Анасон - вълшебната подправка
Не само лекува, но и възвръща апетита
Не само лекува, но и възвръща апетита
От 20.03.2011, чете се за 3 мин.
Със сладникав вкус и приятен аромат, анасонът е билка, която не само лекува, но и възвръща апетита. Освен като една от основните съставки на популярното питие, той има множество други приложения - не само в кулинарното изкуство, но и в народната медицина.
Анасонът (Pimpinella anisum) представлява тревисто едногодишно растение с цилиндрично, слабо набраздено към върха разклонено стъбло. Негова родина е Южна Европа, както и по-топлите области в Азия. Билката е от семейството на кимиона и копъра. Цветовете му са бели, стъблото е високо от 30 до 60 см. Сиво-зелените му плодове - дълги, яйцевидни или продълговати, достигат до 5 мм дължина, имат характерна миризма и сладникав вкус и са особено богати на етерични масла и мазнини. Периодът на цъфтеж е през юни и юли, а плодовете му се събират през ранната есен, в началото на тяхното узряване, след което се сушат. В България анасон се отглежда главно в Бургаско, Хасковско и Чирпанско.
Обикновеният анасон се споменава в съчинения на Плиний Стари още през първи век, но често се среща и в списъка на Карл Велики за култивиране на лечебни растения през девети век, докато през единадесети анасонът започва да се използва за добиване на етерично масло.
Плодовете съдържат 2-3% (а в някои сортове дори до 6%) етерично масло с главна съставка анетол (80-90%). Освен анетол, те съдържат и малки количества метилхавикол, анизалдехид, анизкетон и анозова киселина. Плодовете са богати и на тлъсто масло (8-28%), белтъчни вещества (до 30%), слузни вещества и около 10% минерални соли. Трябва да се отбележи, че при неправилно съхранение анетолът димеризира в двуанетол, за който се предполага, че има естрогенни свойства. При образуване на този продукт етеричното масло става отровно. Поради тази причина анасонът трябва да се съхранява на тъмно и хладно място, в затворен съд, до две години. Под въздействие на светлината той постепенно придобива тъмен цвят и неприятен вкус.
Внимателни трябва да бъдат хората с установена алергия към билката или към етеричното масло от анасон.
Прави се запарка от 1 чаена лъжичка счукани плодчета с ½ л вряща вода. След един час запарката се прецежда и се приема по ½ чаена чаша преди хранене.
Изброените качества на анасона го правят подходяща съставка за различни парфюми, както и за подобряване на вкуса и мириса на някои медикаменти. Като подправка той намира приложение за обработка на месо, сладкиши, тестени изделия, за приготвянето на различни сосове, а листата успешно могат да бъдат използвани за салата. Китайската кухня използва билката за приготвяне на супи и ястия от коренови зеленчуци. Добре се комбинира с подправки като карамфил, индийско орехче и джинджифил. С аромат на анасон е една от най-популярните алкохолни напитки в Гърция - узо, както и пастис във Франция.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече