Рукола

Любима салата за онези, които обичат горчивия привкус

Рукола

Краставиците и доматите, разбира се, са много вкусен, но не и единствен възможен вариант за салата. Опитвали ли сте рукола - крехко растение и същевременно силен афродизиак, познат още от древността, с изключително характерен пикантен вкус и леки нагарчащи нотки? Може би не, а много вероятно е да сте я срещнали и под други наименования: ерука, арагула и рокет, но едно е сигурно - няма как да сбъркате вкуса й, ако веднъж сте я опитали и ви е харесало.

Какво ще научиш?

Руколата (Eruca sativa) представлява многогодишно тревисто растение, в основата си с полегнало и вкореняващо се във възлите стъбло, нагоре възходящо до изправено, достигащо височина от 10 до 100 см. Листата са целокрайни, закръглени или широко елипсовидни.

Цъфти от май до юли. На българския пазар руколата се внася от Германия или Холандия, но въпреки това климатичните условия в нашата страна са съвсем подходящи за нейното отглеждане.

Хранителен състав на рукола

Съдържание на вещество в 100 г продукт:

  Рукола, сурова Рукола, готвена, варена със сол
Калории 25 33
Калории от мазнини 6 3
Общо мазнини 0.66 г 0.6 г
Холестерол 0 мг 0 мг
Общо въглехидрати 3.65 г 6.4 г
Фибри 1.6 г 2.9 г
Захари  2.05 г 1.62 г
Белтъчини 2.58 г 2 г
Вода 92 мл 90 мл
Гликемичен индекс 2  
Гликемичен товар (лоудинг) 54.79  

Здравословни ползи от консумацията на рукола

Арагулата съдържа серният гликозид гликонастурцин, който отделя етерично масло, силно наподобяващо на синапеното.

Тя е богата не само на етерични масла, но и на органични киселини, витамини (А, С и К) и минерали (калций, калий, магнезий, фосфор и натрий).

Още от стари времена е останало използването на еруката като отхрачващо средство при хронични бронхити и за лечение на скорбут.

Именно дрвените римляни са тези, които са отдавали голямо значение на зелената салата, използвайки я не само като храна, но и като тонизиращо средство. 

Днес учените продължават да откриват все повече нови свойства на руколата, потвърждавайки тезата, че трябва да й осигурим регулярно присъствие на нашата трапеза.

Съществуват данни, че дрогата на растението повлиява успешно редуцирането на кръвната захар в организма. Пресните листа пък от своя страна се използват като помощно средство при лечение на скрофулоза, анемия, заболявания на щитовидната жлеза, при възпалителни заболявания на пикочните пътища, при кожни обриви и др.

Руколата нормализира обмяната на веществата, повишава хемоглобина и влияе положително при затлъстяване.

Как да изберем и да съхраним руколата?

Полезно е да помним, че винаги когато избираме някаква прясна салата, независимо дали тя ще бъде рукола, радикио или цикория, нейните листа не трябва да бъдат повяхнали.

Необходимо е да бъдат свежи и чупливи, иначе няма да ни доставят оптимални количества хранителни вещества.

Можем да съхраняваме зелената салата в хладилника до няколко дни в отделението за плодове и зеленчуци, а приготвянето на салатата трябва да става непосредствено преди консумация, защото след нарязването им те бързо губят своите вкусови и хранителни качества.

Препоръчително е да нарязвате всички зелени салати с керамичен нож, защото в тях има голямо количество витамин С, който лесно се окислява при контакт с метален нож и съответно се променя вкуса.

За да запазим зелените салати свежи, необходимо е веднага да ги измием под студена течаща вода. След което листата се изтръскват, така че цялото количество вода да се отцеди и ги прибираме в херметическа пластмасова кутия.

Нея можем да поставим на най-долния ред в хладилника. По този начин листата на руколата се запазват пресни до 4 дни.

От друга страна, за да освежим увехналите листа на зелените салати, поставяме ги в съд с ледена вода и после внимателно ги отцеждаме, тъй като остатъчното количество вода може да навреди на соса, с който обикновено салатата се поднася.

Малко свежи кулинарни идеи с рукола

За да постигнете добър ефект в кухнята, горещо ви препоръчвам винаги да използвате свежи листа от рукола. Те със своя леко лютив вкус, понякога напомнящ вкуса на ряпата и хряна, но пък с отчетливия привкус на орехови ядки внасят неповторим щрих във всяка салата или гозба, в която сте решили да добавите от листния зеленчук.

Крехките листа успешно се комбинират с маруля, ситно нарязани се разбъркват с обезмаслена извара, поръсват се с варени картофи или вместо босилек се използват за овкусяване на паста, ризото и боб.

Рукола, овкусена с балсамов оцет, зехтин и тънки резенчета пармезан или така познатият ви Parmigiano Reggiano, е истинска класика в италианското кулинарно изкуство!

Арагулата е зеленчук, който се съчетава идеално с каперси и пиньоли. Не на последно място, семената на рукола, смесени с луковици от орхидеи, кедрови ядки или шам-фъстък, са идеален афродизиак, познат още от векове.

Салата от рукола с ангинари

Необходими продукти: 1 връзка добре измита и изцедена рукола, изцедени мариновани сърца от ангинари, каперси, червени камби, нарязани на кубчета

Приготовление: Руколата се разделя на две части. Сърцата от ангинари се подреждат върху нея, гарнира се с каперсите и чушките. Салатата се поднася залята с предварително запазената марината от ангинарите.

Салата с пармезан

Необходими продукти: Една връзка рукола, 80 г сирене пармезан, нарязано на ситно, 3-4 с. л. зехтин, сол на вкус

Приготовление: Руколата се измива, почиства и подсушава, след което се нарязва на тънки лентички. Подрежда се в подходящ съд, овкусява се със соллта, върху нея се поставя сиренето и се залива със зехтина.

Независимо дали ще бъде под формата на специалитет от италианската кухня, салата за предястие или в смес с различни ядки и семена, руколата е изключително полезна храна, на която трябва да осигурим регулярно присъствие на нашата трапеза.

Използвани източници

  • "Домашен пир" - изд. "Рийдър Дайджест", София 2010
  • "Съкровищница с класически готварскки рецепти" - София 1998
  • Снимка: Wikipedia (CC)
Още съдържание по темата
Храни-богати-на-витамин-Д
Храни, богати на витамин Д
Храни-богати-на-магнезий
Храни, богати на магнезий
Храни-богати-на-мелатонин
Храни, богати на мелатонин
Храни-богати-на-селен
Храни, богати на селен
top-arrow