Фукоксантин (Fucoxanthin)
Вторият най-изобилен каротеноид в природата


Чете се за 5 мин.
Здравословните ползи от водораслите са познати на хората от векове, макар едва през последните няколко десетилетия те да попадат и под микроскопа на съвременната наука.
Не е случайно, че менюто на държави като Корея, Япония и Китай е богато на подобен тип хранителни източници.
В този материал ще обърнем внимание на едно вещество, все още недобре изучено, но с голям потенциал, което се среща във високи концентрации именно в морските водорасли.
Какво ще научиш?
Какво е Фукоксантин (Fucoxanthin)?
Фукоксантинът е вещество със сериозен здравословен потенциал, зад което обаче все още стоят много въпросителни. То е един от най-разпространените морски каротеноиди, като пред него стои единствено астаксантинът.
Това е оранжево-кафеникав пигмент, който се среща основно в кафявите водорасли като Wakame (Undaria pinnatifida) и Hijiki (Hijikia fusiformis), но може да се срещне в по-малки количества и в други морски източници.
Първоначално фукоксантинът е извлечен от кафявите водорасли Fucus, Dictyota и Laminaria от Willstätter и Page през 1914 година.
Въпреки че е от групата на каротеноидите, подобно на астаксантина, той не е жизненонеобходим, не се преобразува във витамин А в организма и не оказва влияние върху нивата на витамина в кръвта.
Може да се срещне и на пазара за хранителни добавки, като се рекламира основно като вещество подпомагащо отслабването, но това не е единственото му предимство.
Метаболизъм и начин на действие
Фукоксантинът е мастноразтворим, което значи, че за да бъде добре усвоен, е препоръчително да се приема заедно с източник на мастни киселини.
Важно е да се отбележи, че фукоксантинът не присъства като такъв в кръвта. Преди да бъде усвоен, пигментът преминава през деацетилация в червата и почти целият бива метаболизиран основно до фукоксантинол (fucoxanthinol).
Пикът на фукоксантинол в серума се наблюдава 4 часа след прием, а полуживотът му е около 7 часа.
Научни изследвания върху плъхове показват, че в черния дроб фукоксантинът бива метаболизиран и до молекула наречена Amarouciaxanthin A, но на този етап не е напълно сигурно дали това се случва и при хората.
Две проведени изследвания при хора с продължителност 24 часа не откриват наличието на Amarouciaxanthin A, но е напълно възможно самият процес на метаболизиране на фукоксантина да отнема повече от 24 часа.
Доказани и потенциални ползи при хора
Това, което на този етап пречи фукоксантинът да бъде по-силно препоръчван, е липсата на достатъчно научни изследвания върху хора.
За момента е проведено само едно изследване с продължителност 16 седмици, което се фокусира върху здравословните ползи на пигмента.
В изследването са взели участие 151 жени с наднормено тегло, пред менопауза. Сравнението е било между участнички с нормални нива на чернодробни мазнини и такива с диагностициран неалкохолно затлъстял черен дроб.
Тестваният продукт е с патентовано име Xanthigen, който представлява комбинация от 300 мг масло от семената на нар и 300 мг екстракт от кафяви водорасли, с обща концентрация от 2,4 мг фукоксантин.
Резултатите са повече от задоволителни, като е важно да се отбележи, че изследването не е спонсорирано от и няма връзка с компанията производител на тествания продукт.
Участниците с нормални нива на чернодробни мазнини са намалили:
- теглото си със средно 4,9 кг;
- нивата на мазнини със средно 3.6 кг;
- нивата на триглицериди;
- нивата на C-реактивен протеин;
- кръвното си налягане от 128/93mmHG на 112/77mmHG.
Участниците с диагностициран неалкохолно затлъстял черен дроб са намалили:
- теглото си със средно 5.5 кг;
- нивата на мазнини със средно 3.5 кг;
- нивата на триглицериди;
- нивата на C-реактивен протеин;
- кръвното налягане от 138/91mmHG на 119/79mmHG;
- обиколката на талията си;
- нивата на чернодробни ензими - ALT от средно 48 на 26 U/l, AST от 51 на 29 U/l и GGT от 47 на 31 U/l. Нивата се запазват и две седмици след прекратяването на приема на продукта.
При 41 от участничките в началото на изследванието е бил измерен и базовият им метаболизъм. В края на изследването е отчетено значително повишаване.
Доказани и потенциални ползи при животни и инвитро
- Намаляване на нивата на холестерол и триглицериди в кръвта при плъхове – чрез блокиране на тяхното усвояване от храната и намаляване на производството им в организма;
- При мишки диагностицирани с диабет, след двуседмичен прием фукоксантинът успява значително да намали нивата на кръвна захар от средно 389.2 mg/dl на 176.4 mg/dl. Основният механизъм зад тези резултати е увеличаването на GLUT4 рецепторите в мускулните клетки и съответно по-доброто усвояване на глюкозата от тях;
- Като част от групата на каротеноидите, фукоксантинът е и силен антиоксидант. Антиоксидантните свойства са една от основните характеристики на каротеноидите и именно намаляването на свободните радикали в организма е един от основните им механизми, чрез които допринасят за здравето;
- Инвитро, при различни тестове, фукоксантинът отбелязва добри антиоксидантни резултати, но те са по-слаби от референтните стойности на витамин C, витамин E и бета-каротена при същите тестове;
- Инвитро, пигментът показва и добри противовъзпалителни свойства. Успява да намали активацията на макрофаги при LPS стимул (стандартен тест, водещ до силна имунна реакция).
Как можем да си набавим фукоксантин?
Голяма част от кафяви и микроводорасли съдържат високи дози фукоксантин и реално лесно може да се набавят оптимални количества дори и чрез ядене.
Например един от най-разпространените сортове - Myagropsis myagroides, съдържа 9.01 mg/g фукоксантин, a Dictyota coriacea – 6.42 mg/g.
Важно е обаче да се внимава изключително много, ако бъде решено каротеноидът да се набавя по този начин, тъй като морските водорасли са много богати на минерала йод.
Дори и Nori, водораслото с най-ниска концентарция на йод, съдържа 12 мкг на грам и 9 г от него биха набавили целия препоръчителен йод за деня.
Kombu, водораслото с най-висока коцентрация, съдържа около 2.6 мг/г йод и при прием на същите 9 г, най-високата известна до момента поносима доза йод ще бъде превишена цели 8 пъти.
Подобен прием на йод води до нарушаване на работата на щитовидната жлеза и е предпоставка за различни заболявания.
За да се избегне този проблем, водораслото може да бъде варено във вода за около 20-30 минути, което би премахнало почти целия наличен йод.
Фукоксантин може да се намери и като хранителна добавка.
В продуктите ще срещнете екстракт от морски водорасли. Видът на водораслите, от които е извлечен екстрактът, може да е, но може и да не е обозначен. Когато избирате продукт, следете за обозначение или на количеството фукоксантин в доза, или на процентното съдържание на каротеноида от общото количество екстракт в доза.
Препоръчителна доза и начин на прием
При проведеното върху хора изследване, положителните ефекти са наблюдавани единствено при доза от 2,4 мг фукоксантин дневно, но не и при по-ниска такава.
Препоръчваме да се придържате към дози в рамките на 2.5 до 6 мг дневно, тъй като при по-високи безопасността все още не е ясна.
Като мастноразтворимо вещество, за оптимално усвояване фукоксантинът следва да се приема с храна съдържаща поне малко мазнини.
Като хранителна добавка, може да се комбинира много добре с рибено масло, средноверижни триглицериди (MCTs), свързана линолова киселина (CLA) или масло от семената на нар.
Безопасност и възможни странични ефекти
При изследваните дози до 5 мг фукоксантин дневно, не се наблюдават странични ефекти.