Какво трябва да знаем за сауната?
Какъв е ефектът от сауната? Топи ли наистина мазнини и не е ли опасна?
Чете се за 5 мин.
Ходите ли на сауна? Ако отговорът е "да"или "не, но ми е интересно да опитам", с помощта на този материал може да опресните знанията си, да научите нещо ново или просто да разберете дали сауната е подходяща за вас. Ще опитаме да дадем отговор на най-често задаваните въпроси за използването на сауна.
Какво ще научиш?
- Колко често мога да посещавам сауна?
- Каква продължителност да избера?
- С каква влажност трябва да бъде сауната?
- Каква температура?
- Не е ли опасно?
- Подходяща ли е сауната за всеки?
- Може ли сауната да се комбинира със спорт?
- Какъв е ефектът от сауната?
- Съвети за използването на сауна
- Безопасност
- Инфрачервена кабина
Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.
Колко често мога да посещавам сауна?
При добро здраве може да посещавате сауната всеки ден. Но имайте предвид, че сауната ще изсуши кожата ви - може да се наложи употребата на овлажняващ лосион след процедурата.
Каква продължителност да избера?
Тук нещата са индивидуални, но все пак може да започнете с кратки серии от 3-4 минути. Постепенно увеличавайте продължителноста. Без проблем може да стигате до 60-90 мин.
С каква влажност трябва да бъде сауната?
Влажността на въздуха може да се регулира – сипвайки вода върху камъните в сауната. Никога не стойте в сауната при прекалено сух въздух – това може да увреди дихателната ви система. При по-висока влажност се наблюдава по-обилно потене.
Каква температура?
Температурата в сауната обикновено е между 70 и 100 градуса по Целзий. Този показател е индивидуален. Започнете с по ниски стойности - 80 градуса, докато намерите оптималната за вас температура.
Не е ли опасно?
Ако сте здрав и при разумна употреба сауната се счита за безопасна. Стига, разбира се, да не се стремите да поставяте рекорди. Ако все пак имате притеснения – консултирайте се с лекар.
Подходяща ли е сауната за всеки?
Като правило всеки може да посещава сауната, НО при употреба на алкохол, наркотици или при ниско кръвно налягане следва да се обърне по-специално внимание, тъй като при тези случаи ефектът от сауната е по-силен.
Може ли сауната да се комбинира със спорт?
ДА! Без проблем може да релаксирате в сауната след тежка тренировка в залата. Все пак е препоръчително да приемете известно количество течности, тъй като самата тренировка е обезводнила тялото и при непосредствено влизане в сауната може да се получи прекомерно обезводняване. Също така при наличие на мускулна травма (която е препоръчително да се третира със студено) не е желателно да влизате в сауната.
Какъв е ефектът от сауната?
- Кръвно налягане – сауната понижава кръвното налягане. Хора с ниско кръвно налягане трябва да са изключително внимателни, преди да посещават сауна. Предварително се консултирайте с личния си лекар.
- Подобрява се тонусът и жизнеността на тялото.
- Алкохолно питие в сауната? Това не е добра идея. В комбинация със сауната ще получите много ниско кръвно, което не е желателно.
- Подобрява имунната система.
- Топене на мазнини? Отговорът е – НЕ! След сауна наистина сте по-леки, но това се дължи на загубата на течности, а не на загуба на мазнини. Не се залъгвайте от примера на много атлети, които ползват сауната, за да "влязат" в по-долна категория. Те имат нужда да свалят определено тегло за кратък период от време (обикновено докато трае официалното мерене на кантара). След това тези килограми се връщат веднага с приема на течности.
- Сауната помага на тялото да се поти и по този начин чрез потта се отделят токсини. Вследствие на което се наблюдава по-добра функция на бъбреците и черния дроб.
- Отпуска мускулите, като подпомага автономната нервна система, която контролира мускулното разтягане, а също така потенето, кръвното налягане и храносмилането. Чрез загряването на тялото се подобряват тези функции.
- В конкретни случаи сауната има сходен ефект с упражненията в залата, но без да се изразходва толкова енергия. По-добра оксидация на тъканите, намалява кръвното налягане, спомага за по-добра еластичност на артериите.
- Подходяща е за сърдечно-съдова релаксация.
- Нагряването на тялото измества кръвта навън към кожата (за да разсее топлината), по този начин се получава своеобразна профилактика на вътрешните органи и се стимулира кръвообращението.
- Високата температура помага на тялото да унищожава различните видове бактерии, вируси и паразити. Много хора имат ниска телесна температура и по-този начин не могат ефикасно да се "борят" с различните хронични инфекции. Проблеми могат да възникнат на следните места: синусите, очите, ушите, гърлото и червата.
- Минус е, че сауната може да бъде опасна за хора, които не издържат на висока температура, особено такива със сърдечни проблеми или чиято нервна система е увредена от излагане на токсични материали.
Съвети за използването на сауна
- Хигиена – преди сауната вземете душ. Никога не влизайте с дрехи или джапанки в сауната (единствено може да ползвате кърпа, ако се чувствате дискомфортно без дрехи).
- Изберете си място в сауната (на горните редове е по-топло). За препоръчване е да ползвате кърпа, на която да седнете.
- Отпуснете се и оставете топлината да проникне в тялото и порите на кожата ви да се отворят.
- Може да сипете вода върху камъните на печката. Това ще увеличи влажността на въздуха и ще създаде усещане за по-висока температура в помещението.
- Може да излезете от сауната и да починете няколко минути в стаята за релакс (по този начин може да направите няколко серии с кратки почивки).
- Винаги след сауна вземайте душ (за да отмиете потта) и дайте на тялото 15 мин за почивка (може в стаята за релакс). Никога не се връщайте веднага към нормалното си ежедневие, без тялото да е възстановено.
- Удачно е сауна да се прави сутрин или вечер преди лягане (тогава тялото е спокойно).
- Преди да ползвате сауна задължително се консултирайте с лекар.
- Бременни жени и деца под 7 години да избягват сауната.
- Ако не сте сигурни как тялото ви ще реагира на сауната, винаги започвайте с кратки серии от приблизително 5-6 мин.
Безопасност
При ползването на сауна/инфрачервена кабина е силно желателно до вас да има придружител или приятел.
При ползване на сауна/инфрачервена кабина от хора, които са употребили наркотични вещества може да се наблюдава повторен ефект (по-слаб или същият като този, когато сте взели наркотика) по време на сеанса. В такива ситуации винаги посещавайте сауната с придружител.
Инфрачервена кабина
Тя е подобна на сауната. Разликата тук е, че помещението не се затопля чрез камъни и печка, а посредством инфрачервени лъчи.
- Плюс е, че обектът се нагрява чрез лъчение, тоест без да се увеличава температурата на въздуха около обекта.
- Температурата на въздуха в кабината е сравнително по-ниска от тази в обикновените сауни, но тялото се поти обилно.
- Само 20% от лъчението нагрява въздуха, а другите 80% се използват, за да загряват тялото на човека.
- Лъчението прониква на 5-8 см вътре в тялото.
- Кабината загрява много по-бързо от традиционната сауна.
- Тялото се поти по-бързо и при по-ниски температури, отколкото в сауна.
- Това е по-удачният вариант за хора със сърдечни проблеми.
- Хора, които имат спортни травми, артрит, хронична умора могат успешно да използват инфрачервените кабини, за да ускорят премахването от тялото на тежки метали и химикали, които се задържат в мастната тъкан и трудно се премахват.
- Топлината от инфрачервените кабини е изключително полезна за хора, страдащи от акне, екземи, алергии, целулит – потенето премахва мъртвия слой клетки и подобрява тонуса и еластичноста на кожата.
- За разлика от традиционната сауна, тука няма вероятност за разпространение на бактерии (в кабината въздухът не е влажен както в сауната).
Независимо дали ще изберете сауна или инфрачервена кабина - не пропускайте един от важните моменти, а именно добрата компания, която ще ви осигури една приятна атмосфера.
Тази статия има за цел само да достави информация по темата, не и да влияе върху избора на потребителите. Преди да започнете да посещавате сауна/инфрачервена кабина, задължително се консултирайте с лекар и се придържайте към неговия съвет.