Лутеин (Lutein)
Натуралният защитник на очите
Натуралният защитник на очите
От 19.03.2015, чете се за 5 мин.
Здравето на очите се превръща във все по-наболял проблем в съвременното общество. Причините не може да се търсят само в един фактор, а в цял комплекс от негативни влияния върху очите, каквито са лъченията от електроуреди, изкуствената светлина, консумирането на определени храни и прекомерният стрес. В съвремието очите се натоварват в по-голяма степен, защото една голяма част от ежедневието преминава в работа или учене, които ги натоварват в повече от желателното. Едно от натуралните средства, които спомагат за профилактиката на зрението е мощният антиоксидант лутеин.
Лутеинът, подобно на друг полезен за очите антиоксидант, като зеаксантин, е вещество с каротеноидна структура, което наподобява бета-каротен (пре-витамин А). Лутеинът е ксантофил и се синтезира в множество зелени растения, като спанак, кейл и къдраво зеле.
Лутенът проявява мощни антиоксидантни свойства и се метаболизира основно в очите. В животинските продукти лутеинът е причината за жълтия цвят.
Ретината на окото синтезира лутеин, чиято основна цел е да я предпазва от синята светлина и свободните радикали.
В натуралната си форма лутеинът е естер на мастните киселини. Той също така е изомер на зеаксантин, като единствената разлика между двете вещества е една връзка.
Лутеинът, както и другите каротеноиди, се усвоява сравнително лесно в тялото, но при точно определени условия. Установено е, че лутеинът е мастноразтворимо вещество и се усвоява по-качествено при прием на мастна матрица.
От друга страна, суровите растителни източници понижават усвояемостта. Това е една от причините, като основен хранителен източник да се препоръчва яйчният жълтък, а не спанакът.
Способ да се неутрализира негативният ефект от растителните храни е тяхната термична обработка. Едно изследване в Китай стига до извода, че консумирането на жълтъци осигурява повече лутеин от спанака, а приемът на лутеин като добавка със смесено хранене не превъзхожда спанака и показва по-лоши резултатите от жълтъците.
Биактивността на лутеин в тялото е сравнително висока, независимо дали се приема като храна или хранителна добавка.
Прием на едно яйце дневно води до увеличаване на лутеина в плазмата с близо 26%. Консумацията на повече яйца дневно повишава и процента на лутеин в плазмата, а дългосрочната консумация на обогатени яйца за 8 седмици повишава стабилно нивата му с 88%.
Положителни резултати показва и приемът на лутеин като хранителна добавка, независимо дали е лутеин в свободна форма или лутеин естер. Приемът на 10.23 мг лутеин естер и 5.5 мг свободен лутеин водят до моментално увеличаване на серумния лутеин с 20-29% и стабилното му увеличаване с 82% след 10 дни прием. Предимството на лутеин естера е, че увеличава плазмените концентрации на лутеин, без да се засичат естери в кръвта.
Увеличените нива на лутеин в серума не са пряко обвързани с увеличените нива на лутеин в очите. Повечето сравнителни изследвания установяват, че увеличаването на лутеина в очите не е правопропорционално, а почти двойно по-ниско.
След като попадне в тялото, метаболизмът на лутеина зависи от наличието на липопротеини, богати на триглицериди. Самият лутеин използва триглицеридите като транспортьор в тялото, както всъщност функционират и повечето каротеноиди.
Лутеинът е сравнително стабилен в човешкото тяло и се счита, че се задържа дълго време, без да се изхвърля от организма. В това отношение учените не са постигнали консенсус. Съществуват изследвания, които установяват, че повишеният лутеин не се изчиства дори след 13 седмици, както и такива, които установяват нормализиране на нивата след 4 седмици.
Лутеинът е напълно натурално вещество и се съдържа в редица храни. Най-богатите храни на лутеин са яйчният жълтък, спанакът и царевицата.
Концентрацията на лутеин в един жълтък варира между 150 и 600 мкг, като при различните яйца се забелязват различни количества. Най-богатият източник на лутеин обаче е спанакът, като концентрациите в него достигат до 18 мг на 100 грама.
Много плодове и зеленчуци също съдържат лутеин, като се счита, че една богата диета може да осигури над 3 мг лутеин дневно.
Лутеинът, подобно на други каротеноиди, се освобождава след термична обработка, затова концентрации при спанака и царевицата са по-високи след готвене.
Лутеин, зеаксантин и мезо-зеаксантин, който е лутеинов изомер, се наричат още макулни пигменти, защото се синтезират в макулата на окото. Именно в макулата те служат като буфер на светлината и защитават долния слой клетки срещу оксидативния стрес.
Лутеинът пряко спомага при някои състояния на очите:
Стандартната безопасна дневна доза на лутеин е между между 6 и 12 мг, въпреки, че и по-високи дози не отбелязват странични ефекти.
Дългосрочен прием на 15 мг лутеин в рамките на 2 години не отбелязва никакви проблеми за тялото, както и нежелани ефекти.
Допустимата доза при определени проблемни състояния може да се увеличи до 20 мг дневно.
Счита се, че лутеин е безопасно вещество, стига да не се надхвърлят 20 мг дневно за продължителен период от време, защото каротеноидът се изчиства трудно от тялото.
Лутеинът е безопасен за бременни и кърмещи, ако се приема в препоръчителни дози до 12 мг дневно.
Лутеинът не е противопоказен при определени болестни състояния.
Възможно е лица с цистична фиброза да не могат да усвояват пълноценно лутеина, както и други каротеноиди.
Единственият видим страничен ефект при прекомерна употреба на лутеин е появата на така наречената бронзова кожа (каротенодермия).
За поддържане на здравето на очите лутеин се допълва със зеаксантин. Освен сходната структура, двата каротеноида изпълняват сходни функции, като се синтезират в различни части на ретината. Едновременната им употреба би имала синергичен ефект.
Лутеинът може да се комбинира с други силни антиоксиданти като: синя боровинка, бета-каротен, астаксантин и крилово масло. Криловото масло, освен богат източник на астаксантин и зеаксантин, съдържа и фосфолипиди, които имат благоприятен ефект върху усвояемостта на каротеноидите.
Няма добавки или лекарства, с които лутеинът да си взаимодейства негативно.
Суровите растителни храни понижават усвояемостта на лутеин, докато мазнините я подобряват.
Лутеинът може да се открие като хранителна добавка, като основните две форми са лутеин в свободна форма и лутеин естер.
Като самостоятелен продукт лутенът се предлага под формата на дражета, предимно в мастна среда и много често в комбинация със зеаксантин. Дозите за драже варират между 6 и 10 мг чист лутеин.
Лутеинът все по-често е част от комплексни формули, като обикновено те са три категории – комплексни мултивитамини, антиоксидантни формули или специализирани формули за очи. Сред най-известните формули с лутеин са Pure Nutrition Power Pak и NOW Foods ADAM. Пример за специализирана формула е NOW Foods Ocu Support.
Лутеинът е мощен антиоксидант, който е напълно достъпен в редица масови храни. Неговата лесна усвоимост го характеризира като ефективно вещество. За разлика от много други универсални антиоксиданти, лутеинът е тясно специализиран, като неговите функции се ограничават основна с функцията на очите. Това означава, че приемът на лутеин е наложителен при определени състояния на очите или когато има остър дефицит в тялото. В останалите случаи, една богата диета на жълтъци, спанак и плодове ще осигури нужните количества лутеин за тялото. В заключение можем да кажем, че лутеинът не е излишно вещество. Той винаги може да ни потрябва при определени ситуации, но тогава ефективността му е гарантирана.
Десо се грижи за това да има винаги готов, аргументиран и ясен отговор на въпроса "от кои хранителни добавки има смисъл?". Той е нашата енциклопедия по темата с добавките, а тя, вероятно знаеш, е много голяма и много противоречива. Редовно може да го потърсиш за съдействие и в магазина ни.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече