Street Fitness (Уличен фитнес)
Уличните спортове и ърбън културата
Уличните спортове и ърбън културата
От 12.06.2011, чете се за 7 мин.
Днес Америка е полудяла по последното течение в кварталния "ърбън" (градски) стил на живот. За щастие този път това е спорт. Става дума за интеграцията на спортната гимнастика в уличната култура на предградията. Как се случва това и какво ни засяга? Това е дълга история, която ще ви разкажем накратко.
фитнес)" border="0" src="https://bbteamcdn.com/content/originals/3882_300.jpg" />
Всичко започва няколко века преди новата ера в Древна Елада и преминава през Рим. Основата на тренировките със собствено тегло е поставена от гръко-римската гимнастика.
В Европа във вековете след Римската империя присъствието на спорта в живота на хората и в частност на гимнастиката намалява и почти изчезва. Роля за това има християнската църква и стремежът на вярващите към отхвърляне на физическите потребности в полза на духовността.
Въпреки философията на средновековното християнство, тренировките с тяло остават част от военната подготовка на европейските народи.
Промяната настъпва за няколко десетилетия на границата между XVIII-XIX век.
Вестители на новото са физкултурните учители Йоан Фридрих Гутс Мут и Фридрих Лудвиг Ян. Те създават и систематизират упражнения за юноши и мъже в програма, която по-късно възражда гимнастиката и полага началото на днешната спортна гимнастика.
В началото на миналия век модерната гимнастика и тежката атлетика се срещат на "Мускулестият плаж" в Калифорния (САЩ), за да се появи класическият културизъм. Новата дисциплина с времето забравя тренировките със собствено тегло, заради ограничените им възможности да предизвикват масивно мускулно нарастване.
Базови упражнения от спортната гимнастика обаче намират място в тренировките по основи на физическата подготовка (ОФП) в света на бойните спортове и изкуства. Стотици школи развиват програми за тренировки със собствено тегло, ориентирани към развиване на базова сила, издръжливост и експлозивност.
Днес, няколко десетилетия след падането на "Желязната завеса", хиляди атлети от посткомунистическите страни емигрират в САЩ. Развитата спортна индустрия там прегръща, допълва и усъвършенства технологиите на източните школи, сред които е и българската.
Развитият пазар на реклама дава възможност на много от новите американци да популяризират тренировките със собствено тегло като модерно течение, преподавано в кварталните фитнес зали.
Годината е 1998, филмът е "Такси". За пръв път се дава лице на фрийрън (паркур) - течението, което изповядва култура на свободно придвижване в условията на улична среда. Последното се постига благодарение на упорити тренировки със собствено тегло в комбинация с акробатика и спортна гимнастика.
Успешното налагане на паркура в уличната среда дава тласък на гимнастиката отвъд океана и в Западна Европа да излезе от клубовете в посока към парковете и училищните игрища. Редно е да отбележим и CrossFit школата, която има значим принос в САЩ.
Сега сме 2010-а година. Днес клиповете в световната мрежа показват съвременното лице на спортната гимнастика, на фона на новата модерна музика на протеста. Истинските новости тук всъщност са мястото на събитието, хората, културата.
Останалото е добре познато в "Източния блок". Упражненията и комбинациите са хибрид между ОФП тренировки със собствено тегло и основи на гимнастиката на успоредка, лост и на земя.
Обичайните места са училищните дворове след края на часовете, парковете и спортните игрища - там, където все още ги има. Тренировките започват с кръгово загряване на ставите. Следва кратка аеробна загрявка, най-често тичане, тичане на място, скачане на въже или бърпита.
Тренировките имат комплексен кръгов характер. Упражненията могат да се изпълняват в комбинации от сложни движения в двигателни вериги с или без преход или серии от по-прости и локално акцентиращи елементи.
Някои от техниките изискват партньор, но това не е проблем, понеже тренировките на открито винаги протичат в компания. Продължителността варира около час-два според нивото на трениращите, времето, нужно за изпълнение и времето, прекарано в приказки.
Добре е, ако имате основен фитнес опит. В случай че можете да направите двадесет лицеви опори, едно-две набирания и няколко кофички на пейка, спокойно може да се запътите към близкото училище. Резултатите ще дойдат с времето, точно както във фитнеса.
По-упоритите могат да комбинират тренировките със собствено тегло с тези с ластици и съпротивление. Така ще се ускори напредъкът в основните движения.
Преди да пристъпите към конкретна програма, в течение на седмица-две е добре да експериментирате с различни движения в единични серии и да записвате резултатите си в таблица. Това ще е от полза, когато си съставяте програма. Ако не знаете името на някое от движенията, попитайте другите трениращи в района или в нашия форум.
Хората с наднормено тегло нямат работа по лостовете. Същото важи и за хора с контузии в китки, предмишници, раменни или лакътни стави. Проблемите в гърба и раменния пояс също ще ви попречат. Също така уличният фитнес не е за бързаци.
За разлика от класическия фитнес и културизъм, където машините контролират голяма част от движенията ви, тук се налага сами да задействате мускул след мускул в точно определен ред и в синхрон.
Последното се учи бавно в сравнение с работата на фитнес машини. По същество успехите тук са от функционален характер, така че, ако търсите преди всичко визия, по-добре се преориентирайте!
Тренировките с функционален характер най-често имат комбинирани кръгове. Според нивото на трениращия се използват няколко основни многоставни движения с по-висока трудност и няколко по-леки.
Тренировката може да протече в пълен цикъл или с редуване на две, три и повече движения в два, три или повече кръга. Техниките се комбинират в ред тежко-леко-тежко движение, като в случая тежестта не зависи само от броя на участващите мускули, но и от специфичната подготвеност на трениращия.
Пример: "10 бр. набиране с раменен подхват + 10 бр. лицеви опори с пляскане + 30 бр. индийски клека".
Някои от атлетите ще се затруднят с набиранията, други с опорите, а трети няма да имат въздух за клековете. Следователно ще разместят кръга си така, че да успеят да покрият норматива.
В рамките на всеки малък кръг се правят малки почивки между движенията. Почивките между два кръга са по-големи. Важно е да се спомене, че когато се търси функционалност, трябва да се почива достатъчно.
Масивното кръвонапълване и локалната умора свалят производителността. Затова тук след кръг едно следва кръг две, после три и така, докато трениращият се възстанови, за да повтори качествено началния кръг.
Тренировки с повтаряне на първи кръг, след почивка вместо изпълнение на друга комбинация, са предназначени за напреднали атлети, които демонстрират бързо възстановяване. Същото важи и за самите кръгове, когато те са организирани около движения с близка кинезиология.
Пример: "5 бр. J-гребане с подхват + 10 бр. L-набирания с широк надхват + 10 бр. набирания със смесен тесен хват + 10 бр. повдигане на колене към лакти".
Или: "5 бр. раменни опори + 5 бр. кофички за гърди + 10 бр. лицеви опори с пляскане + 10 бр. индийски лицеви опори".
Тренировките със собствено тегло в стила на уличния фитнес са достатъчни за изграждането на напреднал атлетизъм. С повече изобретателност трениращите могат да подберат упражнения, които да стимулират увеличаване на силата, масата и производителността на почти всички мускулни групи в тялото.
Разбира се, тук има някои граници. Отсъстват тежките движения с щанги: клекове, мъртва тяга, изхвърляне, изтласкване, гребане, избутване от лег, раменна преса. Кинезиологично най-близките им, но все пак по-ниско интензивни алтернативи са:
Основна особеност на уличния фитнес е, че стимулира развиването на силен, издръжлив и добре контролиран пояс от коремни и гръбни мускули. Успешното изпълнение на всички движения със собствено тегло изисква контрол върху коремната мускулатура и таза.
В комбинация с добиването на напреднал контрол върху раменния пояс, това поставя уличните тренировки с едно функционално стъпало над класическия фитнес. Разбира се, разделението уличен фитнес - тренировки в зала правя съвсем условно. Няма практически причнини да страните от лостовете или от спортния клуб. Тъкмо напротив, смесването на тренировките допринася за по-добри резултати и в двете начинания.
Надявам се вече да размишлявате за тренировки на открито. Опитайте, и ако ви хареса, вземете и приятели от фитнеса. Идеалното време за уличен фитнес започва към късния летен следобед и трае до смрачаване.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече