Карфиол
Нискокалоричен и с много здравословни ползи
Нискокалоричен и с много здравословни ползи
От 11.03.2015, чете се за 4 мин.
Карфиолът е нискокалоричен зеленчук, който се препоръчва в режими за отслабване, тъй като е засищащ и се причислява към храните с отрицателен калориен баланс. Но освен това, той има и редица здравословни ползи за организма и заслужава да присъства на трапезата ви 1-2 пъти седмично.
Карфиолът е зеленчук от сем. Кръстоцветни, към което принадлежат още и броколи, кейл, зеле, брюкселско зеле и други. Името произлиза от латинското caulis (зеле) и flower (цвете).
Развъжда се от семе и е едногодишно растение. Ядливата част е под формата на глава, съставена от множество сбити помежду си разклонения (цветоносни стъбла). Главата е обвита с едри зелени листа, които я предпазват от слънчевата светлина. Това допринася за белия цвят на повечето сортове, но е добре да се знае, че съществуват и такива със светлозелена, оранжева или лилава глава. Между външните листа и ядливата част са разположени по-малки и нежни листенца, които също стават за ядене.
Съществуват доказателства за карфиола още през 600 г. пр. Хр.. Смята се, че произхожда от дивото зеле – растение, идващо от древна Мала Азия.
Карфиолът преминава през няколко етапа, докато се появява отново в района на Средиземноморието. Придобива популярност във Франция през средата на 16 век, а в последствие е култивиран в Северна Европа и Британските острови.
Най-големите производители на карфиол в световен мащаб: САЩ, Франция, Италия, Индия, Китай.
Суров карфиол, 100 г продукт: | |
Вода | 91.9 г |
Калории | 25 |
Белтъчини | 2 г |
Мазнини | 0.1 г |
Въглехидрати | 5.3 г |
Фибри | 2.5 г |
Захари | 2.4 г |
Холестерол | 0 |
Гликемично зареждане | 2 |
Здравословни ползи от консумацията на карфиол
Антиоксидантни ползи
Карфиолът е отличен източник на витамин C (46.4 мг / 100 г), както и много добър източник на манган.
Основните антиоксидантни в него са: бета-каротин, бета-криптоксантин, кафеена киселина, канелена киселина, кверцетин, рутин и кемпферол.
Противовъзпалителни свойства
Като отличен източник на витамин К, карфиолът предоставя едни от отличителните противовъзпалителни вещества.
Глюкобразицинът в него може да бъде преобразуван в молекула изотиoцианат или индол-3-карабинол.
Индол-3-карабинолът има антиоксидантно действие, като намалява вредите върху клетките в следствие на свободните радикали; има положително действие върху процесите на детоксикация на черния дроб и нормалното клетъчно възпроизвеждане.
Здравословни ползи за сърдечно-съдовата дейност
Глюкорафанинът в карфиола може да се превърне в изотиоцианат и сулфорафан.
Сулфорафанът задейства противовъзпалителната дейност в сърдечно-съдовата система и е възможно да подпомогне превенцията от увреждане на кръвоносните съдове.
В подкрепа на детоксикацията
Карфиолът съдържа фитонутриенти, наречени глюкозинолати, които могат да подпомогнат активацията на детоксикиращите ензими и да регулират дейността им.
Три са основните глюкозинолати в него: глюкобразицин, глюкорафанин и глюконастурцин.
Съдържанието на глюкозинолати в карфиола е значително, ако го разглеждаме от здравословна гледна точка, но въпреки това, то е много по-малко от съдържанието на глюкозинолати в брюкселското зеле, савойското зеле, броколи и кейл.
В подкрепа на храносмилателната дейност
Съдържанието на фибри в карфиола е добро, а това подпомага храносмилателната система.
Учените са установили, че сулфорафанът може да помогне при защитата на лигавицата на стомаха – основната му роля е в предотвратяване растежа на бактерията хеликобактер пилори (Helicobacter pylori).
Нужни са още изследвания, които да разгледат по-задълбочено потенциалните здравословни ползи на карфиола при заболявания, свързани с възпалителни процеси (възпаление на червата, инсулинова резистентност, синдром на раздразнените черва, затлъстяване, ревматоиден артрит и др).
Карфиолът съдържа пурини, които се свързват с повишаването на пикочната киселина. Хора, които имат проблеми с бъбреците или подагра, трябва да подходят с повишено внимание към прекомерната употреба на храни със съдържание на пурини. Разумно е да ги намалят или избягват.
Карфиолът се причислява към групата на гоитрогенните храни. Гоитрогените са вещества, които пречат на усвояването на йода и синтезирането на щитовидни хормони.
Ето защо, хора, които имат проблеми с нормалното функциониране на щитовидната жлеза, е редно да ги избягват.
Смята се, че карфиолът не влияе негативно на щитовидната жлеза при здрави хора.
Купувайте карфиол със здрава глава, по която да няма тъмни петна, наранявания или меки участъци. Имайте предвид, обвитите в листа глави се запазват по-дълго свежи и са по-добре защитени. Размерът на главата не е свързан с качеството на карфиола, но е хубаво отделните разклонения да са плътно сбити едно до друго.
Най-добрите вкусови качества на карфиола са между декември и март.
Съхранявайте карфиола в хартиена торба в хладилника. Избягвайте да купувате предварително нарязан карфиол, защото губи бързо свежестта си и трябва да се консумира в рамките на 1-2 дни след това. Когато се сготви, карфиолът е склонен да се развали по-бързо – съхранявайте в хладилник за не повече от 2-3 дни.
Карфиолът може да се яде суров, сварен, запечен, паниран.
За да го нарежете, първо премахнете листата, а след това и отделните разклонения (срязвайки ги в основата).
Остранете всички петна и кафяви участъци, ако съществуват.
Важно е да се отбележи, че в карфиола има фитонутриенти, които отделят миризливи серни съединения при по-продължително готвене.
Ако искате да регулирате тази миризма и да запазите хрупкавата текстура на зеленчука, гответе го за кратко време.
Понякога фитонутриенти в карфиола взаимодействат с металните съдове, в които се готви и стават причина за потъмняването му. За да избегнете този процес, добавете малко лимонов сок във водата, в която бланширате зеленчука.
Рони е много яка. Буквално. Занимава се с любителски бодибилдинг от няколко години. Освен това много я бива в готвенето и рисуването. Отговаря за ежедневния диалог с аудиторията ни, както във форума, така и в социалните ни канали (линкове в края на тази страница), както и стриктно следи, дали клиентите ни стават по-добри. Как става това тя научи и чрез образователната програма на Precision Nutrition.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече