Риган (Оriganum vulgare)
Антисептик, антиоксидант и страхотна подправка
Антисептик, антиоксидант и страхотна подправка
От 27.01.2009, чете се за 2 мин.
Ако се чудите какво да сложите в солената овесена каша за обяд, то по-добре не опитвайте с риган. Него може да сложите в пълнозърнестите, ръжени или пшеничени макарони. Извън кухнята риганът може да облекчи гърлото, което Ви дразни от време на време или да Ви помогне при някоя от така типичните за лятото кожни инфекции.
Риганът (Origanum vulgare, Lamiaceae) e ниско многогодишно тревисто растение, характерно за умерените климатични зони в Европа, Азия и Севрна Америка. У нас риганът расте практически навсякъде и е предмет на култивиране заради ценните си вкусови, консервиращи и медицински качества. Листата, стеблата и цветовете на растението се използват като основа за чай, а също и за добив на етерично масло.
Писаната историята на употребата на ригана започва от древните гърци, които освен като подправка го използвали и в медицинската си практика. Бащата на медицината Хипократ използвал ригана като антисептик за лечение на дихателни и стомашни неразположения. С есенциалното масло от риган елините третирали рани, ухапвания от змии и паяци.
Използването на ригана като лечение на болести, засягащи дробовете и носоглътката, доминирало до 18 век. Век по-късно Еклектичната медицинска школа, промотираща билколечението започнала да предписва масло от риган като средство, стимулиращо менструацията.
Днес риганът се използва в кулинарията като билкова подправка (сосове, пици, макаронени изделия и др.), като билка, облекчаваща симптомите и бореща се с възпалението на гърлото при настинки и грип. Есенциалното масло от риган намира по-широко приложение: в парфюмерия, консервиране на храни (сирена, сосове), билкови мехлеми и др..
В листата, стеблата и цветовете на ригана се съдържат големи количества на феноли и флавоноиди. Основните активни съставки са: карвакрол, лимонен, оцимен, пинен и кариофилен.
Няма специфични противопоказания, за които трябва да се внимава при употребата на ригана и неговите екстракти. Въпреки това, са възможни прояви на автоимунна реакция (алергия). Екстрактът от риган има силен успокоителен ефект и не бива да се приема в големи дози. Дори в малки дози маслото от риган има установен известна токсичност, подобно на повечето маслени есенции.
Срещат се разлики при стандартизацията по направата на сухия и масления екстракт в международен мащаб. В случай че приемате продукт от Риган, най-добре е да спазвате дозата, препоръчана на етикета или да се допитате до специалист фитотерапевт. Употребата на сух риган като подправка не търпи ограничения поради значително по-ниското ниво на активни вещества в сравнение с екстрактите.
При хранителните добавки екстракт от риган може да срещнете в състава на комплексна билкова формула за подобряване на имунната система, като средство за борба с различни бактерии, обитаващи стомашно-чревния тракт.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече