, че има начин, ако не да се избегне напълно, то поне да се ограничи това страдание... или просто да се приеме по мъжки и да се изчака да мине. Изборът е ваш.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече