Фет блокери и карб блокери
Ползи и механизъм на действие на блокерите на мазнини и въглехидрати
Ползи и механизъм на действие на блокерите на мазнини и въглехидрати
От 10.04.2012, чете се за 3 мин.
Вече сте на диета от 2, 4, 10 седмици? Ужасно ви се хапва нещо сладко, постоянно мислите за мазни пържени картофки. И тайно, ама съвсем тайно си хапвате. Може би затова диетата не е задоволителна? Забравете чувството за вина и се запознайте с карб и фет блокерите, но помнете - може и да спасят диетата ви, но няма да направят волята ви по-силна!
"Фет-блокери" и "карб блокери" наричаме група вещества, които блокират смилането и усвояването на мазнините и захарите в храната и така редуцират нейната калоричност.
Фет (Fat) блокерите пречат на смилането и усвояването на мазнините и мастните киселини, а карб (Carbochidrate) блокерите - на въглехидратите.
Ензимни инхибитори - тази група вещества се свързват и блокират храносмилателните ензими в стомаха и така спират храносмилателното им действие.
Храната преминава през стомашно-чревния тракт само частично смляна и усвоена.
Баластни вещества - свързват се със самите хранителни компоненти и така ги предпазват от смилане. Поради "надуването" си те водят до лъжливо чувство за засищане и потискат глада.
Основна функция на фет и карб блокерите е да осигурят поддръжка на диетата, когато нервите на спазващия я не издържат и той посегне към вкусна, високопитателна и бързосмилаема храна като: пържени картофки, шоколад, сладолед и т.н.
Консумирайки порция блокери, "мошеникът" всъщност залъгва мозъка (себе си), че е поел желаната храна, като същевременно редуцира общата калоричност и гликемичния индекс в двуцифрени проценти от нормалните за порцията.
По този начин апетитът е задоволен, инсулиновият отговор нормален, а не свръхвисок и не на последно място: синтезът на мазнини е между умерен до никакъв според калорийния баланс на трениращия.
Приемът на блокери може да има от инцидентен до внимателно планиран характер, но не бива да е ежедневие или още по-малко с всяко ястие, освен при точно изчислена диета спрямо човека и блокера.
Важно е да подчертая, че приемът на блокери е разумен само в изчислена диета, където няма риск от липса на ЕМК и мастноразтворими витамини (А, Е, Д).
За жалост въпросният клас добавки имат един неприятен основен недостатък и по-точно това, което се случва с храната, когато последната не бъде смляна докрай.
Оплакванията може да започнат с подуване на стомаха, да продължат с оригване, метеоризъм и да завършат с диария или пък със запек.
Всичко зависи от това колко захар и мазнини са се съдържали в порцията (като грамаж) и колко блокери са приети за неутрализирането им. Повече и от двете гарантира бурен ефект.
Затова компаниите производителки на блокери са ангажирали максимум усилия в премахване на тази неприятна линия от странични ефекти.
Така по-добрият блокер е този, който ви помага да спрете смилането и усвояването на повече "лоши" за диетата ви в дадения момент съставки при минимум стомашен дискомфорт.
Постоянният прием на блокери може да доведе до разширен стомах (заради честото подуване), да ощети натуралния прием на витамини и мастни киселини с храната и да наложи изкуствения им прием.
Приемът на блокери е нежелателен при:
При едновременен прием на:
Оптималните дози са силно зависими от вида на активните блокиращи вещества и количеството на храната.
Най-добре е да следвате предписанието на опаковката или да се посъветвате със своя диетолог, треньор или нутриционист, преди да си назначите доза.
Блокерите се приемат само и единствено с храната. Това значи, че докато прегрешавате, ще ви се наложи да отделите 1-2 минутки, да изпиете блокера за максимална ефективност.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече