Следпразнична депресия
И след празниците дойде ... депресията
И след празниците дойде ... депресията
От 10.01.2012, чете се за 5 мин.
Натрупаната по време на Коледните и Новогодишните празници еуфория излетя в мехурчетата на шампанското и в блестящите светлини на празничната вечер. Сладкото опиянение отстъпи място на следпразничното униние, пониженото настроение и самочувствие. И ако допреди няколко дни светът ни се виждаше цветен, сега нюансите са в сивата гама, а споменът за преяждането и залежаването пред телевизора е повече от болезнен.
Празнуването на Коледа и Нова година е свързано с много емоции, приготовления, очаквания и надежди. Хората се настройват да гледат по-оптимистично на живота. Всеки се събира с близките си хора - семейство и приятели, и се опитва да се успокои от тежкото ежедневие, като се отдаде на нужните радости. Празниците са заредени с много настроение и енергия. Ала след тях идва отново ред на обичайното ни ежедневие - работа или учене, а може и двете, куп задачи и препятствия... Как да избегнем резкия спад в еуфорията след коледните и новогодишните празници? Как да задържим щастието по-дълго при нас?
Следпразничната депресия е често срещано явление. Затова не бързайте да махате коледната украса и не се отпускайте в сънливо настроение. Някои дуалистични религии дори препоръчват предметоизгарянето като сигурен начин да се освободите от лошите духове. Но все пак не изгаряйте ритуално елхата без контрола на съответните комунални служби.
Празниците обикновено са свързани с богати трапези, отрупани със съблазнителни и недотам здравословни ястия. Еуфорията неизменно оставя отпечатъка си и върху режима ни на хранене, като ни кара да поглъщаме повече храна от преди. Много диетолози смятат, че именно обилното хранене по празниците е причина за депресивните състояния. Това се дължи на факта, че храната на празничната трапеза се състои главно от въглехидрати, а както е известно те са най-големите депресанти (в случай, че с тях се прекали, разбира се). За това ви препоръчваме да не променяте хранителните си навици, само защото е празник и да поддържате своя нормален хранителен режим, като не забравяте необходимото количество зеленчуци и плодове в менюто.
След като отшуми веселието обаче трябва да минем към нормалния си начин на живот и да разнообразим появилата се практика „спане-ядене-гледане на телевизия-спане". За колко време ще „изплуваме" и ще възстановим душевния си баланс зависи до голяма степен от това колко дълбоко сме били потънали в празничната еуфория и колко е силно желанието ни за самоизбавление.
Разходката в парка под галещите лъчи на оскъдното зимно слънце е ефективен и лесен начин не само за натоварване на мускулите на тялото, но и за подобряване на настроението ни. Друг вариант за раздвижване е прекарването на един ден в планината - преходите натоварват цялото тяло, а чистият въздух несъмнено оказва благотворно въздействие върху замърсените ни дихателни органи. А така тренираме и едно особено важно физическо качество - издръжливостта.
За да сме в добро настроение и изпълнени с енергия, трябва да ядем по-често, но предимно плодове и зеленчуци, не се уморяват да повтарят лекарите. И добавят, че поемането на витамини А, С и Е под формата на здравословна храна или таблетки е почти задължително, ако искаме бързо да се възстановим след празниците.
Свежият въздух и зимното слънце (колкото и рядко да се показва то) са от особена важност за тонуса ни. Затова разходките са задължителни, колкото и да не ни харесва шляпането в кишата или газенето на дълбок сняг. Простудата е приемливо извинение за целодневна прегръдка с радиатора вкъщи, само ако помещението се проветрява по-често и завесите останат дръпнати, за да влиза повече естествена светлина.
Зимата обаче е студена и често пъти не ни се излиза навън. Но пък можем да зарадваме сетивата си не само с храна, а и с напитки. Подходящ за сезона е чаят, който вече е достъпен на пазара във всевъзможни вкусове и аромати. Резултатите от изследване, проведено от британски учени, показват, че зеленият чай с лимон е една от най-полезните напитки. Според тях аскорбиновата киселина (витамин С) повишава антиоксидантните свойства на напитката и количеството на полезните вещества - катехини, което й позволява ефективно да намалява риска от развитието на рак, сърдечен пристъп и удар. Черният и зеленият чай в някаква степен подпомагат и за намаляне на теглото, защото стимулират обмяната на веществата и разграждането на мазнините, напомнят диетолозите. За известно време ограничете алкохола и наблегнете на минералната вода и прясно изцедените сокове. Освен това намалете солта - една от първите стъпки към влизането във форма. Така тялото няма да задържа вода и по-лесно ще се отърве от натрупаните вредни вещества в организма.
Ароматерапията е още един лесен и много приятен начин да се заредим с енергия. Ароматизираните пръчици, свещи и ароматични лампи за изпарение на етерични масла са вече широко разпространени. Основният принцип на ароматерапията е задължително да харесватe аромата, който използвате. Етеричните масла, които спомагат за укрепването на организма, са били използвани много отдавна (дълго преди появата на антибиотиците) в хирургичната и неврологична практика както в Азия, така и в Древна Гърция - Хипократ е лекувал жълтеница и натравяне с лимон, а за вдишването на хвойна се е смятало, че предпазва от чума. Според схващанията на традиционната азиатска медицина ароматните масла притежават антивирусни, антибактериални, антитоксични, антигъбични и седативни свойства, защото съдържат много полезни елементи - антиоксиданти и провитамини и способстват за синхрона в работата на имунната и ендокринната система. Те проникват през стените на клетките и доставят кислород и питателни вещества. Лекарите обаче съветват да се консултирате с тях, преди да приложите върху себе си някакво етерично масло. След като изберете дадено масло, изпробвайте действието му, като нанесете една капка на вътрешната страна на ръката си в областта около лакътя и наблюдавайте реакцията в продължение на 10-12 часа. Хората, страдащи от алергии, трябва да си направят още една проба - за миризмата.
Несъмнено, а и за съжаление на повечето от нас, краят на празниците бележи и завръщане към обичайното ни ежедневие, което е съпроводено със стрес и ниска продуктивност в работата. Широко разпространено е схващането, че с много и усилена работа ще избегнем стреса след края на празниците и ще се върнем към нормалния ни ритъм на живот. Всъщност, това не е точно така, защото само след седмица ще бъдете напълно изчерпани и ще се чувствате изтощени.
Най-добре започнете работната седмица плавно, като първите два-три дни ви служат като адаптивен период. По този начин ще избегнете стреса от внезапната промяна на средата от празнична към работна и вашата продуктивност няма да бъде засегната толкова сериозно. Препоръчително е в тези първи дни също така да си лягате по-рано. Най-вероятно сте използвали почивните дни, за да спите до късно, но лошото в случая е, че това бързо се превръща в навик, и когато работната ви седмица започне, постоянно ще ви се спи.
За да бъде наистина всичко по план, можете да декорирате работното си място. Така ще го направите по-малко стресиращо. Сложете ваза с жив бамбук или бонзай, дори малък аквариум с рибки. Снимки на ваши близки и приятели също са наистина добра идея. След всичко това със сигурност няма да изпитате следпразничната умора и ще бъдете продуктивни и готови за нови проекти и успехи през новата година.
Надяваме се да сме ви били поне малко полезни в борбата със следпразничната депресия и да се чувствате по-добре. Купете си цветя. Свежи, хубави цветя. И не се заседявайте пред телевизора, по-добре четете нещо. Достъпът до компютъра е забранен (освен когато не четете нас, разбира се).
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече