Дишане и как влияе върху тренировката
Как да контролирате процеса на дишане, за да постигнете оптимално възстановяване
Как да контролирате процеса на дишане, за да постигнете оптимално възстановяване
От 22.03.2011, чете се за 12 мин.
В коя фаза на повторението да вдишате? Има ли разлика по отношение на базови и изолирани упражнения или по отношение ръце-крака? Ами по отношение на концентрични или ексцентрични упражнения? Лошо ли е да не дишате през цялата серия? Отговор на тези и други въпроси можете да намерите в следващите редове.
Нормалният ритъм на дишане в покой се състои от фаза на вдишване, фаза на издишване и дихателна пауза.
При вдишване гръдният кош увеличава обема си, за да може да поеме повече въздух в белите дробове, при издишване го намалява. През дихателната пауза се извършва подготовка за нов цикъл.
Тъй като процесът се контролира от мускули, можем да оприличим ритъма на дишане с извършването на една доживотна "серия" от "повторения" на упражнението "дишане". Добре е, че не се налага да мислим за това кога и колко да вдишваме и издишваме. Този процес се контролира неволево, т.е. автоматично от тялото ни.
Способни сме обаче да моделираме процеса, като с вдишване поемаме повече въздух, който можем да задържим в пауза, и да издишаме малко по-късно - нормално, продължително или експлозивно. Вариантите изобщо не са малко, както можете да видите от таблицата по-долу.
Дишането, както знаем от учебниците по биология до 8 клас, е ключов жизнен процес по осигуряване на кислород за метаболизма на аеробните видове, сред които сме и ние, хората.
Когато вдишваме въздух, поемаме кислород, който навлиза през белодробните алвеоли в кръвта благодарение на хемоглобина, произведен от червените кръвни клетки.
След това протеиновите молекули го разнасят из тялото с кръвния поток по артериалните съдове на обогатената с кислород кръв. Обменя го в капилярите за въглероден двуокис и го изхвърля обратно в белия дроб, след което издишваме.
За трениращите хора е важно да изясним, че хемоглобинът обменя кислорода в капилярите и се свързва с въглероден двуокис, доставен от миоглобина през капилярна мрежа, обграждаща всеки напречно набразден мускул. Това са почти всички мускули, които ви помагат да движите тялото си волево.
Миоглобинът е протеин, подобен на хемоглобина, който заменя последния в мускулната тъкан. Той има по-голям химичен капацитет за свързване с кислород и отдаване на въглероден двуокис.
Миоглобинът транспортира кислородните молекули до и през клетъчните мембрани до митохондриите, за да се включи в енергийната система на клетката. За разлика от хемоглобина обаче, функциите на миоглобина са не толкова свързани с транспорт на големи дистанции, колкото със складиране на кислорода. Защо?
Просто капилярите са така изградени в тялото ни, че кислородът винаги е наблизо. Ключовият момент в цялата мрежа за дишане обаче е кислородният обмен по време на физическо натоварване. Когато кислородът е близо, но не и в достатъчни количества за висок разход на енергия за единица време.
Най-важното е да запомните, че целият процес на дишане зависи от времето, за което се случва кислородният транспорт, както и от размера на неговия обем.
Ако ускорим дишането, а нямаме нужда от големи порции кислород - изпадаме в хипервентилация и се задъхваме, а ако забавим дишането и изпаднем в състояние на сериозен кислороден недостиг - отново се задъхваме. Правилният метод на дишане е в подаване на кислород според нуждите.
Разходът на енергия в конкретна мускулна група след аеробна или анаеробно-аеробна работа, в определен момент води до изчерпване на кислорода и до отделяне на въглероден двуокис и млечна киселина.
Тези токсични продукти трябва да бъдат "извозени", а подновяването на физическото натоварване изисква нова порция "кислород".
Веднага щом киселинността в тъканите се увеличи над определена норма, нервните рецептори сигнализират дихателния център в мозъка. Той стартира няколко процеса, за да се справи с недостига на кислород:
Всичко е чудесно, но механизмът на компенсация не сработва веднага, а след наличието на негативни стимули. Колкото повече миоглобин имате, толкова по-късно ще сработи алармата и толкова повече енергия ще можете да изразходите, преди да се уморите.
Кръвоносните съдове обаче, са като нашите пътни артерии - трафикът там има лимит. Знак, че има "задръстване", сиреч трафикът е в задръстване, е паренето в края на сериите в работещите мускули. Това е проста аларма: "Кислородът свършва!".
Тук е следващата зависимост. Колкото по-голям и отдалечен от белия дроб е един мускул, толкова по-бавно се възстановяват кислородните нива, а това става заради:
Начинът на развитие на мускулатурата вследствие на тренировките може да съкрати времето, необходимо за възстановяването на кислорода.
Аеробните натоварвания, водещи до максимално кръвонапълване и задържане на кръвния поток към конкретна мускулна група (казано на наш жаргон, "помпане"), подпомагат образуването на нови капиляри, артериоли и венули.
Капилярите са местата за обмен на кислорода, а артериолите и венулите са малките "улички", свързващи капилярите с "магистралите" за кислород и въглероден двуокис, съответно артерии и вени.
Мощните натоварвания с висока интензивност и продължителност колкото една класическа бодибилдинг серия (20-30 секунди) пък стимулират към дългосрочно увеличаване на миоглобина на тренираните мускули.
Това е стандартен физиологичен процес на флексии и екстензии в широка група торакални мускули. В покой основният мускул, задвижващ обема въздух и даващ механични стимули за вдишване, е диафрагмата.
С флексията й се увеличава обемът на гръдната кухина и намалява този на коремната. Това изравнява налягането и въздухът нахлува през трахеята към белия дроб.
Когато този обем въздух не е достатъчен, в работа влизат други торакални мускули. Ето всички тях подробно:
Торакални мускули | Действие в процеса дишане |
Diaphragma | Спуска се надолу и увеличава налягането в коремната кухина, като го намалява в гръдната. |
Mm. intercostales interni |
Повдига ребрените хрущяли на първото до четвъртото ребро по време на вдишване, спуска надолу всички ребра при издишване. |
Mm. intercostales externi | Повдига ребрата. |
Mm. levatores costarum | Повдига ребрата и извършва латерална флексия на гръдния отдел на гръбначния стълб. |
Mm. subcostales | Тегли вътрешната част на ребрата надолу, като така намалява обема на гръдната кухина. |
M. sclenus anterior | Повдига първо ребро и извършва няколко движения: флексия, латерална флексия и контралатерална ротация на шийния отдел на гръбначния стълб. |
M. sclenus medius | Повдига първо ребро и извършва няколко движения: флексия, латерална флексия и контралатерална ротация на шийния отдел на гръбначния стълб. |
M. sclenus posterior | Повдига второ ребро и извършва няколко движения: флексия, латерална флексия и контралатерална ротация на шийния отдел на гръбначния стълб. |
M. serratus posterior (superior) | Повдига всички горни ребра. |
M. serratus posterior (inferior) | Противодейства на тегленето на диафрагмата навътре, като издърпва надолу и навън от гръдния кош последните четири ребра. |
M. transversus thoracis | Тегли ребрата надолу. |
Издишването в нормални условия се случва пасивно, като еластичността на мускулите и отварянето на дихателните пътища е достатъчно, за да изведе въздуха от гръдната кухина. По време на физическо натоварване обаче издишването придобива форсиран характер, като за това допринасят мускулите на коремния пояс: вътрешни и външни.
Това са само някои от параметрите и понятията, с които се измерва и характеризира дишането, но са достатъчни, за да добиете представа как можете да го контролирате.
Коремната и торакалната мускулатура си взаимодействат донякъде подпомагащо, а друг път в конфликт на противодействие.
Торакалните увеличават налягането в коремната кухина, за да отварят гръдната, а тези на коремния пояс като по-силни могат да увеличат налягането в коремната кухина, да доведат до форсирано издишване.
В синхрон между двете групи мускули и при асистенция на гръбначната мускулатура може да се увеличи стабилността на гръбнака (вижте статията за тренировъчния колан), но това почти парализира дишането и води до дихателна пауза.
Дишането има ключово значение за постигането на стабилен гръбнак, тъй като изисква плавна регулация на налягането в торса и корема в стойка и в движение. Колкото повече въздух има в гръдната кухина, толкова по-трудна е стабилизацията в движение.
Тялото инстинктивно предизвиква силово издишване, ако налягането в двете кухини нарасне прекомерно.
Липсата на контрол и неправилният контрол върху този инстинктивен механизъм е причина за почти всички гръбначни контузии в историята на спорта с изключение на тези, получени след падания и съприкосновения тяло с тяло и тяло с предмет.
Контролът върху дишането успоредно с контрол върху коремното налягане и гръбнака, т.е. синхронът между торакалните мускули и тези на кръста, коремният пояс (вътрешни и външни) е белег за високо спортно майсторство.
Всеки трениращ с функционални или силови цели следва да се стреми към усвояване на волевите механизми за контрол, за да стане по-добър атлет.
Слагането на тренировъчен колан може да доведе до подобрен контрол върху стабилността на гръбнака, само ако се използва по правилния начин и в синхрон с подходящ метод на дишане.
Според позицията на гръбнака упражненията се делят на такива, изискващи мускулна стабилизация, и на упражнения с външна опора, които позволяват на дихателната мускулатура да не влиза в сериозен конфликт със стабилизиращата гръбнака група мускули.
Ето как стойката влиза във връзка позицията на тялото и оттам влияе на дишането:
Ако имате проблеми с кръвното налягане, дишането и стабилността на торса, ориентирайте се към упражнения в нискорискови позиции на тялото, използващо външна опора. Ако имате проблеми със самия гръбнак обаче, същото невинаги е най-добрият избор.
По време на физическо натоварване заедно с увеличаването на пулса и дихателната честота нараства кръвното налягане. При монотонни натоварвания увеличението е постепенно и в малки граници.
Максималните силови опити обаче предизвикват рязко увеличаване на коремното налягане, потискат дишането, за да осигурят стабилността на гръбнака.
През въпросната дихателна пауза налягането в тялото и върху кръвоносните съдове скача скокообразно. Това, което опитните атлети правят, е да се противопоставят на желанието да изпуснат въздуха в желанието си да поставят нов личен силов рекорд.
Те възпират форсираното издишване до момента, в който преодоляват критичната точка в конкретното тренировъчно движение. Някои отиват дори по-далече, като свалят пулса си с един физиологичен механизъм, наречен Валсалва маньовър.
При фитнес и бодибилдинг серии с натоварване в рамките на до 65-85% от максималните тежести, скокът в налягането може да се контролира чрез добре премерено издишване в синхрон с изпълняването на конкретното упражнение.
Най-често въздухът се задържа за кратко до преминаване на критичната точка, след което следва плавно издишване. Кръвното налягане започва да се качва в края на серията заедно с пулса, да да достигне пик средно половин до една минута след края на серията.
Този механизъм на закъсняла реакция ясно се усеща след серии за силова издръжливост при тежки основни движения като клек и мъртва тяга, когато след оставяне на щангата краката сякаш "омекват", тялото се задъхва, зрението отмалява.
Обратното понижение на пулса е най-добрият индикатор за размера на почивката, тъй като обикновено сърдечната честота се нормализира по-бавно от възстановяването на нормалната дихателна честота и видимо спокойното дишане може да заблуди за настъпило възстановяване.
Пренебрегването на времето за възстановяване на пулса и съобразяване само с дихателната честота води до плавно и постоянно увеличаване на кръвното налягане в първата половина на тренировката, съпроводено с интензивно потене. Не е изключена поява на главоболие и треперене след изпълнение на няколко поредни серии.
Често форсирането на сърдечно-съдовата и дихателната системи се прави съзнателно от трениращите, с цел по-високи стимули за спортна адаптация, увеличаване на плътността на тренировката или по-голям/същият повдигнат тонаж и енергоразход за по-малко време.
Суперсериите, двойните и тройни серии или комбинациите от антагонистични серии в сетове са добър пример за методи, предизвикващи такъв ефект.
EDT пък е цяла методика, разчитаща на това. В течение на тренировките тялото се адаптира и дишането става по-лесно и по-ефикасно.
Същото важи и за контрола върху кръвното налягане от страна на сърдечно-съдовата система. За успешността на адаптацията е нужно натоварването да е планирано съобразно индивидуалните възможности за възстановяване на трениращите.
Тип движение според фазата | Ритъм на дишане |
Започващи с негативна част |
Вдишване със стартиране на движението |
Започващи с активна флексия/екстензия |
Предвдишване при повторение 1, т.е. преди да се задвижи тежестта. След което ритъмът на дишане се съобразява с другите критерии. |
Започващи с изометрична флексия |
Предвдишване при повторение 1, т.е. преди да се заеме позиция с тежестта. После ритъмът се избира интуитивно. |
Има значение какъв тип темпо на дишане ще изберете, за да изпълните тренировъчната си серия.
Колкото по-тежко е натоварването, толкова по-малко въздух можете да задържите в гръдния си кош, и обратното.
Тип движение според интензивността и продължителността на серията | Вдишване | Задържане на дъха | Издишване | Дихателна пауза |
Спринт, крос, скачане, бързо ходене и други сложни, монотонни физически дейности, отклоняващи дишането от нормалното за покой. | Интуитивно - темпото на активност следва да се съобразява с дишането, а не обратното. Дълбокото дишане е лоша идея. | Без или за минимално време | Нормално | Под секунда или никакви |
Тежки анаеробни къси серии 1-3 повторения | Кратко с малък обем | През цялото движение, диша се между повторенията, ако има точка на пасивен покой | Издишва се след серията, или в краен случай частично, след критична точка, никога преди нея. | Няма |
Умерено тежки анаеробни къси серии 5-ци | Кратко с малък обем | Преди критична точка | Експлозивно, след критична точка | Няма |
Умерени анаеробно-аеробни серии 6-10 повторения | Кратко с малък обем | Може преди критична точка, според позицията на тялото. | Следва да се съобрази с позицията на тялото - може да е форсирано или плавно и пасивно. | Под една секунда |
Дълги серии анаеробни-аеробни серии с 11-15 повторения | Кратко с малък обем | Няма | Равномерно през позитивната част | Под една секунда |
Аеробни серии с 16-20 повторения за мускули на торса и ръцете | Кратко с малък обем | Няма | Равномерно и бавно през позитивната част | Под една секунда |
Аеробно-аеробни серии с 16-25 повторения за мускулите на бедрата и седалището | Кратко с малък обем | Кратки паузи в критичните точки | Равномерно и бавно в позитивната част | До две секунди |
Аеробни серии с 30 до 50 повторения при мускулатура на бедра и седалището |
Вдишва се много плитко или през повторение. Дълбокото дишане няма да спомогне за намаляване на умората, понеже при бедрата кръвообращението е по-бавно. |
Дишането определя темпото на изпълнение, няма задържане на дъха | Равномерно и бавно | Паузите са 1-2 секунди между повторенията |
Тай-чи, медитация и други практики, забавящи дихателната честота под нормалната | Вдишва се дълбоко и бавно | Задържа се дъха, но само ако спецификата на техниката го изисква | Равномерно и продължително със задържане на торакалните флексори | Паузите са до 3-4 секунди |
След овладяване на основните дихателни техники за контрол, можете да пристъпите към специфични похвати за увеличаване на спортните постижения или за подобряване на възстановяването.
Ще ви предложим такива в следващите статии, посветени на дишането.
А дотогава не забравяйте да подготвяте дихателната си система с кратка обща разгрявка на тялото, преди да започнете тренировка. Това е основата.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече