Кръгова тренировка
Приложимост и особености според тренировъчните цели и спортния опит
Приложимост и особености според тренировъчните цели и спортния опит
От 09.03.2011, чете се за 4 мин.
Кръговата тренировка има древна история. Това е първият тип тренировъчна система, позната още от Елада, а по-късно и от Рим. Можете да включите кръгови схеми в своята фитнес стратегия в периоди за отслабване, за издръжливост или за поддържане на форма. Ако пък сте начинаещ, непременно започнете с кръгова схема. Така ще подготвите тялото и сърдечно-съдовата си система за следващите по-сериозни тренировъчни етапи на развитие.
Определения за най-популярните типове тренировъчни схеми:
Това е тренировка, която натоварва общо мускулатурата на тялото, без да задържа кръвопотока в конкретна мускулна група или зона. Състои се от 10-12 упражнения за цялото тяло, от които се изпълнява по една серия последователно.
След изпълнение на първата серия от всички упражнения следва втори кръг. Кръговите схеми рядко съдържат повече от три поредни кръга. Слагането на четвърти кръг изисква висок атлетизъм. Броят на сериите не е без значение.
Подборът на упражненията е много важен за постигане на общото физическо натоварване. Избират се базови многоставни техники и правилото е да се върви от тежки към леки упражнения.
Колкото повече мускулни групи и стави участват в конкретно движение, толкова по-напред следва да стои то в кръговата програма.
Кандидати за първи движения са: Клек, Тяга, Набиране, Напади, Изхвърляне, Изтласкване, Преден суинг и т.н.
При сглобяването на програмите може упражненията да се редуват през една лека серия, но отново трябва да бъдат поставени в първата част на кръга. Причината е, че с настъпване на общата умора страдат техническите параметри на изпълнението.
Могат да бъдат подбирани и на антагонистичен принцип, или такива без взаимно участие в поредните движения.
Пример: Клек със скок - Милитъри преси - Янда сгъвания - Избутване от лег.
Броят на упражненията може да е 8 до 15, в зависимост от това колко кръга ще бъдат направени, колко тежки ще са движенията, как ще бъдат разпределени почивките и каква ще е интензивността на натоварването в серия.
Таванът в броя на сериите обикновено е:
Подборът на тежести при кръгова схема се движи от порядъка на 50-65% от максималните възможности, или такива, с които може да се стигне до технически отказ към предвидена бройка.
Почивките, ако са предвидени такива, са в рамките на половин минута до минута и половина.
Кръговата тренировка се характеризира с голям тренировъчен обем, т.е. голямо общо повдигнато тегло в сравнение с другите тренировъчни схеми. Това се получава заради бавното настъпване на локална умора и големия брой базови многоставни движения, позволяващи серии със сравнително висока тежест.
Подборът на движенията и техният ред ограничават стимулите за мускулен растеж до едно базово ниво, най-вече за сметка на хипертрофия чрез предимно миофибриларна мускулатура и висок мускулен тонус.
Кръговата схема е толерантна към начинаещи, когато се изпълнява с малък тренировъчен обем и в рамките на два кръга.
Изискванията към опита на изпълняващите я са пропорционални на броя изпълнените серии и обратно пропорционални на дължината на почивките. Т.е., колкото по-опитен е трениращият, толкова повече серии и кръгове може да изпълни с малка почивка.
Програмата е ниско към умерено интензивна. Интензивността може да бъде увеличена във втория или в третия кръг, но силовите опити са крайно неуместни.
По продължителност кръговата тренировка се нарежда и сред най-късите, и сред най-дългите програми от всички типове. Нещата отново зависят от това как е построена програмата според тренировъчните цели: от броя на сериите, кръговете, почивките.
Кръговите тренировки в повече от 20 серии трудно се комбинират с високоинтензивни интервални кардиотренировки и по-лесно с монотонно кардио. Причината е, че постоянното кръгово натоварване се явява интервално натоварване на сърдечно-съдовата система, а с това не бива да се злоупотребява във времето.
Кръговите схеми с голям обем пък често изтощават прекомерно трениращите и дори монотонното нискоинтензивно кардио се превръща в предизвикателство.
Имайте това предвид, когато конструирате програмата си.
Трите основни характеристики на кръговата тренировъчна програма обясняват приложението й - това са ниско локално натоварване и слаба умора, добро общо натоварване и голям разход на енергия.
Приложението й според фитнес целите е както следва:
Кондиционните приложения изискват поне три кръга по кръговата схема с добре подбрани движения.
Кръговата тренировка има приложение в тренировъчната стратегия на всеки трениращ - от абсолютния новак, до ветерани с десетгодишен спортен опит. Споделете с нас как внедрихте кръговата тренировка в своята стратегия и какво постигнахте с нея.
Вземи здравето си в свои ръце. Ето как:
Научи повече