Стрес и музикална терапия
Лечебната сила на музиката или как да излекуваме стреса, слушайки любимата си песен
Лечебната сила на музиката или как да излекуваме стреса, слушайки любимата си песен
От 30.11.2008, чете се за 8 мин.
Чувствате ли, че към вас са насочени твърде много натиск и изисквания? Губите ли съня си в тревоги за задачи от отминалия или утрешния ден? Храните ли се в движение, просто защото графикът ви е твърде натоварен? Мисля, че се досетихте - вие страдате от стрес, но не сте единствени. Всеки преживява стрес от време на време. Но има някои неща, които могат да ви помогнат да избягате от лапите на чудовището на ХХІ век или поне да разширите хватката му...
Стресът е усещане, формиращо се от реакциите ни към определени събития. Той е начинът тялото ни да се противопостави на определено предизвикателство и да се подготви да посрещне трудна ситуация. Събитията, предизвикващи стрес, се наричат стресови фактори и могат да бъдат много разнообразни - от открита физическа опасност до правене на презентация пред аудитория или явяване на труден изпит.
Човешкото тяло отговаря на стресорите посредством активиране на нервната система и отделяне на специфични хормони. Хипоталамусът сигнализира на жлезите да произвеждат хормоните адреналин и кортизол и да ги вкарват в кръвообръщението. Тези хормони ускоряват сърдечния ритъм, дишането, метаболизма и повишават кръвното налягане. Кръвоносните съдове се разширяват, за да улеснят притока на кръв към големите мускулни групи. Зеницата също се разширява, за да подобри зрението. Черният дроб освобождава част от складираната глюкоза, за да увеличи свободната енергия в тялото. От повърхността на кожата се отделя пот, за да предизвика охлаждане. Всички тези физически промени подготвят организма да реагира бързо и ефективно в овладяването на моментния натиск. Тази естествена реакция се нарича стрес отговор.
При правилно функциониране стрес отговорът на тялото повишава пригодността на човек да работи под стрес. Той има критично значение по време на спешни ситуации като например ситуацията, в която шофьорът трябва рязко да натисне спирачките на автомобила, за да предотврати катастрофата.Стрес отговорът може да се задейства и в по-лека форма, когато напрежението се появи, но опасността все още не е налице. Но стрес отговорът не винаги се появява незабавно. Дългосрочните стресови ситуации могат да доведат до появата на продължителен стрес, който може да източи резервите на тялото и да „захвърли" човек изчерпан или смазан и с отслабена имунна система.
Стресът може да се прояви чрез различни емоционални, поведенчески и дори физически симптоми, които варират в голяма степен при отделните хора. Най-често срещаните физически признаци на стреса са нарушения в съня, напрежение в мускулите, главоболие, стомашно-чревни неразположения, неспокойствие и умора. Емоционалните и поведенческите симптоми могат да бъдат нервност, тревожност, смяна на хранителните навици включително преяждане, загуба на енергия и ентусиазъм, смяна на настроенията. Известен факт е, че хората под стрес имат по-голяма склонност да злоупотреба с алкохол, наркотици и цигари, храна и др.
Съществуват множество начини за въздействие над стреса в наши дни. Някои от тях са чисто медикаментозни, други са съвсем алтернативни. Един от алтернативните начини е лечение на стреса посредством музика. Слушането на музика прави чудеса като облекчава стреса, като разбира се отчетем индивидуалните музикални препочитания. Слушайте музиката, която ви кара да се чувствате комфортно. Принуждавайки се да слушате нещо, която не харесвате, може да ви причини стрес, а не да го облекчи.
Учените предполагат, че именно ритъма на музиката причинява онзи успокояващ ефект върху нас, макар и да не го осъзнаваме. Те посочват, че бидеейки в утробата на майка си, детето усеща ритъма на сърцето й. В по-късни етапи от живота си ние реагираме на спокойната музика, вероятно асоциирайки я със спокойната, релаксираща и защитена среда, осигурена от нашите майки.
При провеждане на проучване за ефекта на различните видове музика върху психиката на хората, били открити странни и интригуващи факти. Много от т.нар. записи за медитация и релаксация оказвали ефект, подобен на този при хеви метъла и хард рока. Изненадващото откритие е, че келтската музика както и изпълнения със силни барабани и флейта, действат много успокояващо. Много добър ефект има и музика, изпълнявана на живо, дори и не много силна, или изпята не много правилно. При правилно изпълнени тонове била установена изумителна синхронизация между лявото и дясното полукълбо на мозъка. Дишането се учестява и се ускорява производството на хормона серотонин.
