Тренировъчни стратегии - периоди за тонизиране
Златни правила за по-добър тонус
Златни правила за по-добър тонус
От 28.01.2014, чете се за 6 мин.
В този материал са разгледани две напълно противоположни по цели и методи за постигане стратегии, от които имат нужда различни групи трениращи. Общото помежду им е тонусът. Докато за начинаещите фитнес любители и неспортуващите хора той в важен за запазване на здравето, то за среднонапредналите и напредналите последователи на модерния атлетизъм тонусът е черешката на тортата.
Това е кратък период от време в тренировъчната година, през който или навлизате обратно във форма, т.е. тренирате за базов тонус след прекъсване или се касае за период, през който повишавате тонуса си до извънредно висока степен.
Популярен синоним на понятието тонус за дамите е "стегнатост", а за господата думата е "твърдост". И при едните и при другите обаче се касае за степен на мускулна готовност. Различаваме пасивен и активен тонус, като първият изразява степен на мускулна възбуденост в покой, а вторият - възбудеността по време на мускулна работа.
Визуално и осезаемо високият активен тонус е много ефектен, но за жалост на трениращите - нетраен. Ето защо да се целим във висок тренировъчен тонус, без да помислим за ежедневния, не е ползотворно. За щастие има принципи и методи, които могат да подпомогнат поддържането на по-висок пасивен тонус.
За разлика от периодите на покачване на мускулна маса или отслабване периодът за тонизиране през годината е относително краткотраен. Тук ще се спра на два основни варианта, които удовлетворяват двете най-важни и изискващи планиране тренировъчни цели, свързани с тонуса:
Тонусът на неспортуващия човек е много нисък в сравнение с този на системно занимаващия се с умерено интензивен спорт. Това означава, че мускулите са меки, релаксирани и имат ниска степен на работоспособност. По-неприятният момент обаче се появява, когато едни мускули имат висок или свръхвисок тонус, а други с противоположни функции са обездвижени и подценени. Това се получава при работещия неспортуващ човек, който тренира едни и същи мускулни групи в ежедневието и работата си си: дълги гръбначни, бицепси, предни раменни глави, прасци и др.
При следване на този сценарии за дълъг период липсата на баланс в тонизирането води до гръбначни изкривявания, шипове, хронични болки в мускулатурата и не на последно място, висока склонност към поява на битови контузии - растежения, навехвания, прищипвания и др. Изходът от ситуацията е в постепено и безопасно повишаване на общия тонус във фитнес залата.
Периодът за базово тонизиране е познат като встъпителен и има продължителност от три до шест седмици.
Основните тренировъчни приоритети в първите 4 до 6 седмици са:
За да се изпълнят приоритетите, начинаещите следва да:
Високият активен състезателен тонус е свързан с висока твърдост на мускулатурата, а когато е в комбинация с масивно кръвонапълване при бодибилдърите, той работи за по-дълго задържане на кръвта в напомпания мускул. Това обаче се дължи както на активното тонизиране, така и на тъканните особености на културистичния тип мускулатура. Любителите имат далеч по-слабо кръвоснабдена мускулно телосложение, а им липсват сериозни стимули да напомпват мускулите си след прага на болката.
Периодът на тонизиране в предсъстезателния период е кратък и продължава 2-4 седмици. Понеже тази част от статията за тонизиране е ориентирана най-вече към фитнес любители със сериозен стаж, но без състезателни амбиции, ще се спра преди всичко на стратегия, ориентирана към висок пасивен и средновисок активен тонус. Липсата на състезания при любителите се компенсира от предизвикателството, наречено плаж. Там всеки иска да покаже най-добрата си форма и по възможност да я запази до края на летуването. За да се подготви за плажа един любител, той трябва да отдели поне две седмици за подготовка и още две по време на самата почивка, за да поддържа ефекта.
При фаза първа, ударно повишаване на тонуса, най-важните неща, които трябва да подсигурим, са:
За постигане на висок активен тонус се използват следните принципи и методики:
При втора фаза, поддържане и задържане на висок пасивен тонус за периоди до две седмици, са важни следните приоритети:
Постигането на приоритетите за втора фаза става чрез следните методи и принципи:
Препоръчителни материали, свързани с темата:
Имаме план за твоята по-добра спортна форма!
Научи повечеCelipharm Celimax Mg
Магнезиев комплекс
Pure Nutrition Beef Jerky
Телешки хапки
Blackroll Blackroll Standard
Фоумролер
Celipharm CelimaxC+
Витамин C и цинк
Nadia Petrova Zen
Комплекс от адаптогени
Nadia Petrova One с Касис
Мултивитаминен комплекс с колаген
Blackroll Loop Band Set
Комплект тренировъчни ластици
Celipharm Celiflam Rapid
Противовъзпалителна формула за кости и стави
Nadia Petrova One с Какао
Мултивитаминен комплекс с колаген
Blackroll Super Band Set
Комплект дълги тренировъчни ластици
Още предложения от BB-Team Магазин