Царевична коса (Stigmata Maydis)
Естествен унищожител на болести и мазнини
Естествен унищожител на болести и мазнини
От 31.01.2009, чете се за 2 мин.
Царевична коса (Stigmata Maydis) се наричат дългите нишковидни близалца на женските цветове на царевицата, които се събират след опрашването по време на периода на млечната зрелост. Тази част от царевицата се използва за лечебни цели. Наричана още свила, тя е широко използвано лекарство в народната медицина. Дължината на царевичната коса е между 10 и 20 см, има слаба миризма и сладникав вкус.
Царевичната коса съдържа мазнини, етерично масло, гликозиди и горчиви вещества, смоли, флавоноиди, полифенол (карболова киселина), багрила, калиева сол, танин, хорденин, алантоин, витамините С, К1, К3 и други. Първият важен индикатор за развитието на царевицата е датата на образуване на царевична коса. Всеки сезон определянето й представлява сигурен ориентир за срока на узряване.
Тъй като броят на дните между покълването на косата и физиологичната зрялост на царевицата е сравнително постоянен, зрелостта може да се изчисли, като към датата на поникване на царевичната коса се добавят 60 (±5) дни. По този начин може да се прецени очакваната дата на узряване спрямо очакваната приблизителна дата на застудяване.
През една нормална година средната дата на покълване на косата за Северна Европа е между 15 и 20 юли. Изместването на тази дата по-рано е основно предимство на ранно засятата царевица. Растителните изследвания показват, че покълването на косата преди 15 юли е знак за по-богата реколта и по-малко количество съдържима влага в сравнение с царевицата, формирала коса след 20 юли.
За съжаление, по-късният растеж на царевичната коса се асоциира с по-слаба реколта и влажност на зърното дори и ако студът не настъпи рано. Да оставите "наливането" на зърната за края на септември или началото на октомври за сметка на периода юли-август не е най-доброто решение за растението. Проблемите стават още по-сериозни, когато силното застудяване настъпи по-рано. Времето през юли е много благоприятно за узряването на тази култура, но тя все още малко закъснява в развитието си.
Запарката от царевична коса помага при отоци, чернодробни заболявания, захарен диабет и атеросклероза.
Свилата има още жлъчегонен ефект, като повишава жлъчната секреция. Действа и противовъзпалително. Запарката от нея дава добри резултати при гъбични заболявания и трихомоназа и намира приложение в гинекологията. Може да предизвика маточни контракции. Използва се и като лечебно средство срещу болезнена менструация.
Царевичната свила е ефикасно и безвредно средство за отслабване. Чаят помага за справяне с подкожните мазнини, като потиска апетита и създава чувство за ситост. Царевичната коса се прилага и за намаляване нивото на холестерола в кръвта, което, ако е съпроводено и с подходяща диета, бързо и ефективно улеснява борбата с излишните килограми. За да укротите глада, в помощ ще ви е отвара от царевични близалца - 1 с. л. от тях залейте с чаша вряла вода. Пийте по 1/3 чаша 20-30 минути преди хранене. Можете да използвате по 15-20 капки от готовата настойка, която се продава в аптеките.
Царевичната коса е естествен оцветител. При боядисване на косата с естествени багрила лайката може да се замени с отвара от свила. Важно е обаче всеки, решил да използва натурални оцветители, да знае, че рискува да придаде на косата си нежелан цвят, който се премахва много трудно.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече