Особености на тренировките при хора със свръхмобилни стави
Практически насоки при съставяне на тренировки
Практически насоки при съставяне на тренировки
От 27.11.2013, чете се за 4 мин.
Рано или късно по време на тренировка започваме да срещаме определени затруднения и дискомфорт, свързани с изпълнението и правилната техника на някои движения. Една част от тях са свързани с обхвата ни на движение, и въпреки че по-честият случай е да сме сковани – генетично, или благодарение на начина си на живот, не са рядко явление и свръхмобилните стави.
NOW Foods Glucosamine & Chondroitin with MSM
Глюкозамин, Хондроитин и MSM
NOW Foods MSM
NOW Foods Hyaluronic Acid
Хиалуронова киселина
NOW Foods Glucosamine & chondroitin extra strength
Глюкозамин и хондроитин
NOW Foods Bone strength
NOW Foods Glucosamine Sulfate
Глюкозамин Сулфат
Още предложения от BB-Shop
Когато обсъждаме възможните проблеми за тренировките при хипермобилост на ставите, редно е преди това да уточним какво точно разбираме, когато употребяваме този термин - кога можем да считаме дадена става за свръхмобилна и как това пречи или помага на спортните ни занимания и на здравето ни като цяло.
Всяка става има различен обхват и ъгъл на движение, който се счита за нормален и безопасен. Способността за движение извън този ъгъл се счита (може да се приеме) за хипермобилност.
Мобилността в различните стави е различна. Това че притежаваме свръхмобилни колене, не ни гарантира свръхмобилност и в таза, например.
Тук уточняваме примерни критерии за свръхмобилност в някои стави, които са от изключителна важност за стабилността ни при изпълнение на физически упражнения и движения:
Свръхмобилността може да е от полза при гимнастици, танцьори и други атлети, чиято професия изисква ежедневен обхват на движение, по-голям от нормалния, но за повечето хора, чието ежедневие не е свързано с подобни дейности, хипермобилността би могла да причини определени болки и дискомфорт.
В случай че повишеният обхват на движение не е резултат от целенасочени усилия, той най-често е генетично обусловен, и е по-специфичен за жените, отколкото за мъжете.
Това може да създаде предпоставки за различни травми, особено при работа с допълнителни тежести. Ако сте свръхмобилни, е добре да си създадете отлична двигателна култура и да предприемете някои специфични мерки за стабилизацията на ставите не само по време на тренировка, а и при рутинни движения от ежедневието.
Чест проблем на хипермобилните хора е невъзможността да поддържат неутрален таз, както и слаб контрол върху мускулите на тазовото дъно. Тук могат да са от полза някои дихателни упражнения, като например гръдно-диафрагменото дишане, за установяване на едновременна работа на диафрагмата, коремните мускули и тазовото дъно. От полза ще ви бъдат някои елементарни познания за системите за заключване на тялото, особено тези, активиращи долната половина на торса.
Освен това можете да подберете такива дейности и движения, които целят засилване на стабилизиращите части - тазът и поясната област на гръбнака. Изключително ефективни биха били изометричите упражнения, те стабилизират работещите мускули, без да изискват промяна в дължината на влакната им, следователно липсва опасност от дестабилизация. Методът пилатес също би бил от полза, тъй като един от основните му фокуси е именно работата за стабилност в гръбнака и таза.
Определете слабите си места и се концентрирайте върху стабилизацията им!
В случай че сте надарени със свръхмобилност, недейте да гледате гимнастиците и танцьорите и да се залъгвате, че и те са подвижни извън пределите на нормалното, а не са изпитали нито една от негативните последици на това състояние. Тяхната гъвкавост е резултат на дългогодишен целенасочен труд както в посока гъвкавост, така и в посока балансиране на гъвкавостта чрез сила и стабилност.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече