Скачане на въже - първа част
Някои непознати ползи
Някои непознати ползи
От 28.01.2011, чете се за 2 мин.
Питали ли сте се, защо толкова малко хора във фитнес залите избират скачането на въже като кардио дейност? Причината не е в това, че машините са по-резултатни, а в нежеланието на спортуващите да губят време в усвояване на техники за скачане.
Е, според някои медицински изследванията се оказва, че освен загуба на мазнини, скачането носи на практикуващите нещо по-важно в дългосрочен план. Скачането на въже подобрява функциите на вестибуларния апарат и редуцира стреса! Дали да не поскачаме?
Скачането е сложно движение, при извършването на което участват всички мускулни групи на краката, както и повечето мускулни групи на ръцете и торса. Продължителното скачане усилва дейността на централната и периферната нервна система, тъй като й се налага постоянно поддържане на равновесието в рязко променяща се среда. Добре дозиран, този стрес въздейства положително както върху мускулите, така и върху сърдечносъдовата система, оросяването на вътрешните органи и не на последно място върху подобряване работата на нервната система.
Като натоварване скачането на въже е умерено до високо интензивна кардио дейност. Важното тук е, че колкото по-напреднал става човек в скачането, толкова по-ниско интензивно става натоварването, ако се прави с еднакъв брой завъртания в минута. За обездвижените хора обаче, дори 60 завъртания в минута (минималната скорост за скачане на въже) може да се окаже високо интензивно кардио.
Скачането на въже е подходящо за всички здрави хора на възраст под 55 години с до 35% подкожни мазнини. При представителите от тази група се изисква две до четири пъти седмично скачане по 5 минути, за да се достигне до 10 минутно скачане без прекъсване с ниска интензивност (50% от максималния сърдечен ритъм).
По-възрастните спортуващи следва да преминат през по-дълга програма от постепенно редуващи се във времето кардио дейности, за да подготвят сърцето си за натоварването. Това се налага, тъй като неопитният в кардио упражнения човек трудно разпознава опасния от безопасния пулс, а това е рисково при възрастни и затлъстели хора.
Скачането не се препоръчва на хора с вестибуларни, сърдечно съдови и дихателни проблеми. Не се препоръчва и на хора с травми в глезените и коленете, както и на плоскостъпите.
Мъж с тегло 70 кг. който скача на въже с 120 завъртания в минута, изразходва по 13 ккал/минута? Това е темпо, което всеки човек усвоил базовите умения за скачане може да поддържа с лекота.
Продължение - техники и програми за скачане на въже.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече