Анасон - вълшебната подправка

Не само лекува, но и възвръща апетита

Със сладникав вкус и приятен аромат, анасонът е билка, която не само лекува, но и възвръща апетита. Освен като една от основните съставки на популярното питие, той има множество други приложения - не само в кулинарното изкуство, но и в народната медицина.

Какво ще научиш?

Искаш ли да постигнеш мечтаната форма и трайно по-добро здраве?

Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.

Анасон

Знаете ли, че...

Анасонът (Pimpinella anisum) представлява тревисто едногодишно растение с цилиндрично, слабо набраздено към върха разклонено стъбло. Негова родина е Южна Европа, както и по-топлите области в Азия. Билката е от семейството на кимиона и копъра. Цветовете му са бели, стъблото е високо от 30 до 60 см. Сиво-зелените му плодове - дълги, яйцевидни или продълговати, достигат до 5 мм дължина, имат характерна миризма и сладникав вкус и са особено богати на етерични масла и мазнини. Периодът на цъфтеж е през юни и юли, а плодовете му се събират през ранната есен, в началото на тяхното узряване, след което се сушат. В България анасон се отглежда главно в Бургаско, Хасковско и Чирпанско.

Обикновеният анасон се споменава в съчинения на Плиний Стари още през първи век, но често се среща и в списъка на Карл Велики за култивиране на лечебни растения през девети век, докато през единадесети анасонът започва да се използва за добиване на етерично масло.

Какъв е неговият химичен състав?

Плодовете съдържат 2-3% (а в някои сортове дори до 6%) етерично масло с главна съставка анетол (80-90%). Освен анетол, те съдържат и малки количества метилхавикол, анизалдехид, анизкетон и анозова киселина. Плодовете са богати и на тлъсто масло (8-28%), белтъчни вещества (до 30%), слузни вещества и около 10% минерални соли. Трябва да се отбележи, че при неправилно съхранение анетолът димеризира в двуанетол, за който се предполага, че има естрогенни свойства. При образуване на този продукт етеричното масло става отровно. Поради тази причина анасонът трябва да се съхранява на тъмно и хладно място, в затворен съд, до две години. Под въздействие на светлината той постепенно придобива тъмен цвят и неприятен вкус.

Здравословни ползи

  • Плодовете на анасона (под формата на чай или в комбинация на билката с мляко) се използват най-често като средство за лекуване на кашлица от различен произход. Те спомагат за отделянето на бронхиалните секрети (т. нар. секретолитично действие) и отпушват носа. Прилагат се успешно като помощно средтсво в терапията на лечение на ангина, ларингит, фарингит, хроничен бронхит, бронхиална астма.
  • Анасонът има и антибиотично действие, като доста ефективно се справя с определени бактерии. А семената от анасон със своето щадящо действие са особено подходящи за малки деца.
  • Народната медицина препоръчва ароматната билка за лечение на различни заболявания на стомашно-чревния тракт - гастрит, ентероколит с болезнени колики, при метеоризъм и др. Анасонът значително подобрява апетита и храносмилането. Заради дезинфекциращото си и антибиотично действие, той ефективно предпазва организма от инфекциозни болести, атакуващи храносмилателната система. Нерядко се прилага и при заболявания на отделителната система - възпалителни заболявания на пикочните пътища, камъни в бъбреците и др.
  • Анасонът се използва и за стимулиране на млечната секреция при кърмачки. Той е известен и с качествата си на афродизиак - някои билкари дори твърдят, че анасонът подобрява плодовитостта при мъжете.
  • Богатото съдържание на етерично масло прави билката изключително добро потогонно и температуропонижаващо средство. Редица билкари дори смятат, че анасонът е подходящо помощно средство за лечение на подагра, главоболие, циреи и отоци.
  • Тази билка има още две много характерни свойства: ароматизиращо и успокояващо. Лекият аромат и сладникаво-пикантният му вкус го правят особено подходяща билка за борба с лошия дъх. Днес различни фармацевтични компании използват извлек от анасон за производство на паста за зъби и вода за уста. От друга страна, чаят от анасон успокоява нервите и се препоръчва на хора, страдащи от безсъние. Същият ефект има и етеричното масло от анасон, поставено в ароматизираща лампа.
  • Етеричното масло от анасон подобрява кръвоснабдяването на кожата.

Здравословен риск

Внимателни трябва да бъдат хората с установена алергия към билката или към етеричното масло от анасон.

Да си приготвим вкусен чай от анасон

Прави се запарка от 1 чаена лъжичка счукани плодчета с ½ л вряща вода. След един час запарката се прецежда и се приема по ½ чаена чаша преди хранене.

Други приложения на билката

Изброените качества на анасона го правят подходяща съставка за различни парфюми, както и за подобряване на вкуса и мириса на някои медикаменти. Като подправка той намира приложение за обработка на месо, сладкиши, тестени изделия, за приготвянето на различни сосове, а листата успешно могат да бъдат използвани за салата. Китайската кухня използва билката за приготвяне на супи и ястия от коренови зеленчуци. Добре се комбинира с подправки като карамфил, индийско орехче и джинджифил. С аромат на анасон е една от най-популярните алкохолни напитки в Гърция - узо, както и пастис във Франция.

Използвани източници

  • lekar.bg
  • nauka.bg
  • "Билките във всеки дом" - проф. Д. Станева, Медицина и физкултура, София
Още съдържание по темата
Храни-богати-на-витамин-Д
Храни, богати на витамин Д
Храни-богати-на-магнезий
Храни, богати на магнезий
Храни-богати-на-мелатонин
Храни, богати на мелатонин
Храни-богати-на-селен
Храни, богати на селен
Направи първата стъпка към твоята цел.

Методът на BB-Team е модерният начин да изградиш здравословни навици, трайни резултати, увереност и контрол над здравето си с лична подкрепа и отчетност.

top-arrow