От години съществува непрекъснато развиващ се отрасъл в областта за здравните грижи, наречен музикална терапия. Музикалната терапия представлява част от здравеопазването, имаща за цел запазването на физическото и психическото здраве на човека посредством музиката - или със слушане, или писане на текстове, изпълнение, разучаване на текстове и други дейности, свързани с музиката. Често се прилага като част от процеса за управление на стреса или заедно с физически упражнения се използва за постигане на много добри резултати в кратки периоди. Ето някои от ефектите на музиката, които могат да ни помогнат да си обясним ефективността на музикалната терапия:
В болниците вече се използва музика за облекчаване на болките, намаляне на болничната депресия, насърчаване на движението, успокояване, намаляне на напрежението в мускулите и др. Това не е изненадващо, тъй като музиката действа върху мозъка и тялото по много силен начин. Хората, подложени на хирургическа интервенция, се нуждаят от по-малко упойка, събуждат се по-бързо от нея с по-малко странични ефекти, когато преди и по време на интервенцията звучи музика. Пациентите, възстановяващи се от сърдечни удари, стават много по-бързо адекватни, когато в стаите им звучи музика.
Много проучвания доказват и невероятния ефект на музиката върху хроничната болка. Хората, страдащи от болки в гърба, синдром на постоянната умора, както и болки от наранявания, печелят много от музикалната терапия. Физикалната терапия е много по-ефикасна, когато се комбинира с музика. Страдащите от депресия се нуждаят от по-малко медикаменти, когато музиката е част от тяхната терапия. Тъга, самота, дори гняв - всички те се контролират по-лесно, когато към терапията е добавена и подходящата музика. Децата, страдащи от аутизъм или нарушение на концентрацията, реагират позитивно на музикалната терапия. Така например ученици с проблеми в ученето показват забележителен успех в математика, четене и разсъждение, когато са „обработени" с подходящата музика. А резултатите се увеличават многократно, когато на същите деца бъде дадена възможност да създават музика. Създаването на музика е невероятно мощно лечебно средство. Физическите, умствените и емоционалните предизвикателства се посрещат по-лесно, без значение на качеството на музиката - важното е да е от сърце и с любов.
Най-вероятно вече се досещате как музиката може да бъде използвана като ефективно средство за релаксация и управление на стреса. „Лечението" може да се състои по следните начини:
За безспорните качества на музиката вече споменахме, но как всъщност да използваме това мощно средство за освобождаване на стреса в ежедневието си? Един от най-важните полезни ефекти на музиката е че не отнема време - може да я слушате докато вършите стандартните си задължения и тя ще ви „възнагради" дори с по-голям ентусиазъм. Ето няколко начини за „употреба" на музиката:
Както споменахме и преди, няма определена музика, която „работи" при всички. Хората имат различни вкусове, но най-важното е да харесвате музиката, която слушате. Ето няколко основни насоки, за да получите максимален ефект при лечение на стреса с музика:
За да „отмиете" стреса направете 20-минутна музикална баня. Пуснете си релаксираща музика, легнете в удобна позиция на дивана или на пода. За по-силен ефект може да ползвате и слушалки, за да фокусирате вниманието си и да избегнете разсейването. Изберете музика с бавен ритъм - по-бавен от естествения ритъм на сърцето, който е около 72 удара в минута. Музиката с повтарящ се мотив ще бъде ефикасна в повечето случаи. Докато музиката звучи, позволете й да се носи над тялото ви. Фокусирайте се върху дишането си, позволявайки му да стане по-дълбоко, бавно и регулярно.
Концентрирайте се в тишината между акордите - така няма да започнете да анализирате музиката и ще направи релаксацията по-цялостна. Ако в края на деня имате нужда от стимулиране, а не релаксация, пуснете си по-бърза музика. Слушайте позната музика - любимото ви парче от детството или ретро парче. Познатата музика успокоява. Разхождайте се с любимата музика. Вдишвайте и издишвайте в тон с музиката и се оставете тя да ви обхване. Това има изумителен ефект особено в комбинация с упражнения (напр. бързо ходене).
Слушането на звуци от природата като океански вълни или вятъра в гората също може да редуцира стреса. Ако сте близо до плажа или до дълбока гора, направете си 15-20 минутна разходка. Или просто си намерете записи с тези звуци. След като се запознахме с лечебната сила на музиката остава само да изберем любимото си парче... и да му се насладим!
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече