Видовете тяло
Ендоморф, мезоморф, ектоморф... Какво означават?
Ендоморф, мезоморф, ектоморф... Какво означават?
От 22.02.2011, чете се за 3 мин.
Няма универсален начин на хранене и трениране, който да даде еднакво добри резултати при различните индивиди. Всеки има различни генетични предпоставки, които определят развитието на тялото му. За да откриете оптималния за вас хранителен режим и тренировъчен план, трябва първо да откриете кой е вашият тип тяло.
Американският учен Др. Уилям Шелдън (Dr. William H. Sheldon) за първи път категоризира човешкото тяло в три различни типа - ектоморф, ендоморф и мезоморф.
Малко са хората, които могат да се причислят напълно към даден тип. Обикновено повечето са комбинация от различните типове, но винаги един е преобладаващ.
За да откриете към кой тип принадлежи вашето тяло, трябва да погледнете как е изглеждало то по време на юношеските/детските години, преди да бъде променено от възрастта и начина ви на живот.
Ектоморфният тип е строен и слаб, с тънки кости, с дълги ръце и крака и издължени мускули. Ектоморфите качват маса много трудно и след това лесно я губят.
Те се характеризират с релефни тела и нисък процент подкожни мазнини. Жените ектоморфи обикновено се радват на своя тип тяло, но за мъжете то може да бъде сериозен проблем.
Ектоморфите имат много бърз метаболизъм.
Този тип се характеризира с дебели и силни кости. Закръглените форми и високият процент подкожни мазнини са присъщи за ендоморфа.
Този тип няма проблем с качването на маса, но най-трудно може да постигне релефна мускулатура.
Ендоморфите имат забавена обмяна на веществата и трябва да внимават с натрупването на излишни килограми.
Мезоморфният тип има най-добрите генетични предпоставки за изграждане на мускули. Този тип хора се характеризират с атлетични тела.
Мезоморфите бързо реагират на тренировките и лесно изграждат мускулна маса. Към това се прибавя и природно голямата физическа сила.
Този тип няма проблем нито с качването на мускулна маса, нито с постигането на дълбок релеф. Мезоморфите имат широк гръден кош и масивни мускули.
Дори неспазването на стриктен тренировъчен/хранителен режим невинаги повлиява на добрата генетика на мезоморфа. Последното не трябва да е причина да нарушавате тренировката и диетата си.
Независимо какъв е вашият тип тяло, винаги има начин да постигнете целите си и желаната мускулатура.
Открийте и приемете типа си тяло и спазвайте тренировъчния и хранителния си план, които ще ви помогнат да неутрализирате отрицателните черти на вашия тип тяло.
Независимо дали сте ендо, екто или мезоморф, нищо не може да замести стриктния режим и стремежа към успех.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече