Женското тяло и медиите
Отслабнахте с цели 5 кг, а все още не виждате в огледалото нещо, което да напомня на онова секси тяло, закачливо усмихващо се от корицата на списанието.
Чете се за 4 мин.
На диета сте, приемате хапчета за редуциране на теглото и..... поздравления! Вие свалихте онези омразни 5 килограма, които обвинявахте за неуспехите в живота си. Но като погледнете в огледалото, все още виждате закръгленото коремче, което много пъти Ви караше да захвърлите в гардероба онази прилепнала по тялото ви блузка. И се питате - как така отслабнахте с цели 5 килограма и все още изглеждате ужасно?
Какво ще научиш?
Тази статия е специално предназначена за женската аудитория и има за цел да разгледа неудовлетвореността от фигурата като резултат от мита за красивото женско тяло, създаден и наложен от медиите.
Историята
В човешкото битие от векове е заложен стремеж към красота и съвършенство. Доказателства за това са многобройни рисунки и фигури на човешки тела, съхранени във времето и разкриващи естетическия свят на древния човек. Добре оформеното и хармонично женско тяло винаги e било издигано в култ, дори е обожествявано.
През годините култът към тялото е претърпял множество трансформации. И до ден днешен някои религии възприемат пищната фигура за символ на красота и плодородие. В последните години обаче тенденциозно се налага стереотипът, че красива е слабата и фина фигура.
Чия е вината?
Основният виновник за масовото налагане на слабата фигура са медиите - телевизия, списания, вестници, дори киното. В последните години те методично натрапват в женското съзнание, че красиво е слабото тяло. От кориците на списанията сме подложени на стотици визуални атаки от кльощави фигури на моделки с измъчени, но щастливи усмивки. Навсякъде се говори за магически диети, които ще ви накарат да „изглеждате с 5 години по-млади" и да „намалите обиколката на талията си с 10 см".
Ежедневно четем как шоу звезди потъват в неизвестност и след два месеца се появяват с новия си външен вид. В шоубизнеса слабата фигура е гаранция за успешна кариера, а „пълната промяна" напоследък послужи за освежаване на поувехналия имидж на много шоу звезди. Съвременната жена не иска просто да отслабва, тя иска да изглежда добре, подражавайки на модели от списания и телевизия. Модерният свят налага външния вид като средство за позициониране на личността. Според американски психолози до 70 % от общото впечатление за даден човек се изгражда на база на външния вид - първото нещо, с което хората се срещат.
Образът на красивото женско тяло и медиите
Образите на женски тела са навсякъде. Жените и частите от техните тела продават всичко - от храни до коли. Известни филмови и телевизионни звезди се подлагат на подмладяващи и отслабващи процедури. Женските списания са пълни със статии, обещаващи, че ако успеете да свалите онези омразни 10 кг, ще имате всичко - перфектен брак, любящи деца, страхотен секс и великолепна кариера.
Защо тези стандарти за красота масово се налагат сред жени, които са едри по рождение, а не сред жените с „нормално" тегло? Някои твърдят, че причините са икономически. С представянето на трудно постижим идеал индустриите за козметика и диетични храни си осигуряват потенциал за растеж и гаранции за добра печалба. И не е случайност, че младежкият вид и слабата фигура са непрекъснато представяни като най-важния елемент на красотата. Жените трябва да слабеят, иначе ще изглеждат стари. И според тези индустрии възрастта е бедствие, което трябва да бъде овладяно възможно най-скоро.
Залозите са големи. От една страна жените, които изпитват несигурност във фигурата си, са по-склонни да купуват козметични продукти, нови дрехи и продукти за отслабване. Статистиката сочи, че стойността на диетичната индустрия само в САЩ е около 100 милиарда долара годишно. От друга страна проучванията показват, че излагането на снимки на млади и слаби модели е свързано с депресии, ниско самочувствие и развиване на нездравословни навици за хранене при жените и момичетата.
Американската агенция, занимаваща се с проучвания на анорексия и други хранителни и психични разстройства твърди, че всяка четвърта девойка в училище прилага нездравослновни методи за загуба на тегло като пропускане на хранения, свръх физическо натоварване и предизвикване на повръщане. Мерки за намаляне на теглото се предприемат вече и от 9-годишни момичета, а 50-70 % от момичетата с нормално тегло смятат, че са дебели.
Неосъществимият идеал
Фактът, който буди най-много притеснение е, че медийният образ на женската красота са неосъществим идеал. Създаденият компютърен модел на жена с пропорциите на кукла Барби например сочи, че гърбът на въпросната жена ще е твърде слаб, за да крепи горната част на тялото й, а торсът й ще бъде твърде тесен да „държи" повече от едната половина на единия й бял дроб. Въпреки това реалният брой жени, борещи се за по-малко тегло на тялото си, е смущаващо голям, а последствията са унищожителни за здравето им.
Културата на слаботата
Проучванията сочат, че женските списания съдържат над 10% повече реклами и статии за намаляне на теглото, отколкото мъжките. Над три четвърти от заглавните страници на женските списания съдържат поне едно послание за това как да променим външния си вид - с диета, упражнения или естетична хирургия.
Телевизията и киното допълнително „подсилват" важността на слабото тяло като мярка за това колко „струва"една жена. Канадски агенции твърдят, че над 75 % от женските роли в телевизионни комедии са изпълнявани от жени с наднормено тегло. Същевременно в отговор на това някои списания се опитват да „подтиснат" тази тенденция, слагайки на модните страници в списанията си жени с нормални мерки на възраст не по-малка от 25 години.
Въпреки това рекламата диктува правилата на пазара и слабите фигури остават актуални. Ако преди около 20 години средностатичстическият модел е тежал с 8% по-малко от нормалната жена, днес този процент е 23. Рекламистите вярват, че именно слабите модели изстрелват продажбите в небето.
Подобрение или разрушение?
Барикадата от послания за слабота, диети и красота натрапва на „обикновената" жена усещането, че винаги има нужда от „пооправяне" и че по женското тяло винаги има какво да се „пипне". Това означава, че образът на „нормалната" жена е останал невидим за масмедиите. Истинската трагедия се състои в това, че много жени са приели присърце тези стереотипи и съдят за себствената си фигура по стандартите, наложени от медиите. Жените се научават да се сравняват с други жени и заедно с тях да се борят за мъжкото внимание.
Последиците ...
със сигурност не са оптимистични. Напоследък медиите непрекъснато са критикувани за налагането на слабото женско тяло като идеал за красота, създавайки у „нормалните" жени нереалистични очаквания и чувство за неудовлетвореност. В много случаи това усещане е придружено от появата на хранителни разстройства, често водещи и до психически проблеми.
Хранителните разстройства станаха много популярни сред известни имена в шоубизнеса. Хората гладуват до смърт, за да бъдат слаби. Натискът да си слаб е значителен в света на модата и танцовото изкуство, където да си с 10 кг поднормено тегло се счита за велико. Пример за това е идеалното тегло при балерините, което е с около 15% под нормалното за една жена. Загубата на телесни мазнини от прекомерната загуба на тегло често причинява отсъствие на месечен цикъл при жените, както и трудности със зачеването. В знак на протест към слабото женско тяло, не малко дизайнери, фотографи и медийни фигури отказват да лансират слаби модели в модната индустрия.
Използвани източници
- health.propeller.com
- feminist.com
- send2press.com
- goliath.ecnext.com
- suite101.com
- media-awareness.ca