Ученици, фитнес и родители - втора част
Вредни или полезни са диетите? Митове и факти за родители и ученици
Вредни или полезни са диетите? Митове и факти за родители и ученици
От 16.09.2012, чете се за 5 мин.
След като разбихме мита за вредните ефекти на фитнеса върху подрастващите, идва ред да изясним ситуацията около друга популярна заблудa, а именно вредни ли са диетите.
Популярни аргументи-твърдения на родителите и контрааргументите на специалиста, подплатени с факти:
Истината е съвсем различна.
"Йо-йо ефектът" е следствие на гладуване и над 8% загуба на тегло за месец.
Задължителни условия за постигането на "йо-йо ефект" са системните кризи за сладко, хронично ниско кръвно налягане, раздразнителност и хронична умора.
Всичко това се наваксва със зверски апетит веднага щом дойде задоволството от свалените килограми. Това обаче няма нищо общо с диетите.
Общото тук е с гладуване и наваксване на енергия при първа възможност. Диетите не са синоним на гладуване!
Именно затова не препоръчвам на никого да следва готови хранителни менюта, взети от страниците на комерсиални неспециализирани издания.
Въпросните универсални диети, които уж действат безотказно, са един от главните виновници за поява на гастрити, язви и хранителни разстройства сред деца и подрастващи.
Това е все едно да се каже, че пресичането на улицата е опасно и да се забрани на тинейджъра да пресича улици.
Ясно е, че няма как да се получи. Има опасни улици, има и опасни диети.
Важното е и подрастващи, и родители да се научат да ги различават.
Всичко, което е нужно, е в семейството да се отдели време за повишаване на културата на хранене.
Това става след консултация със специалист и самообучение в интернет, четене на популярна литература и присъствие на семинари - вариантите са много.
Това съвсем не е така! Има диети за отслабване, диети за поддържане на форма (т.е. диетична норма), диети за покачване на тегло.
Има диети за хора с диабет, за хора, чувствителни към глутен и лактоза, за хора с алергии и стомашно-чревни заболявания.
Да не забравяме и диетите за хора с нарушения в метаболитната обмяна.
Всяка диета, изготвена от специалист, има за цел да изпълни някаква задача, като поддържа здравето на спазващия я или като го подобрява във времето.
Знаете ли какво е нормално хранене? В едно семейство хората се хранят по един начин, а в друго по друг.
Преди да се направи анализ на храненето на семействата, които уж ядат вкусна, привидно достатъчна храна, без да се лишават от нищо, няма как да се разбере дали в менюто им няма скрити дефицити.
Проучванията на диетолози сред повече от 150 деца, проведено в полско училище през 2003 година, разкрива някои смущаващи факти за тяхното фамилно хранене.
100% от изследваните имали дефицитен прием на витамин Д в храната.
Какво е положението у нас? В правителствения план-проект "Национален план за действие по околна среда и хранене" за периода 2008-2013 година като една от главна цели за направлението "Храни" е записано: "Да се извършат положителни промени в националния хранителен модел за намаляване риска от хранителни дефицити и хронични заболявания, свързани с храненето." Като основни проблеми на "нормалното" българско фамилно хранене специалистите посочват:
Младите членове на обществото силно се влияят от реклами, комерсиални списания и общуването си с връстници и приятели.
Лошото е, че в потока на информацията от човек, който я пише към човек, който я чете и разказва, има сериозни информационни замърсявания, досущ като ефекта на "развален телефон".
Вашата (на родителите) роля е да отсявате опасните и безполезни начинания в храненето, като прекомерна консумация на кофеинови напитки или крайни диети (гладувания) от рода на "по 1 яйце на ден"...
Психолозите твърдят, че строгото "Не!" не е правилният подход към децата и особено към подрастващите.
Решението е в открития разговор. Най-добре разберете повече за диетата, с която подрастващият в семейството се е заел така упорито.
Четете информация в интернет и специализирани издания.
Допитайте се до специалист по диететика или диетолог, чуйте мнението на семейния лекар и на база на техните оценки и след дебат вземете единодушно решение - става ли диетата или има нужда от по-добра.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече