Зеленчуков джоб
Нискокалорична алтернатива на сандвича
Чете се за 4 мин.
Какво ще научиш?
- Какво влиза в понятието зеленчуков джоб?
- Видове зеленчукови джобове
- В кои базови диети може да включите зеленчуков джоб ?
- Основни компоненти на зеленчуковия джоб
- Кога може да хапнем зеленчуков джоб ?
- Завиващ елемент
- Плънка
- Протеинови плънки
- Въглехидратни плънки
- Зеленчукови плънки (фибри, витамини и обем)
- Пюрета и сосове

Какво влиза в понятието зеленчуков джоб?
Това е зеленчук, с чиято помощ се опаковат други хранителни продукти по начин, позволяващ бързо приготвяне и бърза консумация без прибори. Това обхваща белене, рязане, пълнене, завиване. Кулинарно обработените, пълнени зеленчукови блюда са изключени от категорията.
Видове зеленчукови джобове
В това число влизат:
- Сурови пълнени чушки (камби и капии);
- Зелевите рула (китайско право зеле, къдраво зеле);
- Рула от маруля и други зелени салати.
В кои базови диети може да включите зеленчуков джоб ?
Зеленчуковият джоб е приложим за всички видове диети за отслабване, поддържане или покачване на тегло. Причина за това е големият избор на възможни плънки и сосове.Основни компоненти на зеленчуковия джоб
За да се направи зеленчуков джоб са нужни преди всичко зеленчуков завиващ елемент и плънка. Сосовете са полезна и приятна част от блюдото, но съвсем не са задължителни.Завиващ елемент
Зеленчуците, които стават за повиване на плънка имат ниско съдържание на въглехидрати, основна част от които са фибрите. Съдържат също витамини, минерали и най-вече вода. Дори плънката да е гъста и плътна, това не затруднява консумацията на зеленчуковия джоб, заради свежия и траен вкус на зеленчуковата обвивка, съдържаща влага.
Сурови пълнени чушки (камби и капии)
От чушката се отстранява дръжката с натиск навътре-навън (изтърбушване), така че да изпаднат захванатите към нея семена. С нож внимателно се остъргват напречните ципи във вътрешността й. Добре е чушката да е права, твърда и широка, за да може да побере повече плънка. Този зеленчук позволява използването на воднисти сосове за пълнене. Най-добре е пълнежът да се реже на дълги тънки ленти, когато е от твърд характер.
Зелевите рула (китайско право зеле, къдраво зеле)
Най-подходящи за увиване са правите твърди външни листа на китайското право зеле. Къдравото зеле служи за основа на джоба. За целта се използват 2 листа, увити конусовидно около основата на вече завитата в прави листа плънка. При воднисти плънки се използва комбинация от найлонов или непромокаем хартиен лист, за увиване на основата на вече увития зеленчуков джоб.
Рула от маруля и други зеленолистни зеленчуци
Рулата от маруля са многопластни. При тях меките плънки се увиват отделно, след което - заедно с твърдите. Тук се изисква най-голямо майсторство, поради по-крехката структура на зеленолистните зеленчуци. Увиването на нарязани меса, яйца и сирена е сравнително лесно, когато последните се събират на сноп в центъра на завиваното руло, а всяко листо маруля се застъпва с предходното и следходното. Когато правите подобен джоб, режете месата, кашкавалите и сирената, на дълги и дебели парчета, които да дадат стабилност на сандвича (подобно на колоните в сграда). Завитата в 1-2 листа мека плънка или сос (по-скоро пюре) се поставя между твърдите протеин съдържащи колони. Друг трик за завиване е в плънката, подобна на пюре, да се забодат няколко дълги и твърди парчета морков или краставица. Освен стабилност, това придава още по-свеж вкус на зеленчуковото руло. Основата на рулото се прави от хоризонтално навити по дължина 3-4 листа маруля, всяко от което частично се прегъва в основата.
Плънка
Плънката може да бъде мека и твърда, въглехидратна, белтъчна или маслена. Може да внася допълнително витамини, минерали, фибри, както и да придава екстра обем за засищане.
Протеинови плънки
Твърди:
- пушени, не нарязани меса (които ще бъдат нарязани на ленти или пръчици);
- шишчета (след завиване, шишът се изтегля);
- кебапчета, ленти пържоли и кюфтета (и др. скара);
- колбаси;
- кашкавали и сирена;
- ядки и бобови храни;
- яйчни белтъци;
Меки:
- извара, топени и пушени сирена;
- риба Тон;
- яйчни жълтъци;
Въглехидратни плънки
- царевица;
- грах;
- ориз;
- ленти хляб (които могат да попиват воднистия сос);
- печени картофи;
- овесени, ръжени и др. "ядки"
Зеленчукови плънки (фибри, витамини и обем)
Твърди прави:
- моркови, краставици, ленти броколи, аспержи, зелеви стъбла (твърдата част на листата), ленти чушка и др.
Меки или зърнести (без да се стържат):
- домати, кълнове, зеленолистни зеленчуци др.
Пюрета и сосове
Те могат да допълват състава на мазнини, протеини и въглехидрати. Най-важната причина за влагането им обаче, си остава подобряване вкуса на зеленчуковия джоб.
Пюрета и гъсти сосове:
- всички пасирани и отцедени, сурови и варени зеленчуци: картофи, броколи, домати и т.н.
- гъсти млечни продукти - отцедени сирена "Крема"", извара и топени сирена и т.н.
Воднисти сосове:
- лютеница, кетчуп и други зеленчукови сосове съдържащи въглехидрати
- майонеза, сметана и др. маслени сосове
- сосове подправки: соев, чеснов и др.
Кога може да хапнем зеленчуков джоб ?
Поради големите възможности за композиция на веществата в зеленчуковия джоб, всяко време на деня е подходящо за консумацията му. Въпреки това, от гледна точка на практичният му характер на мобилна и богата на протеин салата най-подходящи са:
- междинната сутрешна закуска;
- офис обяда;
- офис следобедната закуска;
- среднощните закусчици.